Menu

Pečující vůně Vánoc

Oslava pro všechny smysly

Home » Krása » Pečující vůně Vánoc - 11.2018

Vanilka, skořice, mandle nebo kakao nám vždy evokují vůni Vánoc, adventu a zimních večerů. Kromě neodolatelné chuti a vůně disponují však také pečujícími účinky, které si můžeme užívat po celý rok.

Advent je více než kterékoliv jiné období časem vůní. Jakmile se listopad chýlí ke konci a střídá jej prosinec, začínají našimi domovy prostupovat vůně
aroma lamp a vonných svíček, které střídají vůně linoucí se z jehličí a pečeného cukroví. Během prvních okamžiků v nás dokáží vyvolat příjemné pocity, nastartují vzpomínky a upozadí starosti. Je známé, že vůně jsou pevně spjaté se vzpomínkami a zážitky. První z nich sbíráme už v dětství, kdy netrpělivě čekáme na příchod Ježíška, zatímco z kuchyně voní vanilkové rohlíčky. A i o mnoho let později dokáží zklidnit rozbušené srdce, probudí v nás nostalgii
a naladí na vánoční notu.

Asociace během vteřiny

Z nosu prochází smyslové impulzy přímo do limbického systému, centra emocí, kde dochází ke spojení pachu s pocity jako radost, vzrušení, strach nebo štěstí. Hned vedle sídlí hipokampus, který k jednotlivým vůním přiřazuje obrázky z paměti. A tak se během okamžiku ocitneme díky vanilce a skořici v dětství.

Vůně krásy

Typické vánoční vůně ale nedělají dobře jen našim smyslům, napomáhají také zdraví a hezkému vzhledu. Esence totiž obsahují cenné látky, které rozmazlují tělo zevnitř i zvenčí. Některé z nich představují hotové kouzelníky v boji s nadváhou, protože podněcují látkovou výměnu a spalování tuků. Jiné zase zlepšují elasticitu a jemnost pokožky, chrání ji před volnými radikály a působí proti
jejímu stárnutí. A některé mají přichystané mnoho dalších zkrášlujících překvapení.

Skořice

Pravá cejlonská skořice pochází ze Srí Lanky, Myanmaru nebo Bangladéše a získává se ze sušené, sladce vonící kůry skořicovníku. V celku i v podobě sypkého prášku dodá skořice pokrmům i nápojům jemnou, aromatickou notu a vedle toho podporuje spalování tuků, chrání oběhový systém a reguluje hladinu cukru v krvi. A její schopnost podněcovat prokrvení a působit antibakteriálně z ní navíc činí ideální přísadu do pečujících produktů. Například v pleťové masce dokáže stahovat póry.

BUCH TIPP Uklidňující skořice

Profissimo éterický olej s vůní skořice provoní váš domov a pozitivně působí na tělo i duši. Vůně skořice vás zklidní, uvolní a zahřeje.

Mandle

Olej z mandlovníku obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálních látek i nenasycených mastných kyselin, díky čemuž jej považujeme za univerzálního pomocníka při zkrášlování vlasů, tváře i těla. Lisuje se buď z hořkých mandlí, potom se využívá především jako éterický olej, anebo ze sladkých mandlí, kdy je následně používaný v kosmetice.

Mandlový olej snadno proniká do hlubších vrstev pokožky, aniž by ucpával póry. Díky své jemnosti a nepatrnému obsahu kyselin se hodí především do přípravků pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou. Pleť intenzivně hydratuje, zvyšuje její elasticitu, posiluje obrannou bariéru a chrání ji před vnějšími škodlivými vlivy. Pokud vmasírujete mandlový olej do vlhkých vlasů, posílí je.

BUCH TIPP Voňavé mandle

Balea pečující maska na vlasy vanilka & mandle s vitamínem B3 a provitamínem B5 dodává poškozeným a namáhaným vlasům regeneraci, zářivý lesk a sametovou hebkost.

Tip: Mandlový olej vyživuje také ruce. Vitamín E zvláčňuje suchou pokožku, draslík se zinkem posilují nehty a zabraňují jejich lámavosti.

Kakao

Přiznáváme, při myšlenkách na čokoládu a kakao nás také jako první nenapadne jeho použití v kosmetice a pozitivní vliv na zdraví a krásu. Skutečně ale existují studie, které dokazují, že zvýšená konzumace kakaa zvyšuje elasticitu pokožky a zmírňuje vrásky a stárnutí pokožky vlivem působení UV záření. Ale naší kráse prospívá i vnější použití, například ve formě kakaového másla. Poděkovat za to můžeme obsaženým cenným látkám, které se skrývají v plodech
tropického kakaovníku.

Vitamín E posiluje buněčnou membránu a chrání před volnými radikály, díky čemuž se stal přísadou používanou v anti-aging produktech. Vitamín K zase redukuje tmavé kruhy pod očima a draslík reguluje zásoby hydratace. K tomu se přidává vysoký obsah nasycených i nenasycených mastných kyselin, které z kakaového másla činí skvělý produkt pro suché a třepící se vlasy.

BUCH TIPP Intenzivní kakao

Balea Professional kúra na vlasy Glossy Braun s kakaovým extraktem a keratinem intenzivně vyživuje hnědé vlasy, hydratuje je a dodává jim lesk.

Zázvor

Po zázvoru saháme především v dobách nachlazení, kdy si jej přidáváme do čaje nebo cucáme zázvorové bonbony. Díky jeho zahřívacím účinkům ho ale můžeme použít i jako přísadu do koupele nebo tělového mléka. Příjemná kombinace sladké a ostré chuti nás posílí zevnitř i zvenčí, tlumí neovladatelné chutě na jídlo a zklidňuje bolesti žaludku při nevolnosti. Nehledě na to také působí protizánětlivě a podporuje prokrvení.

Zázvorové produkty vám mohou nabídnout svou pomoc, pokud vás trápí celulitida nebo akné. V šamponech bojuje zázvor proti lupům a podněcuje růst vlasů, v pleťových krémech nebo tělovém mléku zásobuje pokožku cennými antioxidanty a buňky kyslíkem pro svěží a zdravý vzhled.

BUCH TIPP Pečující zázvor

Balea tekuté mýdlo zázvor & citron s pečujícím složením jemně čistí a hydratuje pokožku rukou.

Vanilka

Aromatický prášek z vanilkového lusku pochází ze stejnojmenné orchideje, která roste v Africe, Střední Americe, Indonésii a západoindických ostrovech, a patří k nejdražším kořením světa. Není divu, protože obsažený vanilin dokáže
zázraky. V aromaterapii se využívá proti depresi, strachu nebo problémům se spánkem. Také by měl brzdit chutě na sladké. Navíc se mu přisuzují afrodiziakální vlastnosti, což z něj dělá často poptávanou surovinu do pokrmů, parfémů i kosmetiky. Rovněž v oblasti zdraví
odvádí dobrou práci, jelikož působí protizánětlivě a pomáhá při onemocněních kůže, jako je atopický ekzém nebo plísně. V současné době se vědci dokonce zabývají výzkumem, zda vanilin chrání buňky před rakovinou.

BUCH TIPP Zářivá vanilka

Profissimo svíčky s vůní vanilky vás díky své žluté barvě zahřejí již na pohled a do vašeho domova vnesou pohodu a relaxační atmosféru.

Nahoru
OKDalší informace