Menu

Léčivá síla přírody

Průvodce světem léčivých bylinek

Home » Květnový beauty program » alverde_Cellulite - 04.2017

Nosíte ráda vysoké podpatky nebo elegantní botky zúžené do špičky? Pak si dejte pozor, abyste se za pár let nemusela potýkat s vbočeným palcem. Ten však nepostihuje pouze ženy, ohrožené jím mohou být i nohy pánů.

Jak poznám vbočený palec?

Vbočený palec je častým problémem mnoha žen, avšak nejen jich. Přesto podle odhadů trpí touto nepříjemností až desetkrát více žen než mužů. Vbočený palec většinou poznáme tak, že záprstní kloub palce začne rotovat a vytlačuje se od nohy směrem ven, čímž konec palce naopak natlačuje na ostatní prsty. Kloub při tom často také opuchne, zčervená a je citlivý na dotek.

Jaké další potíže doprovázejí vbočený palec?

Pokud v tkáni propukne zánět, přidá se k tomu všemu ještě nepříjemná bolest při zatížení nohy při došlapu během chůze, zejména v příliš těsné obuvi. V důsledku vybočení kloubu směrem ven totiž narůstá šířka nohy a dosud pohodlná obuv se stává nepřítelem. K dalším možným následkům vbočeného palce počítáme také deformaci zbylých prstů. Kvůli následnému nesprávnému našlapování ještě dochází také k přetížení ostatních kloubů, především kotníků, kolen a kyčlí.

Jakým způsobem se vbočený palec řeší?

Jakmile dojde v důsledku vbočeného palce ke špatnému držení těla, nelze už jej z dlouhodobého hlediska konzervativními prostředky zvrátit. V lehčích případech mohou pomoci speciální boty nebo alespoň vložky, fyzioterapie nebo prstová gymnastika. Takzvané ortézy do bot podpírají nohu a odlehčují jí, čímž korigují správné postavení prstů. V horším případě, kdy už žádné z těchto opatření nepomáhá a pacienta trápí neustálá bolest a má potíže s chůzí, přistupují lékaři k operativním zákrokům. Na výběr mají lékaři z několika metod, většinou volí podle vlastních zkušeností a individuálních potřeb pacienta.

Jak předejít vzniku vbočeného palce?

Příčina vbočeného palce bývá nejčastěji kombinací dědičných předpokladů a důsledkem nošení moderní obuvi. Vysoké podpatky a úzké, špičaté boty přetěžují přední část chodidel. Lodiček se úplně vzdávat nemusíte, ale rozhodně je doporučujeme střídat s pohodlnou zdravotní, anebo alespoň dostatečně širokou obuví bez podpatku. Nejlépe pro své nohy uděláte, když je postupně navyknete na chůzi naboso. Také byste neměli podceňovat včasnou prevenci již při prvních symptomech. Čím dříve totiž začnete vbočený palec řešit, tím více možností léčby se vám nabízí

 

Bylinkový manuál

Dávkování:

Na šálek domácího bylinkového čaje stačí pouze špetka sušených bylinek, tedy množství, které naberete mezi palec a další dva prsty. Zalijte ho ¼ l vařící vody, hrneček zakryjte, aby éterické oleje nevyprchaly a nechte 10 minut louhovat.

 

Čerstvé i sušené:

Aromatické bylinky jako citronová meduňka, máta nebo bazalka jsou ideální pro přípravu osvěžujícího nápoje. Jednoduše nalijte do karafy půl litru vody a přidejte celé stonky čerstvých bylinek.

Nejlepším způsobem zakonzervování bylinek je jejich usušení. 10 – 20 snítek bylinek přitom zavěste ve svazečcích „hlavou dolů“ na suché, teplé a stinné místo. Za týden jsou bylinky usušené. Poté je můžete nařezat nebo jemně rozdrobit. Uchovávejte ve skleněné nádobce nebo papírových sáčcích na tmavém, suchém místě.

Využití:

Chuťově můžete bylinkový čaj obohatit také sušeným ovocem, třeba jablky, brusinkami nebo jinými bobulemi. Čistý bylinný čaj, například z kontryhele, se skvěle hodí i jako přísada do koupele. Jednoduše připravte silnější odvar čaje a přilijte ho do vany. Zbytky vylouhovaných bylinek do čaje je zase možné posléze zužitkovat do obkladů a zábalů.

Nahoru
OKDalší informace