Menu

Pouto jménem přátelství

Jak o něj pečovat, aby vydrželo?

Home » Životní styl » Pouto jménem přátelství - 10.2018

S nejlepší kamarádkou většinou vstoupíme do svazku, který přetrvává celý život. I na to nejlepším přátelství však musíme neustále pracovat a být schopní poskytnout druhému volný prostor.

„Smějeme se, až se za břicho popadáme, jsme schopné prožvanit hodiny a skáčeme z jednoho veselého příběhu k druhému,“ vypráví Lenka. „Rozumíme si i beze slov a svěřujeme se se vším možným i nemožným. Ale během dovolené najednou nastal zvrat. Petra mě nenechala ani na chvilku odpočinout. Zlobila se, když jsem nevstávala stejně brzy jako ona a nestihla být první na snídani, žárlila na lektorku jógy, se kterou jsem si také dobře rozuměla, a jednou dokonce kritizovala můj outfit a nutila mě se převléknout.“

Obě ženy se znají už od dětství, přesto však musí o své přátelství nepřetržitě pečovat. Protože i přátelství je jako romantický vztah: tak působivé, tak obohacující, tak bolestivé, tak krásné – a občas se také neobejde bez práce.

Společná dovolená proměnila přátelství Lenky s Petrou v hlubokou krizi, obě se ocitly emocionálně na dně. Když si konečně o těchto problémech promluvily, zjistily, že jejich přátelství prošlo během dlouhých let mnoha změnami. Dneska už se zase scházejí nad šálkem kávy a probírají všechno možné – tentokrát však s dostatečným prostorem pro každou z nich.

Každé přátelství je jedinečné

Britská autorka a bloggerka Lily Pebbles se ve své knize „The F Word“ snaží zdůraznit ženám hodnotu jejich vzájemného vztahu. Každé přátelství je podle ní jedinečné a funguje podle vlastních pravidel. Už Aristoteles tvrdil, že přátelé si mohou být velmi podobní, ale také se mohou zcela odlišovat. Obojí tvoří základ dobrého přátelství.

Od první nejlepší kamarádky ve školce až po parťačku ke kávě v důchodovém věku máme po svém boku stále nějakou společnici. S věkem se samozřejmě mění vztah, který k ní zaujímáme. Malé dívky touží po kamarádce, se kterou si budou moci hrát, podělit se s ní o svačinu a společně se rozvíjet. S příchodem školy přicházejí také nová přátelství, jejichž navazování však může vzbuzovat strach.

Přátelství už dál nevznikají zcela přirozeně a nepředpojatě. Najednou mnohem více zvažujeme, s kým budeme trávit čas a komu můžeme svěřit své pocity a tajemství. S těmito pečlivě vybranými přáteli společně prožíváme radosti i zoufalství a rozvíjíme uklidňující pocit bezpodmínečné propojenosti. Většinou jsou první, za kým jdeme, když chceme probrat první polibek, první pracovní úspěch i první zlomené srdce.

První láska, první konflikty

Velkou zátěžovou zkouškou procházejí přátelství především v období puberty. V tu dobu se mění naše osobnost a vyvíjí se vztah k vlastnímu tělu. Pomalu se začíná vyjasňovat, kdo bude zábavný žvanil, kdo neustále všechny kontrolující šéf a kdo bude naopak zdrženlivý a radši vše bude pozorovat zpovzdálí. Kvůli tomu se objevují do té doby neznámé konflikty. Mladí lidé v této fázi svého vývoje mají pocit, že musí s ostatními neustále soupeřit, a cítí velkou nejistotu. Ve chvíli, kdy do té doby nejlepší kamarádka začne navazovat i další sociální vztahy, objeví se často velká žárlivost.

Ve skupině se vztahy neustále obměňují. Je vcelku nepravděpodobné, aby byly vyrovnané, což zkrátka vede k žárlivosti mezi jednotlivými členy. Žárlivost potom často zaslepuje realitu, protože se chováme, jako kdyby nám seděl na rameni malý čertík a neustále nám našeptával samé lži. Pokud se něčí nejlepší kamarádka rozhodne, že by se chtěla kamarádit i s někým dalším, nepřemýšlí v tu chvíli daný člověk nad kamarádčinými pocity, ale nad důsledky, které to bude mít pro něj. Tato reakce má pramálo společného s přátelstvím, naopak spíše s vlastním strachem a nejistotou.

