Menu

Nástup do školky: 7 pravidel pro rodiče

7 odpovědí pro rodiče, jejichž děti nastupují do mateřské školky

Home » Životní styl » Rodina a těhotenství » Nástup do školky: 7 pravidel pro rodiče - 09.2020

U každého dítěte nastane den, kdy nastoupí do mateřské školky. Ale dá se vůbec tohle oddělení dítěte a rodiče zvládnout v klidu a bez slz?

Když dítě začne navštěvovat školku, znamená to velký krok v jeho vývoji. Odborníci považují třetí rok života za správný čas, kdy by k němu mělo dojít. V tomto věku je většina dětí dostatečně mentálně a sociálně zdatná, takže se děti zvládnou odtrhnout od rodičů a jsou připravené na dobrodružství se svými vrstevníky.

Žádné dítě se však nedokáže s touto změnou vyrovnat přes noc. Aklimatizace na pobyt ve školce by měla být postupná, bez pláče a dlouhých emocionálních otřesů. Jak na to? Rodiče by měli mít na mysli následujících sedm pravidel.

Klidný nástup do mateřské školky

1. Naplánujte si dostatek času

Začátek docházky do školky se často kryje s návratem matky (někdy i otce) do práce po rodičovské dovolené. To není pro dítě a jeho aklimatizaci na školku optimální. Obecně by se neměly významné změny v rodině, jako je narození sourozence, stěhování či dovolená časově překrývat s nástupem do školky. V každém případě si naplánujte několik týdnů, během nichž si vy i dítě na změnu postupně zvyknete. Během jednoho nebo dvou týdnů se tříleté dítko jen sotva přizpůsobí natolik nové situaci bez traumatických zážitků. U menších dětí to platí ještě víc.

2. Tempo určuje dítě

Dobrou školku poznáte podle toho, že neomezuje rodiče, jak dlouho v ní mohou během aklimatizační fáze s dítětem zůstat. Protože každé dítě je jiné a potřebuje jiný čas. Předem si promluvte s vedením školky a seznamte se s celým konceptem. Instituce, která vsází na bezpečnou a důvěrnou vazbu, vás nikdy neomezí například jen na týden.

3. Jde to i bez pláče

Ano, děti pláčou. Protože se zranily, protože jsou smutné nebo protože se bojí. Ale návyk na školku může probíhat i bez slz. Pokud dítě během nástupu do školky pláče, je zoufalé a vyděšené, myslí si, že rodiče ho opouštějí. Je jasné, že v určitém okamžiku děti plakat přestanou, ale jen proto, že se vzdají, a ne kvůli tomu, že by se již cítily bezpečně. A to může dítě z dlouhodobého hlediska traumatizovat. Proto se jako rodiče nenechte přesvědčit, že slzy jsou nutné nebo značí pouze vzdor a hněv. Spíše dejte svému dítěti dostatek času na to, aby začalo vazbě s novými osobami ve svém životě důvěřovat. Pak klapne odloučení i bez slz a strachu.

4. Jako rodiče můžete zabydlení ve školce ulehčit

Smyslem a účelem postupného navykání na docházku do školky je, aby si dítě vybudovalo dostatečnou důvěru k personálu školky a i bez rodičů se tam cítilo pohodlně a v bezpečí. Předpokladem je výše zmíněný čas. Ale důležitou roli hrajete i vy jako rodiče. Na jedné straně musíte být pro dítě bezpečným přístavem, musí mít pocit, že v novém prostředí se k vám může kdykoliv vrátit. Na druhé straně byste měli při jeho aklimatizaci zaujímat spíše pasivní roli: Když k vám dítě přijde, nehrajte si s ním, ale zároveň ho prudce neodhánějte. Telefon, noviny nebo kniha by měly být tabu, jinak se dítě pokusí upoutat vaši pozornost, nikoliv ji obrátit směrem k novým situacím a vazbám.

5. Nikdy se tajně nevytraťte

Špatnou radou z praxe bývá, aby se rodič během postupného navykání dítěte na nové prostředí a vytváření si důvěry nepozorovaně vytratil. Své dítě tím jen znejistíte a v nejhorším případě bude i v budoucnu reagovat s panikou, ačkoliv půjde jen o vaši kratičkou nepřítomnost. Než odejdete z mateřské školky, s dítětem se krátce, ale vědomě rozlučte.

6. Zvykání si vyžaduje sílu

Pro malé děti je nástup do školky enormně vyčerpávající. Musí se přizpůsobit novému prostředí a navyknout si na jiný rytmus, což mnoho dětí unaví. Odborníci proto doporučují, aby zbylý čas během aklimatizace trávilo dítě v klidu. Nejlepší je na chvíli pozastavit i obvyklý zábavný program. Je lepší hrát si spolu doma nebo si číst než se vydat na plné hřiště či na sportovní kroužek.

7. Někdy je lepší na chvíli přestat

Možná nebyla vhodná doba, možná jste zvolili nevyhovující školku, možná prožilo dítě traumatický zážitek v důsledku jiného odloučení, jako je matčina nemoc, nebo zkrátka ještě není vaše dítko připravené. Když se dítěte zmocní strach, slzy a zoufalství, je na vás jako na rodiči, abyste zareagovali.

Dobré školky v takových případech doporučují na chvilku přerušit proces navykání a zkusit ho později. Pokud neexistuje jiná alternativa, bude to pro vás obtížné. Avšak tento krok by byl pro blaho dítěte nejlepší. Zkrátka je možné, že dítě ještě nedokáže do školky nastoupit, a právě proto je tak důležité naplánovat si na tuto etapu dostatek času a nezačínat s ní krátce před koncem rodičovské dovolené. Nebo mějte plán B, kdy se v případě nutnosti mohou o dítě postarat prarodiče.

Nahoru
OKDalší informace