Menu

Pište si deník a objevte ve svém životě štěstí

Jak to udělat, abychom volný čas vědomě využívali sami pro sebe?

Home » Životní styl » Pište si deník a objevte ve svém životě štěstí - 05.2020

I když nás omezení spojená s koronavirem většinou zasáhla více, než bychom si přáli, jedno pozitivum nám přinesla: Opět jsme se začali více věnovat sami sobě. Jak v tom však pokračovat a i nadále vědomě naslouchat svým přáním? Pište si svůj deník štěstí. Chvilku klidu tak využijete k tomu, že se zaposloucháte do signálů svého těla. Jaká předsevzetí a přání máte ještě před sebou? A jak je opravdu uskutečnit a vnést do svého života štěstí?

 

Deník pomáhá žít šťastněji a pozorněji

1. Ukotvěte hezké momenty

Vědci dokázali, že psaní deníku zvyšuje pocit štěstí. Lidé, kteří si po dobu jednoho měsíce psali svůj deník, byli podle jedné studie ve svém životě šťastnější a spokojenější než ti, kteří si deník nevedli. Důvod? Lidé píšící deník si na konci dne zrekapitulovali a ukotvili šťastné okamžiky, které prožili. Obecně platí, že šťastní lidé dokáží více žít přítomností, tady a teď. Všichni bychom se měli naučit více si užívat den za dnem a neustrnout ve věčném plánování.

 

2. Reflektujte a zkoušejte nové věci

Co jsem dnes dělal? Za co jsem vděčný? A co jsem se naučil? Tyto tři jednoduché otázky si položte na konci každého dne. Otevřete svou mysl a upřímně si na ně odpovězte. A také buďte otevření novým výzvám a možnostem. Kromě každodenní rekapitulace šťastných momentů můžete každý týden také udělat nějaký dobrý skutek. Napište dopis své babičce, vezměte rodiče na rodinný výlet – možnosti jsou tak rozmanité jako sám život. Šťastní lidé se vyznačují tím, že jsou častěji zvědaví, nadšení do nových výzev a zážitků a touží po stále novém vědění a poznávání. Naučit se něco nového a později si uvědomit, že jste to zvládli, posiluje sebevědomí.

 

3. Před spaním vědomě cvičte vděčnost

Cvičte svou vděčnost. Neboť spousta lidí se odnaučila vážit si drobností ve svém životě a nebrat je jako samozřejmost. Každý den si poznamenejte tři maličkosti, za které jste vděční. Možná jste si dnes opravdu pochutnali na své kávě nebo v rádiu hráli vaši oblíbenou písničku? Tento rituál vděčnosti provádějte před spaním. Vaše myšlenky se totiž budou soustředit na pozitivní věci, což vám dopomůže k lepšímu spánku.

Nahoru
OKDalší informace