Active Beauty
Připraveny k polibku: Péče o rty v zimě

Péče o rty

Připraveny k polibku: Péče o rty v zimě

Tenká a citlivá pokožka rtů dostává v zimě pořádně zabrat. Mrazivé počasí i vzduch v přetopených místnostech vedou k jejímu vysušování a praskání. Proto je třeba dopřát jí náležitou péči.

Jaké jsou nejčastější příčiny suchých rtů?

Chladné počasí, suchý vzduch a nedostatečný příjem tekutin mohou vést k tomu, že se rty vysušují a zůstávají drsné a popraskané. Navíc je pokožka na rtech ve srovnání s kůží na těle velmi tenká a obsahuje jen málo mazových žláz. Právě tyto žlázy produkují tuk, který chrání pokožku před vysoušením. Rtům tedy tento přirozený ochranný mechanismus chybí. Zvlhčení rtů jazykem Vás možná na chvíli zbaví pocitu pnutí, ale z dlouhodobého hlediska spíše škodí. Při odpařování slin totiž dochází k ještě větší dehydrataci rtů, které se stávají suššími než předtím a snáze popraskají.

Jak nejlépe pečovat o citlivé rty?

Citlivá pokožka rtů se sklonem k podráždění potřebuje především promastit. Ideální jsou produkty s účinnými hojivými látkami jako například dexpanthenol, který bývá často obsažen v balzámech na rty. Přirozenou péči poskytují také přírodní výtažky z měsíčku nebo včelího vosku. Pokud se chcete vyhnout syntetickým látkám, jako jsou minerální oleje, sáhněte raději po přírodní kosmetice.
Zároveň se nemusíte obávat, že rtěnky rty vysušují. Naopak. Většina rtěnek dnes obsahuje pečující látky a tuky, které rty chrání. Pokud jsou však zrovna Vaše rty podrážděné a popraskané, měla byste se vyhnout parfemovaným kosmetickým produktům s umělými barvivy.

Jak můžeme předcházet suchým rtům v zimě?

V chladných měsících je třeba věnovat rtům zvýšenou péči a každodenně používat kvalitní balzám na rty. Pokud je opravdu zima, vyplatí se použít ochranný krém proti mrazu, který chrání rty proti vnějším vlivů. Stejně jako u ostatní kosmetiky bychom i v případě balzámů na rty měli sáhnout po speciálních produktech přizpůsobených k péči o pokožku v zimě, které bývají hutnější a výživnější. Nevhodná kosmetika, která spíše vysouší, než aby zvlhčovala, totiž může být jednou z dalších příčin suchých rtů a podrážděné pokožky kolem úst.

Co dělat v případě popraskaných koutků úst?

Popraskané a bolestivé koutky úst, které bývají známkou oslabeného organismu, nás často trápí právě v zimním období a během nachlazení. Protože jsou naše rty velmi často v pohybu, ať už jde o jídlo, čištění zubů, mluvení, zívání nebo smích, podrážděné koutky se většinou těžko hojí. Pokud se jejich stav ani za pomoci pečujících balzámů na rty nebo mastí po několika dnech nezlepší, je vhodné obrátit se na lékaře. Ten může zjistit, zda příčinou problému není například nedostatek vitamínu, železa či hořčíku, který lze vyvážit správnou výživou, případně doplňky stravy, nebo zda nejde o projev jiného onemocnění. V trhlinkách v koutcích úst se totiž mohou časem usazovat bakterie a plísně způsobující nepříjemné záněty.