Menu

Obohacující rodinná dovolená

Dny plné nezapomenutelných zážitků

Home » Inspirace » Cestování » Obohacující rodinná dovolená - 04.2017

Jaká by měla být ideální dovolená? Rozmanitá, ne příliš nákladná, odpočinková. Neměla by chybět ani špetka dobrodružství a kopa legrace. Pro rodiny s dětmi však bývá oříškem, naplánovat dovolenou plnou zážitků, při které si přijdou na své všichni její členové.

Děti ji pokaždé dychtivě očekávají. Rodiče si však lámou hlavu nad tím, co vlastně podniknout a jak společně strávený čas zpestřit a smysluplně využít. Řeč je o rodinné dovolené.

Kdo plánuje dovolenou s dětmi, mívá jiné starosti než pohodlné lehátko, koktejly na pláži a pokoj s výhledem na moře. Jde především o to, zabavit nejmladší členy rodiny. Důležitou roli proto hraje dobrá příprava a rozplánování aktivit. Není to však nutné přehánět. Kdo už podobnou zkušenost má, bude jistě souhlasit, že nakonec stejně proběhne všechno úplně jinak, než si člověk představoval. Nenechte se strhnout myšlenkou, že rodinná dovolená musí být perfektní a ponechte si i dost času a prostoru na nečekané události, hraní a nicnedělání. Hlavní přece je, aby si celá rodina užila čas strávený pohromadě.

Nezáleží na tom, zda se společně vypravíte pod stan nebo do pětihvězdičkového hotelu s bohatým animačním programem. Nejde o finanční hodnotu, ale o přidanou hodnotu sdílených zážitků.  Stačí přitom naslouchat potřebám dětí, podnítit jejich zvídavost, umožnit jim, aby objevovaly a poznávaly něco nového a všechno ostatní už přijde tak nějak samo. A když zavzpomínáte na svoje vlastní dětství, uvědomíte si, že k Vašim nejkrásnějším zážitkům z prázdnin patřily právě ty zdánlivě obyčejné. Večery strávené společně u táboráku nebo pobíhání naboso po rozkvetlé louce. Existuje tisíce způsobů, jak prožít se svými blízkými nezapomenutelné chvíle. Navíc jsou tak různorodé, jak individuální a osobitá je i každá rodina.

Cesta z města

Osvědčenou klasiku představuje dovolená na farmě či statku. Tady není o zážitky nouze už od snídaně. Domácí sýry, jogurty, chléb a marmelády chutnají úplně jinak, než ty ze supermarketu, na které jsme většinou běžně zvyklí. Pro děti však začíná den mnohdy ještě dříve. Dokáží dobrovolně vstávat s prvními slunečními paprsky, aby mohly přihlížet, jak se dojí kravičky nebo kozy. A možná si to i samy vyzkouší. K snídani si pak přinesou čerstvá vajíčka.

Přirozenou cestou se tak naučí, jakým způsobem se dostávají potraviny na náš stůl. Samy mohou v běžném chodu farmy přiložit ruku k dílu. Třeba donést seno králíkům a vyhřebelcovat poníky. Nebo zalít bylinkovou zahrádku a očistit čerstvě vytrženou mrkev. Na statku nemá zkrátka nuda šanci. Na konci dovolené možná všichni získáme jiný pohled na to, co práce v zemědělství obnáší a s jak velkou zodpovědností a dřinou je spojená.

Podobně to probíhá i o dovolené na salaši, která je zejména v rakouských Alpách stále oblíbenější. Den zde začíná s prvním kohoutím zakokrháním a končí se západem slunce. Na horských pastvinách plyne život pozvolna. Ani my nemusíme nikam spěchat a v klidu si můžeme vychutnávat dlouhé procházky přírodou. Večer zatopíme v kamnech, přineseme ze studny vodu na polévku k večeři a pozorujeme magickou hvězdnou oblohu. Pro městské děti to bývá mimořádný zážitek. V takovou chvíli si uvědomíme, že opravdovým luxusem je vlastně ta prostota a jednoduchost. K životu potřebujeme ve skutečnosti tak málo.

