Active Beauty
Očistná kúra

Očistná kúra

Nebojte se, nechceme vás nabádat k nějakým přísným detoxikačním kúrám. Po bohatém vánočním a silvestrovském hodování však jisté odlehčení ve všech oblastech určitě prospěje našemu tělu i pokožce.

Ke konci zimy většinou nebýváme v té nejlepší kondici. Látková výměna je často zpomalená, pleť bledá a matná, vlasy a nehty slabé a třepivé. Abychom našemu unavenému organismu dodali potřebnou vzpruhu a dostali ho zpátky do formy, je třeba vědomě upravit svou životosprávu.

Co bylo po tisíciletí známo a praktikováno jako půst, dnes dostává moderní označení detox. To však často slouží spíš jako marketingový tahák k prodeji nejrůznějších produktů pro očistné kúry. Vychází přitom z předpokladu, že zvýšený příjem průmyslově zpracovaných potravin, rafinovaného cukru, bílé mouky, nikotinu a alkoholu, ale také škodliviny ze životního prostředí jako olovo nebo rtuť naše tělo nadměrně zatěžují. Odpadní látky vznikající při metabolismu se pak ukládají ve střevech a ledvinách, kde údajně podněcují zánětlivé procesy, negativně se odráží na stavu pokožky a urychlují přirozený proces stárnutí.

Různé detoxikační metody tak mají podpořit vyloučení těchto škodlivin z organismu. Kromě redukčního jídelníčku jsou propagovány i různé další praktiky jako speciální koupele, zábaly nebo potní kúry. Odměnou má být kromě úbytku kilogramů také rozjasněná pleť a příval nové energie.

Mýtus nebo nezbytnost?

Zní to hezky. Má to však jeden háček. Vědci a lékaři se shodují v tom, že naše tělo je dokonalé samo o sobě a díky důmyslnému vylučovacímu systému se dokáže jednoduše zbavit všeho, co je nepotřebné nebo škodlivé. Pokud je tedy člověk zdravý a stravuje se rozumně, nepotřebuje držet žádné speciální půsty. Recept na detoxikaci by tak zněl jednoduše – nechte svůj organismus pracovat tak, jak je po tisíciletí zvyklý. On už si sám poradí s tím, co jej zatěžuje.

Je tedy celá detoxikační mánie úplný nesmysl? Ne tak docela. Přestože naše tělo nepotřebuje žádné doplňkové vnitřní čištění od údajných jedů, princip původní myšlenky půstu není zcela od věci. Zejména po svátcích, kdy si často všeho dobrého dopřáváme přes míru, je vhodné zařadit určitou očistnou pauzu, která však znamená mnohem víc než pouhou konzumaci zdravých smoothie či dalších superpotravin.

Velký úklid

Jde přitom totiž i o to, oprostit se od přebytku, kterému jsme v dnešním světě permanentně vystavováni. V duchu minimalismu se naučit osvobodit od nepotřebného a zaměřit svou pozornost na to podstatné. Umět se určitých věcí zřeknout, abychom získali větší prostor pro nové. Bez předsudků vyzkoušet třeba i netradiční očistné praktiky jako například kloktání oleje, solné koupele nebo různé masáže. Vědomě naslouchat svému tělu i nitru. Ztišit se a věnovat se sami sobě.

Čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, kteří naši předkové podle křesťanských tradic dodržovali, tak má i v dnešní době svůj smysl. I bez ohledu na vyznání tak můžete pomoci tělu vzpamatovat se z následků zimního hodování a zároveň se na cestě k harmonii posunout dál v oblasti sebepoznání.

V jednoduchosti je krása

I pokožka vám bude za odlehčující kúru vděčná. Zejména pokud zrovna po náročné zimě není v kondici. Na vině tu totiž často bývá buď nedostatečná, nebo právě nadměrná péče. estliže vědomě zredukujete používané kosmetické přípravky a především jejich určité umělé ingredience a zároveň podpoříte čištění pomocí osvědčených přírodních metod, získá pleť brzy svou svěžest a vitalitu zpátky.

Vybírejte kosmetické přípravky s odlehčeným složením a přírodními ingrediencemi, které pomohou dostat pokožku zpět do rovnováhy, například z řady alverde naturschön.
Pleťové mléko alverde naturschön jemně odstraňuje nečistoty i make-up a optimálně pleť připraví na následující péči. Hydratační a vyživující olivový olej v jeho složení zajišťuje přirozený anti-aging efekt.

