Menu

Potraviny způsobující zbarvení zubů

Čemu se vyhnout, chcete-li stále zářivý úsměv

Home » Inspirace » Potraviny způsobující zbarvení zubů - 09.2019

Žluté zuby nepřicházejí jen s narůstajícím věkem, ale také v důsledku stravy. Jsou to právě barviva v potravinách, která mají výrazný vliv na vzhled zubů a mohou za sebou zanechat na zubech barevný závoj.

Ale které potraviny barví ze všeho nejvíc? A především: Jak se dá těmto nechtěným vedlejším vlivům předcházet?

Čaje

Pozor si dávejte nejen na kávu a černý čaj, ale také na bylinkové čaje. Jestliže večer rádi pravidelně popíjíte heřmánkový nebo šípkový čaj, také riskujete dlouhodobé zbarvení zubů dožluta. Proto je vždy lepší po vyčištění pít již pouze čistou vodu, třebaže si čaj nesladíte.

Alkohol

Snad všichni ví, že červené víno má vliv na zbarvení zubů. Avšak fakt, že barevný film na zubech může zanechávat i bílé víno, je pro někoho již překvapením. Odstraňuje ze zubů vápník a sklovina v důsledku působení kyselin více propouští barviva.

Limonády

Také letní osvěžující drinky mohou při častějším užívání zbarvit zuby. Mnoho limonád se vyrábí na základě černého čaje, který obsahuje intenzivní barviva. Ale také Cola a jiné limonády mohou kvůli obsaženým cukrům, kyselinám a barvivům zanechat na zubech fleky, které se dají odstranit pouze profesionálním ošetřením.

Ocet a sójová omáčka

Podobně jako u vína stojí za zbarvením zubů kombinace kyseliny a tmavé barvy, se kterou se setkáte například v dressingu na salát. Velké škody umí napáchat zejména balzamikový ocet. Obsažená kyselina octová mění hodnotu pH v ústech, takže čištění zubů bezprostředně po konzumaci by bylo kontraproduktivní. Lepší je vypít sklenici minerálky a s čištěním zubů počkat půl hodiny, abyste si nepoškodili zubní sklovinu.

Barevné ovoce

Hroznové víno, třešně, borůvky a další druhy ovoce sice skvěle chutnají, ale zároveň obsahují ovocné kyseliny a barviva. Snadno tak mohou opět způsobit zbarvení, neboť zlaté pravidlo zní: Co způsobuje skvrny na oblečení, může zbarvit i zuby. S odstraněním všech usazenin vám pomůže pravidelná ústní hygiena s intenzivním čištěním u zubaře.

Koření

Šafrán, kari, kurkuma a podobné druhy koření patří k vcelku levným a zároveň zdravým kořením. Zároveň však v sobě mají velmi silné barvivo, které se jen těžko odstraňuje ze zubů i bílých zástěr. Předcházejte zabarvení zubů tím, že si bezprostředně po jídle vypláchnete ústa vodou.

Nahoru
OKDalší informace