Menu

Křečové žíly

Vznik & Léčba

Home » Životní styl » Křečové žíly - 10.2018

Co se skrývá pod pojmem křečové žíly, jak vznikají a co dělat, když se s nimi potýkáme?

Jak vznikají křečové žíly?

Křečové žíly, v medicínské odborné řeči nazývané varixy, se považují za nejčastější následek dysfunkčnosti žil. Křečové žíly by nikdo neměl podceňovat, protože se nejedná pouze o čistě estetický problém, ale vážně ohrožují také zdraví. Příčina zvlněných a zapletených křečových žil vystupujících na povrch spočívá v oslabení cévních stěn a nedomykavosti klapek, které už se nedokáží plně uzavírat.

Podporuje podlahové topení vznik křečových žil?

Ačkoliv se to traduje, podlahové topení nebo návštěva sauny křečové žíly nevyvolávají. A dokonce ani překřižování nohou během sezení je nevyvolává. Naopak povolání, při němž stojíte většinu času na nohou, kouření, nadváha nebo těhotenství vznik tohoto onemocnění podněcují.

Ve vyšším věku riziko stoupá, ale v dnešní době trpí varixy bohužel už i mladá generace. Vědecké výzkumy také dokazují, že střídání teplé a studené vody při sprchování může mít na křečové žíly značný vliv.

Co dělat, když člověka trápí křečové žíly?

Pokud na sobě zpozorujete příznaky zhoršené funkce cév nebo si objevíte nápadně viditelnou žílu, určitě zajděte na konzultaci k lékaři. V současnosti existuje již spoustu inovativních metod léčby. Jakou terapii nakonec lékař zvolí, závisí na individuálním posouzení onemocnění, ale také celkovém stavu pacienta a jeho stáří. Jeden z nejmodernějších a trvalých způsobů léčby představuje speciální lepidlo, které se pomocí plastového katetru vstřikuje přímo do žíly. Tím dojde k okamžitému uzavření žíly, která se během následujících týdnů zacelí. Při tomto postupu pacienti také jistě ocení, že se nemusí používat celková anestezie, a dokonce není nutná ani následná kompresní terapie či hospitalizace.

 

Nahoru
OKDalší informace