Active Beauty
Nedotčené Ochridské jezero

Nedotčené Ochridské jezero

V Severní Makedonii se vám stále ještě běžně naskytne obrázek domorodců, kteří ke své práci využívají pomoc oslů nebo koní. Nejen proto patří tento kout světa k oázám klidu, vhodným pro odpočinek i turismus.

V záři zapadajícího slunce po dalším z horkých letních dní pomalu sestupují z hory dvě jezdkyně. Den byl opět krásný, po obloze se tentokrát plavilo jen pár mráčků. Cesta obou jezdkyň se líně táhne kolem vrcholku skály, od nebezpečného srázu je chrání jen zábradlí stlučené z dřevěných klád. Pod ním se rozprostírá zelenkavé údolí, které obklopuje světlé jezero s domky na pobřeží. Zatímco tady nahoře vládne majestátní les, dole se třpytí klidná vodní hladina, jako by ji zasypaly miliony světýlek.

Koně si spokojeně odfrkují. Černou uzdu zdobí přezky zářící jako zlato v paprscích slunce, které se prodírají skrz koruny stromů. Úsměv ve tváři žen značí spokojenost, v myšlenkách už se vidí s rodinou a přáteli u stolu v místní hospůdce.

Nenáročná cyklistika

Najednou se kolem nich prořítí mladík, jehož kolo krájí zbývající úsek cesty z kopce mnohem rychleji než koně. Tahle země přímo vyzývá k cyklistickým vyjížďkám, ačkoliv jsou domorodci k pestrobarevným kolům stále poněkud podezřívaví. Teprve v polovině roku 1990 sem Itálie dovezla první horská kola, jež se od té doby stala symbolem pro pohodovou cyklistiku kolem jezera Ochrid.

Tohle jezero patří k nejstarším na světě. Údajně vzniklo před 2,6 miliony let, avšak některé zdroje uvádějí dokonce 5 milionů let. Dnes leží v nadmořské výšce 700 metrů, je dlouhé 30 kilometrů, 15 kilometrů široké a hluboké až 300 metrů. Dodnes v něm žije spoustu živočišných druhů, které na jiných místech už vymřely, takže jsou zcela jedinečné, například ochridský pstruh.

Voda v jezeře je průzračná jako krystal a přitéká sem zřejmě z výše položeného Prespanského jezera, které zásobuje 270 přítoků. Avšak to se neví úplně s jistotou. Velká část vědců se totiž domnívá, že do jezera přitéká voda také z různých podvodních zdrojů. Skrz regulované vypouštění pak odtéká voda z jezera do řeky Černý Drin, která protéká Albánií k Jadranu.

Pobřežní městečko Ochrid na severním pobřeží patří ke Světovému dědictví UNESCO a na své historické centrum, udržovanou promenádu po pobřeží a cenově výhodné nabídky zejména během letních měsíců láká stále více turistů z celého světa a vždy si svou útulností získá jejich srdce.

Někteří přirovnávají zdejší atmosféru k té, která panuje u italského Gardského jezera. Však je tu také co obdivovat: zářivě bílé domečky, kostel svatého Jovana Koneo, řecký amfiteátr, muzeum Plocha Michov Grad na vodě nebo klášter Sveti Naum. Průvodce „Lonely Planet“ umístil tohle město dokonce mezi 10 nejlepších destinací. Ale nebojte, i přesto v Ochridu zůstává poměrně klidné prostředí.

Skromnost a respekt

Lidé často říkají, že staré kameny vypráví staré příběhy nejlépe. V trojmezí Albánie, Severní Makedonie a Řecka leží malý region sestávající především z hor a údolí. Ve skromných vesnicích, které se po staletí věnovaly především uctívání boha, se i dnes projevuje přemýšlivý a morální charakter různých etnických skupin a národností. Domov pro své sny tu našli Albánci, Turkové, Srbové, Bosňané, Valaši i Romové.

Celá oblast je dodnes nejlepším důkazem toho, jak i v méně kultivovaných a moderním světem málo zasažených místech dokáží lidé vycházet i pod pravidly mírných zákonů, pokud respektují jeden druhého a zajímají se nejen o blaho své, ale i svých sousedů. Úsilí prvních osadníků o podmanění si zdejší divočiny vystřídala snaha zachovat dobro tohoto místa. V současné době se manažeři cestovních kanceláří pokoušejí dostat tuto oblast do povědomí turistů, přivést do ní cestovní ruch a vytvořit z této provincie prázdninovou destinaci s respektem ke zdejší krajině a lidem.

