Menu

Nedostatek hořčíku

Jaké jsou jeho následky?

Home » Životní styl » Nedostatek hořčíku - 03.2019

Jaký význam má pro naše tělo hořčík?

Minerální látka hořčík se podílí na více než 300 procesech látkové výměny v těle. Zabraňuje například usazování vápníku, čímž zamezuje vzniku ledvinových nebo žlučníkových kamenů. Dostatečný denní příjem hořčíku je rovněž důležitý pro zdravý chrup. Naopak nedostatek hořčíku v těle se projeví mnoha obtížemi, k nimž patří především křeče v lýtkách, tiky v očních víčkách, napětí, poruchy spánku, brnění prstů, silné bolesti během menstruace, neklid, únava a náchylnost ke stresu. Jelikož nedostatek hořčíku se může projevovat tolika různými způsoby, zůstává často neodhalený a jím způsobené potíže většinou ignorujeme.

Které osoby by měly dbát na dostatečný příjem hořčíku?

Denní příjem hořčíku by se měl pohybovat mezi 300 až 400 mg, za předpokladu, že zásobárny v kostech jsou naplněné.
Běžně disponuje naše tělo asi 20 až 25 g hořčíku, přičemž více než polovina z toho se nachází právě v kostech. Jeho příjem by měly zvýšit zejména těhotné a kojící ženy, děti ve vývinu, sportovci, lidé s jednostranně zaměřenou stravou, při zvýšené fyzické nebo psychické námaze a zároveň také při užívání určitých léků nebo onemocněních jako cukrovka nebo poruchy trávení. Ženy užívající antikoncepci by si měly hlídat, aby alespoň ze stravy přijímaly běžnou denní dávku hořčíku.

Jak nedostatku hořčíku předcházet?

Hořčík je obsažen v mnoha multivitamínech a doplňcích stravy, takže v případě nedostatku se dá naštěstí celkem jednoduše přijmout. Pokud potřebujete hořčík doplnit, měli byste užívat preparáty alespoň několik měsíců. Lidé s cukrovkou a onemocněním ledvin by se před jeho užíváním vždy měli nejprve poradit se svým lékařem. Jestliže se nedostatek hořčíku vyskytne u osob, které se léčí s problémy kardiovaskulárního systému, vysokým tlakem, migrénou nebo depresí, doplňuje se hořčík většinou už trvale. Nedostatek hořčíku v krvi může být po konzultaci s lékařem zjištěn při odběru krve.

Nahoru
OKDalší informace