Menu

Moderní péče o vlasy

Průvodce světem mytí vlasů nové generace

Home » Krása » Péče o vlasy a účesy » Moderní péče o vlasy - 10.2017

Seznamte se s inovativními metodami péče o vlasy, od vyloučení šamponu, přes speciální kondicionéry a přírodní produkty až k moderním high-tech novinkám. Průvodce světem mytí vlasů nové generace.

Dříve jsme si vlasy prostě „umyli“ a nebylo co řešit. Dnes nám však pod vlivem moderních vědeckých poznatků i populárních trendů vyvstává na mysli spousta otazníků. Kdy, jak a čím si mám vlastně vlasy mýt? V jakém pořadí je vhodné produkty na vlasy používat? Nebylo by lepší se úplně zřeknout klasických šamponů? Naštěstí na všechny tyto otázky existují odpovědi.

I v oblasti péče o vlasy totiž hraje stále důležitější roli přirozenost a individualita. Místo univerzálního šamponu pro celou rodinu je proto na pořadu dne speciální pečující program šitý na míru právě vašim vlasům.

Mytí vlasů bez šamponu?

Název nového trendu může být poněkud zavádějící. „No-Poo“, v celém znění No Shampoo (česky: žádný šampon), neznamená, že si vlasy přestanete mýt úplně, ale pouze to, že se vzdáte všech konvenčních a klasických produktů péče o vlasy. Zapomeňte proto na šampony, balzámy i další vlasovou kosmetiku a vsaďte na sílu přírody. Využívají se přitom většinou jednoduché, běžně dostupné prostředky, které míváte doma, jako je jedlá soda, žitná mouka nebo jablečný ocet. A samozřejmě teplá voda.

Četní příznivci této metody potvrzují, že díky ní získáte zdravé, silné a lesklé vlasy, které se méně mastí. U toho, kdo překoná počáteční kritické období 4 – 6 týdnů bez šamponu, by se měl obnovit samočisticí mechanismus vlasů, díky kterému odpadne nutnost častého mytí. Jediné, co vám může chybět, je svěží pocit čerstvě umytých vlasů.

 

Jste kandidát na Co-Washing?

Co vlastně znamená mytí vlasů metodou Co-Wash? Jde o zkratku pro anglické spojení slov conditioner-only washing, tedy volně přeloženo: spolehněte se výhradně na účinky kondicionéru, ideálně bez silikonů. Absence šamponu by měla zabránit zbytečnému zatěžování vlasů a narušení přirozené produkce mazu. Kondicionér vmasírujte do vlasů, nechte 3 – 5 minut působit a následně důkladně opláchněte teplou vodou.

Po několika týdnech by vlasy měly získat příjemnou hebkost a lesk. Tato metoda je optimální především pro nepoddajné, vlnité a kudrnaté vlasy, které mívají přirozenou tendenci k vysoušení.

 

Jde to i bez pěny

Pokud si přeci jen nedokážete život bez šamponu představit, vyzkoušejte alespoň tzv. „Low Poo“. Jedná se o nepěnivý šampon nebo spíše jemný čisticí krém. Neobsahuje sulfáty ani parabeny a dokazuje, že vlasy můžete dokonale umýt i bez bohaté pěny, která nám často evokuje pocit správného čištění. Je to však jen otázka zvyku. Ve skutečnosti sulfáty, obsažené v konvenčních šamponech a podporující jejich pěnivost, způsobují podráždění pokožky hlavy, její vysoušení a nepříjemné svědění. Čemuž se s nepěnivým šamponem vyhnete.

Odlehčené složení s malým množstvím jemných tenzidů šetrně, ale účinně čistí vlasy i citlivou pokožku hlavy. Díky „low šamponu“ budou vlasy příjemně svěží a půjdou lehce rozčesat, a to i bez použití kondicionéru.

Do stejné kategorii se řadí i micelární šampony. Jemné čisticí částečky nazývané micely, které do sebe během mytí uzavírají nečistoty a maz, většinou známe z oblasti péče o pleť, zejména v podobě micelární vody. Ale stejnou službu nám prokáží i ve vlasech, které zbaví nečistot, nadbytečného mazu a zbytků stylingových přípravků, jež na sebe navážou jako neviditelné magnety.

Tip: Šampony s micelární technologií účinně působí především na velmi jemné vlasy. Pro silné, lehce se mastící vlasy by však mohly být příliš slabé.

 

Obrácené pořadí

Další moderní metoda mytí vlasů, tzv. „Pre-Wash“, nespočívá ve vynechání určitého pečujícího přípravku, zato ale překvapivě zamíchá jejich pořadím. Vlasové kúry, masky, oleje i kondicionéry, které se běžně používají jako závěrečná péče, se v tomto případě aplikují ještě před použitím šamponu. Tyto oblíbené produkty totiž sice zásobují vlasy potřebnou hydratací a důležitými živinami, zároveň je však mohou zanechat ztěžklé a jakoby bez života. Proč tedy tento krok raději nezařadit před samotné mytí?

Kúru, olej či masku naneste ještě do suchých vlasů, čímž docílíte největšího pečujícího účinku. Nechte působit a přibližně po 15 minutách opláchněte vodou. Následně vlasy umyjete šamponem obvyklým způsobem. Hrubší, suché vlasy můžete na závěr ještě jednou ošetřit balzámem, v případě jemných vlasů je lepší tento krok vynechat.

 

Tip: Metoda Pre-Wash funguje dobře i s kokosovým olejem, který asi 30 minut před samotným mytím aplikujete do délek a konečků vlasů. Poté jej opláchněte a vlasy umyjte šamponem.

 

Nahoru
OKDalší informace