Tipy na očistnou kúru

Trochu jiná abstinence
Naše pokožka je každodenně vystavována více než 200 chemickým látkám v podobě různých pleťových i tělových pečujících produktů. Je tedy zcela přirozené, že je toho na ni jednoho dne už příliš. Proto se vyplatí dopřát jí čas od času třítýdenní pauzu. Během této doby byste měla používat pouze takové kosmetické přípravky, které obsahují jen to nejzákladnější, tedy lipidy a hydratační složku, případně vitamíny A a E. Naopak je vhodné zcela se vyhnout konzervačním látkám, umělým vonným látkám a alkoholu. Pleť tak získá možnost přirozeně se regenerovat a znovu se rozzáří.

Pokud chcete pokožku ušetřit zbytečného stresu během celého roku, věnujte pozornost složení kosmetických výrobků a řiďte se heslem, že méně je více. Na mytí se doporučuje vybírat produkty s neutrálním pH 5,5. Mýdlo totiž zbytečně narušuje ochrannou lipidovou vrstvu kůže a vede tak k jejímu vysušování.

Podobnou odlehčující kúru je vhodné zařadit i v oblasti dekorativní kosmetiky a občas se na dva dny zcela vzdát veškerého líčení.

Správné čištění
Prvním krokem k potřebné regeneraci pokožky je její vyčištění. Pečující přípravky s léčivými jíly nebo aktivním uhlím čistí pleť velmi jemně, ale přitom důkladně. Léčivý jíl jí navíc dodává cenné minerály a stopové prvky a zároveň pomáhá udržovat optimální acidobazickou rovnováhu. Díky přísunu aktivních látek a antioxidantů získá bledá, unavená pleť znovu svěží, rozjasněný vzhled.

Parní lázeň obličeje
Při napařování pleti se otevírají póry, uvolňují přebytečný maz a dochází k jejich hloubkovému čištění. Horkou páru nechte působit na obličej asi tři až deset minut. Do vodní lázně můžete přidat několik kapek oblíbeného éterického oleje nebo bylinné výtažky. Rozmarýnový extrakt tak například pokožku příjemně tonizuje, šalvěj má výborné dezinfekční účinky, heřmánek zklidňuje a levandule působí harmonizačně.

Čištění jazyka
Tuto techniku využívá ajurvéda již odedávna. Podle jejího učení totiž jazyk odráží náš zdravotní stav. Povlak, který se na něm vytváří, považuje za toxiny vyloučené ze zažívacího ústrojí. A proto ho doporučuje pravidelně odstraňovat. Pokud budete jazyk každé ráno stírat speciální stěrkou, zbavíte ho nejen nahromaděných bakterií, ale zároveň se vám vytříbí chuť a především zabráníte vzniku nepříjemného zápachu z úst.

Olejová ústní kúra
Při vyplachování úst olejem se rovněž jedná o dlouholetou ajurvédskou metodu, která pomáhá odstranit choroboplodné zárodky, bakterie a další škodliviny, které se usazují ve sliznici dutiny ústní. Olej přitom čistí i zuby a dásně. Použít můžete jednu polévkovou lžíci olivového, kokosového nebo lněného oleje. Asi 20 minut ji převalujte v ústech a olej se snažte cedit mezi zuby. Nakonec vyplivněte a ústa vypláchněte teplou vodou.

Vědecky ale efekt této techniky podložený nebyl, proto zubní lékaři zdůrazňují, že výplach úst olejem by rozhodně neměl nahrazovat běžnou dentální hygienu, ale pouze ji doplňovat.

Solné lázně
Blahodárné účinky koupele ve slané vodě jsou lidstvu známé odnepaměti. Sůl pozitivně působí na pokožku, má peelingový efekt a stimuluje látkovou výměnu. Do vany s teplou vodou stačí přisypat mořskou sůl.

Pitný režim

Při očistné kúře hraje důležitou roli dostatečný příjem tekutin. Nemusíte si přitom pořizovat žádné speciální detox drinky. Svůj účel dobře splní i teplá voda s citronem, zázvorem a čerstvou mátou. Tento nápoj navíc pomáhá stimulovat dobré trávení i krevní oběh a posilovat imunitní systém. Pro jednoduchou přípravu můžete sáhnout po citronové a zázvorové šťávě od dmBio.