Menu

Ekologické alternativy pro ženy

Menstruační kalíšky

Home » Životní styl » Ekologické alternativy pro ženy - 10.2017

S uvědomělým životním stylem souvisí také snaha o maximální snížení množství odpadu. Což se týká i hygienických pomůcek používaných během menstruace.

Každá žena za svůj život spotřebuje v průměru více než 16.000 menstruačních vložek nebo tamponů. Ve světovém měřítku se pak jedná o miliardy jednorázových pomůcek, které skončí jako odpad. Problémem je, že většina průmyslově vyráběných vložek obsahuje těžko odbouratelné materiály. Tampóny bývají navíc uměle bělené, což představuje energeticky poměrně náročný proces.

Pokud nám to není lhostejné, můžeme sáhnout po ekologičtějších, opakovaně použitelných alternativách, jako je menstruační kalíšek nebo houbička. Jejich hlavním cílem je, aby žena „svými dny“ zbytečně nezatížila životní prostředí, ale zároveň pro ni pravidelný cyklus nebyl nijak omezující.

Vaše dny, vaše volba

Menstruační kalíšek je v podstatě malý pohárek se stopkou, který se zavádí a používá podobně jako tampon, na rozdíl od něj však tekutinu neabsorbuje, ale pouze shromažďuje. Po jeho vyjmutí stačí obsah kalíšku vylít do toalety. Kalíšek je možné používat ve všech situacích jako tampon, tedy například i při sportu. Pro jeho výrobu bývá využíván přírodní kaučuk nebo silikon, což jsou materiály použitelné po dobu až deseti let. Zvážíme-li to, není jeho pořizovací cena nikterak vysoká. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a nevysušuje poševní sliznici.

Další možnost představují menstruační houbičky neboli měkké soft tampony bez šňůrky. Neobsahují žádné chemické látky, které by mohly způsobit podráždění a jsou pohodlné na nošení. Nicméně je není možné používat opakovaně a jejich zavádění a vyjmutí je za začátku nutné trochu nacvičit. Díky své rozložitelnosti však nabízí výbornou ekologickou alternativu konvenčních produktů a snižují navíc riziko infekcí.

Pohodlné řešení

Výhody menstruačního kalíšku:

  • Diskrétní měsíční hygiena: Menstruační kalíšek vytváří v pochvě vakuum a představuje tak bezpečnou bariéru. Díky tomu, že nemá šňůrku jako tampon, je zvenčí naprosto neviditelný.
  • Výborná snášenlivost: Ženy, které jsou citlivé na tampony a mívají sklony k infekcím pochvy či močových cest, většinou snáší kalíšek velmi dobře. Díky tomu, že neobsahuje žádná vlákna, nevysušuje poševní sliznici.
  • Dlouhá účinnost: Menstruační kalíšek je možné nosit až po dobu dvanácti hodin, pojme totiž mnohem více tekutiny než tampon.
  • Cenová výhodnost: Menstruační kalíšek ušetří až 250 tamponů ročně a při správné péči i několik let. Ulehčí tak nejen životnímu prostředí, ale také naší peněžence.
Nahoru
OKDalší informace