Menu

Bylinky a fytoterapie

Průvodce světem léčivých bylinek

Home » Noční péče » dm_ab-08-2018_schoenheit-Pflege_haare - 04.2017

Co se skrývá pod pojmem křečové žíly, jak vznikají a co dělat, když se s nimi potýkáme?

Jak vznikají křečové žíly?

Křečové žíly, v medicínské odborné řeči nazývané varixy, se považují za nejčastější následek dysfunkčnosti žil. Křečové žíly by nikdo neměl podceňovat, protože se nejedná pouze o čistě estetický problém, ale vážně ohrožují také zdraví. Příčina zvlněných a zapletených křečových žil vystupujících na povrch spočívá v oslabení cévních stěn a nedomykavosti klapek, které už se nedokáží plně uzavírat.

Podporuje podlahové topení vznik křečových žil?

Ačkoliv se to traduje, podlahové topení nebo návštěva sauny křečové žíly nevyvolávají. A dokonce ani překřižování nohou během sezení je nevyvolává. Naopak povolání, při němž stojíte většinu času na nohou, kouření, nadváha nebo těhotenství vznik tohoto onemocnění podněcují.

Ve vyšším věku riziko stoupá, ale v dnešní době trpí varixy bohužel už i mladá generace. Vědecké výzkumy také dokazují, že střídání teplé a studené vody při sprchování může mít na křečové žíly značný vliv.

Co dělat, když člověka trápí křečové žíly?

Pokud na sobě zpozorujete příznaky zhoršené funkce cév nebo si objevíte nápadně viditelnou žílu, určitě zajděte na konzultaci k lékaři. V současnosti existuje již spoustu inovativních metod léčby. Jakou terapii nakonec lékař zvolí, závisí na individuálním posouzení onemocnění, ale také celkovém stavu pacienta a jeho stáří. Jeden z nejmodernějších a trvalých způsobů léčby představuje speciální lepidlo, které se pomocí plastového katetru vstřikuje přímo do žíly. Tím dojde k okamžitému uzavření žíly, která se během následujících týdnů zacelí. Při tomto postupu pacienti také jistě ocení, že se nemusí používat celková anestezie, a dokonce není nutná ani následná kompresní terapie či hospitalizace.

 

Bylinkový manuál

Dávkování:

Na šálek domácího bylinkového čaje stačí pouze špetka sušených bylinek, tedy množství, které naberete mezi palec a další dva prsty. Zalijte ho ¼ l vařící vody, hrneček zakryjte, aby éterické oleje nevyprchaly a nechte 10 minut louhovat.

 

Čerstvé i sušené:

Aromatické bylinky jako citronová meduňka, máta nebo bazalka jsou ideální pro přípravu osvěžujícího nápoje. Jednoduše nalijte do karafy půl litru vody a přidejte celé stonky čerstvých bylinek.

Nejlepším způsobem zakonzervování bylinek je jejich usušení. 10 – 20 snítek bylinek přitom zavěste ve svazečcích „hlavou dolů“ na suché, teplé a stinné místo. Za týden jsou bylinky usušené. Poté je můžete nařezat nebo jemně rozdrobit. Uchovávejte ve skleněné nádobce nebo papírových sáčcích na tmavém, suchém místě.

Využití:

Chuťově můžete bylinkový čaj obohatit také sušeným ovocem, třeba jablky, brusinkami nebo jinými bobulemi. Čistý bylinný čaj, například z kontryhele, se skvěle hodí i jako přísada do koupele. Jednoduše připravte silnější odvar čaje a přilijte ho do vany. Zbytky vylouhovaných bylinek do čaje je zase možné posléze zužitkovat do obkladů a zábalů.

Nahoru
OKDalší informace