Řešením, i když obtížným, je snaha pracovat sám na sobě a naučit se vážit si času stráveného s ostatními, namísto zbytečného vyčítání. Protože pravé přátelství spočívá v tom, že své kamarádce přejeme to nejlepší.

Řekněte se své kamarádce, že ji máte ráda, voňavým dárkem jedinečné přírodní kosmetiky alverde.

Odvaha ke změně

Až v dospělosti si uvědomíme, jak je důležité, abychom pečovali nejen o svůj partnerský vztah, ale také o přátelství. Jen tak, že na něm budeme pracovat, vystavíme dlouhotrvající vztah, který neskončí kvůli první větší rozepři a jehož hodnota je neocenitelná. Dlouholeté kamarádce můžeme bezmezně důvěřovat a nemusíme se opakovaně ujišťovat o její loajalitě, protože ji zkrátka předpokládáme. Na druhou stranu víme, že ona je tu pro nás, kdykoliv ji potřebujeme, můžeme jí zavolat i o půlnoci, pomáhá nám při důležitých rozhodnutích a sdílí naši radost i starosti.

Aby přátelství vydrželo a nezničily jej drobné neshody, musíme akceptovat, že s věkem se neměníme jen my, ale právě i naše přátelství. S novými známostmi se také proměňuje složení našich přátel. Některá přátelství se utuží, jiná zcela vymizí. A zatímco ve škole jsme s kamarádkou trávily každý den, jako matky se mezi starostmi o děti a pracovními povinnostmi stihneme vidět sotva párkrát za měsíc u rychlé kávy. Ale to by rozhodně nemělo zmenšovat hodnotu přátelství.

Od blízkého přátelství po holčičí spolek

Aristoteles definoval v antice tři druhy přátelství: přátelství pro užitek, které je cenné hlavně pro starší lidi, přátelství pro rozkoš, které se objevuje zejména mezi dětmi a mladými lidmi, jež se chtějí společně bavit, a dokonalé přátelství. Teprve u třetího druhu dokáží lidé plně ocenit hodnotu svého přítele, přejí mu jen to nejlepší a váží si tohoto vztahu.

Přesto bychom neměli odsuzovat žádnou z těchto forem přátelství ani některou vnímat méněcenně. Přátelství – od individuální kamarádek až po široký kruh rodinných přátel – nemusí být hierarchicky uspořádána. Každý je jedinečný a k vybudování přátelského vztahu nemáme žádné přirozené schopnosti. Být přítelem totiž není součástí naší osobnosti, ale můžeme aktivně pracovat na tom, abychom byli dobrými přáteli. Tento potenciál má totiž každý z nás.

 

Playlist pro posezení s kamarádkou

Své nejlepší kamarádky si vážím, protože...

… jí mohu svěřit všechna tajemství. (Jawaher, Jemen)

… vždy můžeme jít společnou cestou. (Elisa, Itálie)

… protože mě podporuje ve všech bláznivých nápadech, ale zároveň mi poskytuje pevnou půdu pod nohama. (Tilly, Německo)

Přátelství pro mě znamená...

… starostlivost, důvěru, lásku a podporu. (Jawaher, Jemen)

… bezpodmínečnou lásku. (Elisa, Itálie)

…neustále ukazovat kamarádce její hodnotu a podporovat ji, aniž bych za to jedinkrát něco očekávala. (Tilly, Německo)

Aby přátelství vydrželo napořád...

… je důležitý respekt a upřímnost. (Jawaher, Jemen)

… vsázím na upřímnost a loajalitu. (Elisa, Itálie)

…musí být člověk neustále připravený se druhému přibližovat, i když ta cesta není zrovna jednoduchá. (Tilly, Německo)

Nahoru
OKDalší informace