Active Beauty
Plánování a odpočinek

Plánování a odpočinek

Dávat si a následovat cíle patří bezesporu k důležitým stránkám života. Ještě důležitější je však umět se na cestě k jejich splnění zastavit.

Náš život se neobejde bez pečlivého plánování. Stejně tak jako firmy potřebují k dosažení úspěchu jasně stanovené cíle, potřebuje i člověk čas od času přidržet u nosu lákavou dobrotu k udržení motivace. Nezáleží na tom, zda se jedná o cíle v pracovním, nebo osobním životě. Vždy nám pomáhají zůstat koncentrovaní. Stejně tak jako jsou cíle důležité, dokáží nás svést k tomu, že svůj život a pozornost zaměříme pouze na budoucnost. Aniž bychom se čas od času zastavili a ohlédli se za tím, co vše jsme již dokázali, bliká nám v hlavě kontrolka hlásící naplánovanou cestu k dalšímu úspěchu.

Po projektu znamená před projektem

Každého občas zachvátí pocit paniky, že život mu příliš rychle protekl mezi prsty. Sotva dokončíme jeden úkol, už na své splnění čeká další. Náš v hlavě sepsaný seznam povinností se zdá být nekonečný. Málokdo si dopřeje luxus vypnout a vzít si před plněním dalších úkolů oddechový čas. Přitom právě on by nám mohl pomoci vědomě se zastavit a zhodnotit, zda to, co děláme, nás opravdu naplňuje a těší. To vede k tomu, že většinu námi následovaných cílů velmi rychle nahradí jiné. Ocitáme se v kolotoči, k němuž nemáme záchrannou brzdu

„Ohlédni se za tím, zda jsi opravdu chtěl to, co teď máš.“ Tuto větu bychom si měli přišpendlit v mozku, na ledničku nebo na monitor v práci. Média, a především sociální sítě nám neustále nastavují idylické obrazy úspěšných lidí. Často spatříme však pouze současný stav, nikdy nám nezobrazí cestu, kterou museli daní lidé ujít, aby prezentovaného úspěchu dosáhli. I oni klopýtali, možná to chtěli vzdát a museli překonat sami sebe. Ke každému úspěchu se vine cesta, někdy těžší, někdy lehčí. Ale vždy tam je.

U dlouhodobých i krátkodobých cílů, ale také každodenních povinností bychom se měli občas na pár minut zastavit a zamyslet se nad tím, co všechno už jsme udělali a zvládli, abychom dosáhli stanoveného cíle nebo splnili předsevzatou povinnost. Bohužel nejsme troškaři a nakládáme si mnohdy víc, než zvládáme unést. Na cestě k vytouženému povolání chceme úspěšně dokončit studium a při projektování vysněného domova v mysli hledáme stále nové způsoby, jak vydělat více peněz, abychom mohli své představy realizovat. Ale jakkoli se může určitý mezník zdát nepodstatný, nezapomínejte, že vás dostal až na místo, kde se právě nacházíte.

Jens Wolff, kouč

»Cíle se nikdy nesmějí stát nutností a rozhodně tu nejsou pouze k tomu, abychom jich dosáhli.«

Dobrý plán, polovina úspěchu

Důležitou součástí každého projektu tvoří dílčí záchytné body. Rozplánujte si průběh svého projektu na menší etapy, které budete postupně zdolávat. Ty vám zároveň ulehčí kontrolu jednotlivých kroků. Pokud vám dělá potíže vizuální představa cílů nebo přehled již splněného, začněte v klidu realizovat svůj projekt a až po nějakém čase se pokuste stanovit si mezníky. Díky retrospektivě se totiž můžete poučit pro příště. A třeba už budete při plánování a rozdělování cesty za dalším cílem úspěšnější.

Kreativitě se meze nekladou. Upřednostňujete-li přehledné tabulky a jasný řád, klidně si své mezníky a cíle sepište v Excelu. Variantu tvoří také myšlenková mapa pověšená doma nebo v kanceláři. Záleží jen na vás, zda vezmete do ruky pastelky a doplníte ji obrázky, podtrháte si důležité údaje nebo jen stroze sepíšete jednotlivé body. Vždy však mějte své záchytné body na očích. Většinou stačí jediný pohled a na mysli vám opět vytane motivace. Nikdy však na své cíle nepohlížejte jako na něco, co musíte. Stejně tak k nim nepřistupujte tak, že vaší úlohou je pouze je splnit. Cíle nám pomáhají orientovat se a jednotlivé mezníky nám dávají cennou zpětnou vazbu.

Když máme vše sepsané černé na bílém, snadněji se zamyslíme nad tím, co jsme vlastně dokázali. Na papíře se zhmotní konkrétní prožitky a budou nám pravidelně zobrazovat úspěchy i případné neúspěchy. A taky vám budou například nenásilnou formou připomínat, na co nemáte zapomenout.

V každém případě byste si vždycky měli najít chvilku vystoupit z tohoto koloběhu a prohlédnout si jej jako nečinný divák a nic neřešit. Zkuste to například po splnění některého z mezikroků, jednou v měsíci, jednou týdně nebo klidně každý večer před spaním. Během těchto pauz si připomeňte své úspěchy a pochvalte se. Také můžete prozkoumat místa ke zlepšení. Zkuste si vést malý deník. Každý den do něj zapište, čím byl pro vás daný den důležitý, ať pozitivně, nebo negativně. Po určitém čase spatříte ve svém chování systém. A s tím už se, pokud vám nevyhovuje, dá pracovat.

Koukejte kupředu i dozadu

Jestliže po ohlédnutí se za sebe vidíte neúspěchy, nezoufejte. Důležité je najít cestu, jak s nimi pracovat, a zlepšit požadované oblasti. Čím menší jednotlivé krůčky si stanovíte, tím spíše jich dosáhnete. A oslava těchto mezníků vás bude snadněji motivovat, až budete mít na cestě k onomu velkému cíli v dálce pocit, že už vám docházejí síly. Pohled zpět vám ukáže, že je to pouze vaše momentální představa. S každým dalším splněným mezikrokem poroste vaše sebevědomí a vy si uvědomíte, že kde je vůle, je i cesta.

To dobré z minulosti si můžeme přenést jako zdroj čehokoliv, čeho se nám aktuálně nedostává, do dalších dní. Až vás popadne beznaděj, ohlédněte se a zjistíte, že podobnou situaci jste někdy už možná překonali. Tak proč byste nad ní nezvítězili i tentokrát? Oslava jednotlivých mezikroků tedy neznamená, že se spokojíme s maličkostmi. Ale naopak nám ukáže, že k plnění velkých cílů patří také umění pochválit se za ty malé.