Menu

Pozornost ve vztahu

Lásko, vnímáš mě?

Home » Životní styl » Pozornost ve vztahu - 10.2018

V partnerství občas bývá složité najít k sobě po dlouholetém vztahu cestu nebo ji znovuobjevit. Větší pozornost k drahé polovičce vám rozhodně pomůže a neuškodí.

Každý pár prochází vlastní, jedinečnou stezkou lásky. Ale přesto existují věci, které se objevují v každém vztahu. Na začátku nás zachvátí okouzlení a zamilovanost. Po několika letech ustoupí sexuální hormony do pozadí a na scénu přicházejí hormony řídící přátelství a pouto mezi lidmi. V tu chvíli nastává nejvyšší čas, aby partneři ještě měli chuť se naladit na stejnou notu a našli společný rytmus.

Ano, vůbec to není jednoduché. Jelikož ve vztahu se střetávají dvě individuality se zcela rozlišnými zkušenostmi a často i dosavadní životní dráhou. Samotný původ, způsob dospívání, obraz rolí převzatý od rodičů i staré rány na duši při tom hrají svou roli. Přes veškerá úskalí a vlastní oběti se rozhodně vyplatí emocionálně investovat do nalezení společné cesty. Vždyť sami odborníci tvrdí, že láska je nejsilnější silou vůbec a má velmi vysoký potenciál.

Zbořte obranné valy

Důležitý předpoklad pro dlouhotrvající, šťastnou lásku je brát partnera od začátku takového, jaký je. A abyste to zvládli, nejprve musíte přijmout sami sebe. Každého člověka utváří předchozí zkušenosti. Nevyřešené konflikty z minulosti si nevědomky přenášíme do současnosti, kde mohou blokovat otevřený a láskyplný vztah k partnerovi. Silný vztah lásky totiž tyto konflikty nevědomě aktivuje, abychom se s nimi vypořádali.

Často je to také vlastní sebevědomí, kdo stojí v cestě harmonickému vztahu. Někteří lidé si totiž nedokáží vážit své hodnoty a najít náklonost ani k sobě samým. Ale i na tom se dá pracovat. Třeba tím, že budete trávit dostatek času o samotě, případně s přáteli stejného pohlaví. Budete se soustředit jen na sebe a naučíte se přijmout své chyby i přednosti. Pro láskyplné a funkční partnerství je zkrátka důležité znát sebe a své potřeby. Později pro vás totiž bude jednodušší lásku dávat i přijímat.

Páry, které spolu komunikují, většinou udrží svůj vztah a lásku déle naživu.

Komunikujte s respektem

Moderní, neustále se měnící styl života nevytváří ideální prostředí pro hluboko sahající diskuze a výměny názorů. Naše okolí nás totiž chtě nechtě utváří a proniká i do našich vztahů. Proto je potřeba, abyste si s partnerem na sebe vždy udělali čas a komunikovali spolu. Pouze upřímnou konverzací se totiž vyhnete dlouhodobým sporům, které mohou vaši lásku nenávratně zničit.

Kromě toho často dochází mezi lidmi k nesmyslným nedorozuměním. Každý člověk má totiž odlišné vnímání. Tím spíš vzhledem k odlišnosti muže a ženy. Obě pohlaví hovoří zdánlivě jinou řečí, protože jsou energeticky úplně jiná. Muži vyjadřují svou lásku sexualitou, ženy emocemi. V případě, že se oběma podaří aktivovat v sobě i druhý pól, mají šanci na velice důvěrné propojení.

Vyjádřete svůj postoj

Mluvit o emocích dělá mnoha lidem přirozeně potíže. Nejprve si totiž každý musí své pocity uvědomit. Výčitky komunikaci jen ztěžují. Lepší je nic nevyčítat a jasně vyjádřit svůj postoj k dané věci. V praxi to znamená například to, že místo „Ty jsi…“ řeknete „Já cítím…“. V těchto větách je totiž velký rozdíl a utváří prostor na klidnou diskuzi.

Pokud se můžeme někomu zcela upřímně svěřit, jak se máme, a protějšek nás pozorně vyslechne, cítíme pochopení – a naopak. Tím vzniká důvěra, sounáležitost a intimita. Základní potřebou člověka totiž je, aby ho někdo pomyslně pohladil po srdci i mysli. Kdo zažije tuto intimitu na úrovni komunikace, snadněji dokáže hlouběji prožívat i tělesný vztah. Tělesný kontakt i sex se stanou vroucnější, bližší a procítěnější.

Hluboká intimita

Dát vztahu dostatečný prostor znamená také dopřát si vzájemně dostatek času. Užívejte si momenty, ve kterých neexistuje nic důležitějšího než vy dva. Co se v tu chvíli uskuteční, záleží na fázi vztahu, v níž se daný pár zrovna nachází.

I co se pouze erotiky a sexu týká, tak opět platí, že člověk musí nejprve poznat sám sebe. Dokonce existují různé knihy a semináře, které se věnují energetickému proudění ženského a mužského těla a mohou pomoci pochopit vlastní tělo a jeho potenciál.

Poté následuje další důležitý článek – upřímná výměna názorů ohledně svých přání a potřeb ve vztahu. Stud zde není na místě. Ukažte partnerovi, kde se vás má dotýkat. A zároveň vyslechněte jeho, bez komentářů. Jen tak můžete spokojeně kráčet společnou cestou bez jakýchkoliv ale.

A konečně, nezapomeňte na to, že to, co platilo ve vašem vztahu před dvaceti lety, se klidně mohlo už dávno změnit, takže nelpěte na starých zvycích, pokud partnerovi už nevyhovují. Zkuste najít nový kompromis, protože lidské tělo i naše potřeby se přirozeně vyvíjejí.

3 praktické tipy pro více pozornosti v lásce

1. Čas na rozhovor

Jestliže chcete se svým partnerem probrat rozsáhlejší téma, vyhraďte si na to oba dostatek času a klidné místo, kde vás nebude nic rozptylovat a rušit. Posaďte se naproti sobě, hleďte si do očí a vzájemně si sdělte, za co jste tomu druhému vděční. Jedná se o velmi důležitou součást rozhovoru, protože změní atmosféru a naladí takzvaně srdce na srdce. Teprve až potom se vrhněte na probírání svých přání a pocitů. Druhému pozorně naslouchejte s otevřeným srdcem a nepřerušujte ho. Díky tomu budete oba cítit vzájemné pochopení. Takové rozhovory často vykrystalizují v nalezení společné dohody, která vyhovuje oběma.

2. Čas na dotek

Položte se se svým partnerem nazí na 20 minut na pohovku nebo do postele do pozice lžičky. Jediným vaším úkolem je se zklidnit, vnímat tělo druhého a společně dýchat. Vaše těla splynou v jedno a mezi vámi a partnerem se vytvoří vroucí, velice hluboké propojení.

3. Čas na něhu

Něha mezi partnery patří do každodenního života a dlouhodobě působí pozitivně na vztah. Nebraňte se rychlému políbení, letmému doteku během vaření nebo objetí při koukání na televizi. A také tyto něžné projevy věnujte svému protějšku. Aktivujete tím hormony štěstí a opět prohloubíte vztah. A kromě toho mají tyto doteky hojivé účinky na duši.

Nahoru
OKDalší informace