Menu

Osteopatie u dětí: Těchto 7 otázek si klade většina rodičů

Přečtěte si, proč se vyplatí vsadit na tuto alternativní léčebnou metodu

Home » Životní styl » Zdraví » Osteopatie u dětí: Těchto 7 otázek si klade většina rodičů - 01.2021

Stále častěji se můžeme někde doslechnout, že osteopatie vede u dětí k lepšímu spánku a méně častému pláči. Ale neplatí to pro všechny, proto jsme se rozhodli podívat se na možnosti a hranice této alternativní léčebné metody blíže.

Osteopatie u dětí je alternativní léčebná metoda, která v posledních letech zažívá boom. Ačkoliv děťátko nevykazuje samo o sobě žádné symptomy nebo nápadné jevy, nechávají rodiče svého potomka raději preventivně prohlédnout osteopatem.

Osteopatie u dětí: Těchto 7 otázek si klade většina rodičů

Co je vlastně osteopatie?

Osteopatie u dětí funguje podle stejných principů jako u dospělých. Jde o celistvé, manuální posouzení těla. Manuální znamená, že léčba se provádí pomocí rukou, tedy bez přístrojů, injekcí nebo medikamentů.

Cílem je pomocí cílených stisků, vkládání rukou a podobně podporovat tělo v jeho schopnosti samoléčby. Tímto způsobem by mělo dojít k vyřešení blokád, nesouososti, dysfunkcí a jiných potíží. Na rozdíl od manuální chiropraxe se osteopatie nezabývá pouze kostmi a pohybovým aparátem, ale také zbytkem organizmu, jako jsou orgány, cévy, pojivová tkáň nebo fascie.

Jak osteopatie u dětí probíhá?

Osteopat většinou nechá rodiče, aby popsali zvláštnosti, které u kojence pozorují, položí mu konkrétní otázky a poté začne s vyšetřením. Dítě pečlivě prohmatá a procítí.

Osteopatie sice nikdy není bolestivá, avšak u dětí je potřeba postupovat obzvláště citlivě. Pokud je diagnostikováno špatné postavení, funkční porucha a podobě, což vyžaduje další léčbu, provádí se tato léčba také ručně – a opět velmi jemně.

Liší se osteopatie u dětí a u dospělých?

Postup je v zásadě stejný. Největší rozdíl je však nepopsatelný potenciál dítěte. Zatímco u dospělých se hledají léze a často se pracuje s kompenzacemi, u dětí může osteopat ve většině případů čerpat z neuvěřitelného potenciálu zdraví a v krátké době dosáhnout mnohem lepších výsledků. Děti ošetření pocítí, protože na rozdíl od dospělých se jí nesnaží neustále porozumět.

Proč osteopatie funguje, v čem tkví její tajemství?

Mnoho lidí bohužel stále zaměňuje osteopatii s prací s energií. Možná právě v tom spočívá tajemství: Osteopatie se snaží pohlížet na fungování lidského těla jako na jednotku. Ví o samoléčebné schopnosti těla a jeho regulaci a zná souhru mezi strukturou a funkcí. Ruce osteopatů se naučily chovat jako šestý smysl a vnímat různé stavy tkání v těle.

Potřebuje osteopatii každé dítě?

Pomoc osteopata vyhledávají zejména rodiče dětí, které hodně pláčou, mají bolestivé koliky, jsou neklidné nebo mají problémy se spánkem či při kojení. Stále častěji však provádí osteopati také vyšetření bez konkrétních příznaků nebo problémů, víceméně jako preventivní prohlídku po porodu.

Důvodem je předpoklad, že namáhavý porod mohl zanechat u dítěte napětí, špatné držení těla nebo jiné takzvané porodní trauma, které by mohlo mít vliv na jeho život. A ne nutně neodkladně, ale i v jeho pozdějším vývoji. Takový postup v zásadě není špatný nebo na pováženou, avšak bývá na něj nahlíženo kriticky.

Kritika a hranice: Co říká školní medicína?

Porod je vždy zatěžující, přitom však zcela normální a přirozený proces. Možné důsledky, které z něj plynou, patří k obvyklé kojenecké fázi a pomocí rodičovské starostlivosti, klidu a trpělivosti a také pravidelných kontrol u pediatra by se měly vyřešit. Výjimka se vztahuje na patologický nález. Kritici však tvrdí, že taková věc stejně patří do rukou konvenční medicíny.

Proč mají rodiče s osteopatií u dětí různé zkušenosti?

Osteopatie u kojenců a dětí rozhodně není nutností. Také se liší zkušenosti, které s ní rodiče mají. Alternativní metody nelze v žádném případě vždy chápat jako všelék. Některé děti jsou například během léčby klidné a spokojené, ale jakmile se ocitnou doma, opět začnou být neklidné. V takových případech doporučují odborníci několik ošetření za sebou. Ani to však nemůže vždy zaručit úspěch. Zatímco u některých dětí zafunguje osteopatie rychle a dobře, u jiných zkrátka ne.

Na osteopatii u dětí proto nelze nahlížet jako na správnou ani špatnou. Přesto zůstává alternativní medicína možností a doplňkem pravidelných kontrol u dětského lékaře. Alternativní postupy totiž rodičům často přinášejí jistotu, že udělali vše pro to, aby se jejich děťátku dobře dařilo. Takže rozhodně stojí za vyzkoušení.

Nahoru
OKDalší informace