S nádechem dobrodružství

Kouzlo přírody si dosyta užijeme i při stanování. Ideálně u vody. Přes den se můžeme koupat, rybařit nebo podnikat výlety do okolí. Nocování ve stanu je pro děti zážitkem samo o sobě. Pozorují, jak se hvězdy odráží na hladině rybníka, opékají špekáčky nad ohněm a poté zalezou do spacáku, kde se spí úplně jinak než doma, v dětském pokojíku. Další možností je pronajmout si chatku na břehu jezera. Hned po ránu pak můžete hupsnout do chladivé vody, v poledne u břehu roztopit gril a večer se kochat romantickými západy slunce. Děti ostatně milují vše, co je spojené s vodou. Kromě klasického sjíždění řeky na kánoích můžete vyzkoušet i rafting nebo plavbu na voru.

Se zvířecími kamarády

I během několika málo dní můžete zažít skvělé společné dobrodružství. Vyzkoušejte něco netradičního. Vaše ratolesti jistě nadchne stále oblíbenější turistika s oslíkem, která je nabízena v mnoha evropských zemích. Túry v doprovodu osla jsou ideální i pro rodiny s malými dětmi. Putování je možné podle potřeby přizpůsobit, každý den nocovat jinde, nebo se vracet večer zpátky na výchozí farmu. Oslíci jsou skvělými společníky pro pomalé toulání krajinou, kteří si rychle získají Vaše srdce. Jsou to klidní, nenároční a spolehliví nosiči zavazadel i unavených dětí. Samozřejmě si občas umí postavit hlavu, takže nebývá nouze o nečekané situace, ale i zde platí, že cesta je cíl.

Možností, jak seznámit děti se zvířátky, je ale samozřejmě mnohem víc. Téměř pokaždé najdeme na dosah naší dovolenkové destinace nějakou zoologickou zahradu nebo alespoň menší zoopark. V přímořských oblastech zase k návštěvě vybízí oblíbená delfinária a mořská akvária, kde mohou děti objevovat fascinující podmořský svět. Ale i v blízkém okolí Vašeho bydliště jistě najdete atraktivní výletní cíle. Mnohé hrady a zámky dnes nabízí speciální programy pro děti, lanová centra zase adrenalinový zážitek pro celou rodinu. Proto společně cestujte, poznávejte a užívejte si!

 

Tipy na netradiční rodinné výlety v České republice

Muzeum nové generace
Muzeum nemusí být nuda! Určitě se to netýká Muzea nové generace na Zámku Žďár nad Sázavou. Zde totiž platí: „Sahat na exponáty přikázáno“! Muzeum s nejmodernější audio a videotechnikou Vás přenese z období temného středověku do okouzlujícího světa baroka.

Volání lesa
Samoobslužný lesní bar v Jeseníkách je kouzelným místem, kde si děti opečou vytoužený špekáček po celodenním výletu, a celá rodina si může dát něco dobrého k pití.

Vzhůru na palubu
Nebojte se s dětmi vyrazit na vodu. Nemusíte hned sjíždět divoké peřeje. Na Baťův kanál můžete vzít s klidným srdcem i ty nejmenší. Stačí si vypůjčit loďku a v klidu vyplout.

Zpátky do minulosti
V místě, kde před 30.000 lety žili lovci mamutů, vyrostl na úpatí Pálavských vrchů unikátní archeologický park. Celý je prakticky skrytý v terénu, expozice však poutavě odkrývá tajemství doby kamenné.

Na křídlech fantazie
Galerie Sladovna v jihočeském Písku dokazuje, že i výstavy se dají dětem předkládat hravou formou. Neustále obměňovaný program je vždy navržen tak, aby rozvíjel dětskou tvořivost. Každý den zde najdete mnoho inspirativních akcí pro všechny věkové kategorie.

 

Tipy na dovolenou v zahraničí

Pro milovníky zvířat

  • V Jižním Tyrolsku je možné přenocovat na více než 1.600 statcích a salaších pod značkou „Červený kohout“ (v originále „Roter Hahn“), nabízející hostům autentickou atmosféru skutečné agroturistiky.
  • Atraktivní možnosti ubytování na venkově najdete také ve Slovinsku. Je libo přespat na seně nebo mezi vinicemi?

  • Ve Francii má turistika s oslem dlouhou tradici. Existují tu desítky „oslích center“, stačí si vybrat.

Pro malé speleology

Pro vodní živly

  • Projížďku na dřevěném voru nebo nafukovacím člunu si užijete při aktivní dovolené v Srbsku.

  • Na chorvatském ostrově Lošinj v aquaparku Čikat se mohou děti vyřádit na nejrůznějších vodních atrakcích, ke kterým patří i 110 m dlouhý tobogán.

Nahoru
OKDalší informace