Menu

Mužská tvář

Pravý muž o svou pleť pečuje

Home » Krása » Mužská tvář - 05.2018

I mužská pleť si zaslouží náležitou péči a má svá slabá místa. Denní krém ani večerní čištění pleti u mužů dávno neznamenají důvody k posměšku.

Především pro dermatology představují muži stále zapeklité pokolení. Mají totiž od přírody robustnější a odolnější pokožku, která nevyžaduje tolik specializované péče jako její ženský protějšek. Mužská pleť může být až o 20 % silnější a má odlišnou vazivovou strukturu. Díky tomu se dokáže lépe vypořádat se slunečním zářením, mrazem i vysoušením. Také umí lépe vázat vodu, díky čemuž působí hladším dojmem. A co hlavně, viditelně stárnout začíná až o 10 let později než pleť žen.

Avšak ani pleť gentlemanů neoplývá pouze výhodami. Kvůli vyšší hladině testosteronu produkuje pleť až o 30 % více mazu, což vede k rozšířeným pórům a mastné pokožce se sklonem k nedokonalostem. A když se k tomu přidá ještě její každodenní tortura v podobě holení, je nad zřetel jasné, že bez kvalitní péče se neobejdou zkrátka ani pánové.

Muž se během svého života oholí průměrně 16.000krát. A pokaždé přitom podstupuje riziko menšího či většího poranění pokožky. K jejímu vysychání a loupání přispívají také nevhodné pečující produkty a nezdravý životní styl.

Pokud i vy čas od času sáhnete po kalíšku s krémem své partnerky, raději od toho upusťte. Mnohem vhodnější jsou totiž krémy určené přímo pro muže. I v tomto pánském segmentu je pak také na výběr z produktů určených pro jednotlivé typy pleti. Širokou nabídku produktů určených pro muže najdete v dm pohromadě v regálu Men´s World.

Požár na tváři

Pálení pokožky po oholení bohužel mnohokrát patří k mokré depilaci, avšak rozhodně by se nemělo stát každodenní rutinou. Jeho příčina spočívá již v samotném holení. Na vině může být špatná technika nebo příliš opotřebovaná žiletka. Tomu, co odborníci nazývají „Pseudofolliculitis barbae“, lidově říkáme zkrátka nepříjemná a často zanícená začervenání a podráždění, která se objeví na pleti a obzvláště pak na krku bezprostředně po holení.

Občas se stává, že muže dokonce trápí několikadenní svědící vyrážka. Důvod je jednoduchý. Během odstraňování vousů se odlupuje i horní vrstva kůže, která však slouží jako ochrana spodnější, ještě živé pokožky. Díky jejímu otevření do ní snadněji proniknou dráždivé látky, které tam potom mohou napáchat škody.

Dvě třetiny mužů upřednostňují mokré holení. Čím více břitů holicí strojek má, tím nižší je riziko poranění.

Pokud vás již během čtení tohoto článku začala svědit tvář, nezoufejte, máme dobrou zprávu! Svědění a podráždění pokožky se totiž můžete celkem jednoduše vyhnout. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

Před holením

Připravte pleť: Dopřejte si na holení dostatek času a nebudete litovat. Ideální je nejprve na obličej na dvě minuty přiložit navlhčený teplý ručník. Díky tomu se otevřou póry a vousy změknou. Pokud disponujete nedostatkem času, nechte alespoň chvilku působit holicí pěnu, gel nebo mýdlo. Pomoci vám také může olej na holení. Vytvoří na pleti neviditelnou vrstvu, která zapříčiní, že břity po ní budou snadněji klouzat. Snížíte tak riziko poranění na minimum.

Nabruste břity: Nezáleží na tom, zda používáte jednorázové žiletky, nebo strojek s vyměnitelnou hlavicí. Už ve chvíli, kdy jsou břity i jen nepatrně tupé, koledujete si o podráždění pleti. Nenabroušená žiletka totiž vousy bolestivě přetrhává, místo toho, aby je přeřízla, což vede k bolestivým zraněním.

Během holení

Pozor na směr holení: Stačí dodržovat jednoduché pravidlo: Nikdy se neholte proti směru růstu vousů. To je totiž zřejmě nejčastější příčina zarostlých a zanícených vousů. Výjimku tvoří pouze místa, která holení po směru růstu vousů odolávají. Na nich můžete použít žiletku částečně i v protisměru. A ještě jeden tip: Nikdy nevyvíjejte při holení příliš velký tlak. Ničemu tak nepomůžete, spíše naopak.

Po holení

Zklidněte pleť: Potom co smyjete z pleti poslední zbytky holicích přípravků, dopřejte jí ještě řádnou dávku péče. Která to je? To se odvíjí zcela od typu pleti. Produkty s vyšším obsahem alkoholu a parfémových složek pokožka obecně hůře snáší. Raději si pořiďte protizánětlivé mléko po holení, které pokožku zklidní a vyživí. Ideálně v těchto případech fungují výrobky s aloe vera, panthenolem nebo měsíčkem lékařským.