Cestování s malým otiskem

Ohromující procházky národním parkem Galičiča, vysokohorské cyklistické vyjížďky kopcovitým terénem, romantické vyjížďky na hřbetu koně nebo osla, plavání a potápění v průzračném jezeře – podmínky pro dovolenou, během které za sebou chcete nechat co nejmenší ekologickou stopu, nemohou být lepší.

Zvyšující se turistický ruch a občasné konflikty mezi turisty a domorodci přinesly novou myšlenku cestování. Narůstá počet těch, kteří se chtějí vyhnout turisticky proslulým cílům, kde přemíra návštěvníků nežádoucím způsobem zasahuje do charakteru daného místa. Stále více lidí volí odlehlé destinace, které ještě nepohltil cestovní ruch a kde se mohou poklidně zařadit po bok tamních obyvatel. A i přes narůstající zájem nabízí Severní Makedonie takových míst ještě dostatek.

Několik posledních let cestovního ruchu přivedlo do této země ale také pozitivní vlivy. Například program SEDRA poskytuje silnou podporu venkovského cestovního ruchu z Německa. Tím pomáhá vytvořit nová pracovní místa místním obyvatelům a tím jim zajistit pravidelný příjem, ale současně také přispívá k ochraně přírodních a kulturních památek. Vznikly tak například turisticky atraktivní trasy jako „Peaks of the Balkans“, „Balkan Hiking Adventure“ nebo „High Scardus Trail“.

Severní Makedonie na vzestupu

Po druhé světové válce tvořila Makedonie část Jugoslávie a v roce 1991 se stala Republikou Makedonie. Jenže Řecko má u své severní hranice velkou, docela významnou provincii jménem Makedonie, tudíž proti tomuto názvu protestovalo. Od 12. února 2019 se tato země se zhruba dvěma miliony obyvatel nazývá Republika Severní Makedonie.

Avšak národní hrdost příliš pracovních míst nepřinesla. Proto zdejší domorodci spoléhají na turismus. Sice nemohou nabídnout žádné pláže u moře, ale za to se pyšní skvělými oblastmi na lyžování, národními parky a Ochridské jezero patří dokonce ke Světovému dědictví UNESCO.

Dostupnost po kolejích

Nejšetrnější možnost, jak dojet do Severní Makedonie, nabízí vlaky. Už samotná cesta je zážitek. Z Česka se snadno dostanete do Vídně, odkud vás vlak za 22 hodin a 35 minut doveze přes Budapešť a Bělehrad až do hlavního města Skopje.

Hlavní město a Ochrid propojovala mezi lety 1923 a 1966 úzkokolejná trať. Na zdolání 167 kilometrů potřeboval vlak téměř 24 hodin, protože na příkrých úsecích museli cestující vystoupit a vlak roztlačit. Dnes jezdí ze Skopje vlak do malého hornického města Kičevo, odkud vás zbývajících 61 kilometrů do Ochridu doveze autobus.

Hodování u jezera

Do Severní Makedonie se nesmazatelně zaryly kořeny albánské, turecké, srbské, bosenské a valašské kultury. To se projevuje i v gastronomii. V Ochridu najdete velké množství útulných restaurací, barů, hostinců i kaváren.

V restauraci Kaneo vás přivítá příjemný personál, který vás usadí v krásném interiéru anebo na terase u jezera. Specialitu zdejšího podniku představuje místní proslulý pstruh. Z restaurace Gladiator u amfiteátru se vám zase naskytne ničím nerušený výhled na město i jezero. Pochutnáte si v ní na klasické balkánské kuchyni. Rozhodně byste měli zkusit makedonský burger plněný sýrem.

Ubytování pro každou peněženku

U Ochridského jezera můžete přenocovat v několikahvězdičkových hotelech na mezinárodní úrovni, avšak nevzhledné betonové kostky jako ve Španělsku nebo Bulharsku sem spolu s komunismem naštěstí nepřišly. Často využívají turisté také výhodné ubytování v pokojích přímo v centru města, například v Mango Apartments.

Jestliže upřednostňujete špičkový servis, zarezervujte si pokoj ve 4hvězdičkovém hotelu Aleksandar Villa & Spa, kde můžete využít wellness prostory, bazén a zahradu. K tomuto hotelu patří také vinárna. A krásný výhled na jezero se vám naskytne z pokoje s balkonem v cenově výhodném Villa Mesokastro****.