Menu

Nedostatek testosteronu se dá řešit

Nedostatek testosteronu může mít podobné symptomy jako deprese

Home » Životní styl » Nedostatek testosteronu se dá řešit - 06.2019

Nedostatek testosteronu může mít podobné symptomy jako deprese. Mnohé muže dokáže velmi potrápit. Přitom se dá vcelku jednoduše řešit.

Co způsobuje hormon testosteron?

Testosteron bývá někdy nazýván jako benzín pro muže. Evolučně se jedná o hormon lovce. Tvoří se ve varlatech a zodpovídá za tvorbu sekundárních pohlavních znaků a sexuálního pudu. Také se stará o růst svalové hmoty, zvyšuje výkonnost muže a jeho schopnost prosazení se a zároveň je zodpovědný za prostorové myšlení. Muži však potřebují i „ženské“ hormony, jako například estrogen pro silné kosti.

Jak moc je testosteron důležitý pro tělesnou a duševní pohodu?

Normální hladina testosteronu zvyšuje u mužů atraktivitu a schopnost prosadit se. Vyplavování testosteronu probíhá rychle, takže už pouhý pohled na atraktivní ženu může jeho hladinu znatelně zvýšit. Také je známý fakt, že ženatí muži mají hladinu testosteronu nižší než ti nezadaní a rozvedení. Nedostatek testosteronu může vést k poklesu výkonosti a celkové únavě, zvýšení procenta tělesného tuku, poruchám soustředění a spánku, pocení, agresi, osteoporóze, ztrátě libida a erektilní dysfunkci. Důležité je, že na nedostatek testosteronu poukazují stejné příznaky jako na depresi. Je tedy potřeba tyto jevy od sebe rozpoznat.

Kdy hladinu testosteronu zvýšit?

Rozhodujícím faktorem není pouze náprava hladiny hormonu v krvi, ale také efektivní řešení obtíží. Pokud nějaký muž vykazuje nedostatek testosteronu a trpí výše zmíněnými problémy, začne se s terapií ve formě krátkodobě účinného testosteronového gelu. Pokud se danému klientovi prokazatelně zlepší kvalita života, přejde se obvykle na užívání preparátu. Právě zlepšení nálady a celkové vnitřní spokojenosti se u mužů většinou dostaví během několika dní. Avšak nabrání svalové hmoty a redukce tukových zásob vyžadují znatelně delší dobu.

Nahoru
OKDalší informace