Povzbuzující. Balea MEN Energy Q10 balzám po holení zklidňuje a hydratuje mužskou pleť. Obsahuje Q10 a výtažky ze zelené kávy pro oživení unavené pleti. Rychle se vstřebává a nelepí.

Hydratační. Balea MEN pleťový hydratační krém Active Care 24h s kyselinou hyaluronovou dodává pleti intenzivní hydrataci, chrání ji před vysoušením a zanechává osvěženou, zdravě vypadající pleť.

SOS: Pokud vás i přes veškerou snahu pálí po holení pleť, zchlaďte ji. Pomůže vám studená voda nebo kostky ledu zabalené v čistém ručníku.

Mastná pleť

Muži skutečně disponují mastnější pletí se sklonem k nedokonalostem více než ženy. A to nejen v pubertě. Neboť jejich kožní maz pracuje na plné obrátky. Příčiny můžeme hledat v kladném vztahu k alkoholickým nápojům nebo fast foodu, nejčastěji však leží v hormonech. Mastná pleť jde ruku v ruce s hladinou testosteronu. A dokud ta nezačne opět klesat, většinou neustoupí ani mastnota.

Na maz ale nemůžeme koukat pouze skrz prsty. Potřebuje ho každá pokožka, aby nevyschla. U mužů však bývá jeho produkce přehnaná, takže jejich pleť připomíná lesklé zrcadlo se zvětšenými póry. Maz totiž zcela pokryje pleť, ucpe póry a to vyústí v tvorbu pupínků. Obličej se poté stává skvělou živnou půdou pro bakterie a jejich množení. Avšak jedno pozitivum mastná pokožka přece jen má. Stárne totiž pomaleji.

Mastná pokožka vyžaduje šetrné zacházení

Následky zvýšené produkce mazu zmírníte pravidelným čistěním a správně cílenou péčí. Odstraníte tak přebytečný kožní maz a vyčistíte ucpané póry.

 • Napěňte si čistotu. Každé ráno a večer vyčistěte pleť mycí pěnou nebo čisticím gelem.
 • Rozzařte se. O zářivou a zdravě vypadající pleť se postará pleťová voda bez obsahu alkoholu, která v ideálním případě působí také antibakteriálně.
 • Nasaďte si mat face. Lehké hydratační fluidy nebo gely oddálí pokrytí pokožky mazem a obléknou ji do matného kabátku.
 • Obruste se. Jemný peeling jednou týdně vyčistí póry a zbaví vás odumřelých částeček kůže.
 • Černá je dobrá. Pleťové čisticí masky s aktivním uhlím jsou nedocenitelnou pomůckou při cestě za čistou a matnou pletí.

Hydratační. Pleťový peeling alverde MEN s extraktem z guarany a jemnými peelingovými perličkami odstraňuje odumřelé kožní buňky a zanechává pleť jemnou, čistou a svěží.

Intenzivní. Balea MEN pleťová maska Hydro Boost dodává pleti intenzivní hydrataci. Složení s 3D-biopolymer komplexem z pullulanu, kyseliny hyaluronové a alginátu poskytuje pleti okamžitou a dlouhodobou hydrataci.

Citlivá, suchá pleť

Znečištěné životní prostředí, nevyrovnaná work-life balance, záliba v pochutinách všeho druhu a samozřejmě také denní holení dávají zabrat i odolné mužské pokožce. Když k tomu všemu přidáme ještě nevhodné pečující produkty, je citlivá a podrážděná pleť na světě. Nedostává se jí hydratace, svědí a pne.

Špatně zvolená péče oslabuje ochrannou vrstvu pokožky a ústupem přirozené mazové vrstvy dochází k jejímu vysychání. A jak známo, suchá pokožka stárne dříve a rychleji. Péče o takovouto pokožku proto vyžaduje hodně citu a jemnosti.

Jak na citlivou pokožku

 • Více neznamená lépe. Přemíra péče může zapříčinit ještě větší škody. U citlivé pokožky se vyplácí držet se zpátky.
 • Volte s rozvahou. Nezapomínejte, že existuje mnoho mycích gelů i vod po holení bez alkoholu.
 • Dbejte na přirozenost. Používejte produkty s neutrálním pH.
 • Doplňujte hydrataci. Citlivou pleť musíte dostatečně hydratovat, abyste předešli jejímu vysychání. Nejvhodnější formu představují emulze.
 • Naučte se šetřit. Citlivou pleť se nesnažte spřátelit s produkty, které obsahují konzervanty, mýdlové a parfémové složky.
 • Dopřejte si vlažnou sprchu. Citlivou a suchou pokožku byste vždy měli omývat výhradně vlažnou vodou, nikdy horkou nebo příliš studenou.

Jemné. Balea MED mýdlo Balea MED mýdlo s pH neutrálním poskytuje obzvláště citlivou péči i náročné pokožce. Podporuje přirozený ochranný film pokožky a chrání ji před škodlivými vlivy.

Pečující. Mycí gel alverde MEN Hydro Nature s jemnými mycími substancemi, formulí s aloe vera a rostlinným glycerinem zbavuje pleť nečistot, nevysušuje a navíc má příjemnou vůni.

Nahoru
OKDalší informace