Active Beauty
Kouzlo běžkování

Kouzlo běžkování

Plynule projíždíte okouzlující zimní krajinou. Vnímáte pocit volnosti, klidu a radosti z pohybu. Chvílemi to připomíná meditaci ve sněhu. Nejprve je však třeba osvojit si správnou techniku jízdy na běžkách.

Jediné, co slyšíme, je vlastní dech a klouzání lyží po sněhu. Rychlost si určujeme sami. Můžeme nasadit svižnější tempo a podle libosti ho pak zase zvolnit. Někdy nám zimní slunce hladí svými hřejivými paprsky tváře, jindy nás do nich švihá ledový vítr. Jsme ponořeni sami do sebe, obklopeni magickou krajinou zahalenou do bílého ticha. Jaká krása!

Ten, kdo propadne kouzlu běžeckého lyžování, tak prospěje nejen své fyzické kondici, ale blahodárně podpoří i svou psychiku. Pohyb na čerstvém zimním vzduchu v těsném spojení s přírodou nás příjemně uvolní a působí jako balzám na duši. Běžkování se podobá meditaci v kulise sněhového království. Pravidelný rytmus. Nádech a výdech. Svou pozornost přirozeně zaměřujeme na přítomný okamžik a zapomínáme na svět kolem nás.

Kondiční trénink

Běžkování představuje ideální sport, při kterém je komplexně zapojováno svalstvo celého těla. A to dokonce víc než například při běhu. Zároveň se posilují nohy, trup i paže a ramena. Rozvíjí se rovnováha a koordinace pohybu. Zlepšuje se vytrvalost, což stimuluje srdeční činnost i krevní oběh a zvyšuje kapacitu plic. A v neposlední řadě dochází k podpoře imunitního systému, látkové výměny a rychlejšímu spalování tuků.

Přestože zkušení běžkaři vypadají, jako by je pohyb na lyžích nestál žádné zvláštní úsilí a s přirozenou lehkostí ladně kloužou bílou stopou, jistě vám rádi potvrdí, že se ze začátku na běžkách námahou pěkně zapotíte a zadýcháte. Přesto jde o sport, který je vhodný téměř pro každého, bez ohledu na věkovou hranici. Začátečníkům se však doporučuje navštívit kurz běžeckého lyžování nebo si alespoň nechat poradit od profesionála, aby si od začátku osvojili správnou techniku a vyhnuli se zbytečným chybám. Již po několika hodinách získá člověk dostatek citu pro to, jak optimálně zvládnout jízdu v běžkařské stopě a práci s holemi, brzdění i stoupání do vrchu.

Pokud s běžkováním začínáte, vybírejte si raději nenáročný terén a trasy s minimálním převýšením. Pokud se obáváte prudkých sjezdů, sjíždějte kopce s velkou opatrností technikou plužení.

Správné vybavení

Alfou i omegou dobrého běžkování je správné a kvalitní vybavení. Lyže i hole musí odpovídat vaší výšce. Širší lyže se hodí pro začátečníky, úzké totiž vyžadují určitou zkušenost s udržováním rovnováhy. Zároveň není nutné pořizovat si běžky s hladkou skluznicí, které je třeba voskovat. Alternativu nabízí lyže s protiskluzovými šupinami ve střední části, které jsou vhodné i pro děti. Lyže na klasickou běžkařskou techniku bývají asi o 10 cm delší než lyže na „bruslení“. Bruslařská technika zároveň vyžaduje delší hole, které by měly sahat až k bradě.

Rozdíl spočívá také v obuvi. Lyžařské boty na klasickou techniku jsou nižší, boty na „bruslení“ sahají nad kotník. Ideální oblečení by pak mělo být prodyšné a přiléhající těsně k tělu, stejně tak i běžkařské rukavice.

Mnohem důležitější roli než dokonalá výstroj a slušivý outfit podle poslední módy samozřejmě hraje radost z pohybu na čerstvém vzduchu, která dělá z běžkování příjemnou formu relaxace. Nezáleží tu na tom, jak rychle nebo pomalu jezdíte a jakou vzdálenost urazíte. Stačí zkrátka jen najít svůj vlastní rytmus a užívat si naplno tyto zimní radovánky.

Techniky běžeckého lyžování

Klasická technika:
Při klasickém stylu běžkování se využívá dvou stop, které jsou vedené paralelně vedle sebe a udávají směr jízdy. Pohyb je velmi plynulý a lze jej přirovnat k rychlé chůzi s holemi. Odborně se nazývá střídavý běh dvoudobý. Na rovném nebo mírně se svažujícím terénu do něj pak můžete zařadit i tzv. jednodobý soupažný běh, kdy během krokové frekvence nestřídáte odpichy holemi, ale opíráte se do obou holí zároveň a odrážíte se od nich.
Vybavení: Lyže na klasickou techniku jsou delší, hole kratší.

Bruslařská technika:
Tento způsob pohybu je náročnější než klasický běžkařský styl. Lyžař potřebuje více síly a rovnováhy. Po získání potřebných dovedností se však pohybuje mnohem rychleji a s větší dynamikou. Na bruslařskou techniku bývá ve sněhu vyjetý široký pás, většinou vedle stopy na klasickou techniku.
Vybavení: Lyže na bruslení jsou kratší, hole delší.

Pokud s běžkováním teprve začínáte, zaměřte se raději pouze na jednu techniku. Pro začátečníky se hodí spíše klasický styl.

Bílou stopou v našich horách

Běžecké lyžování má v českých horách dlouhou tradici, a proto je za dobrých sněhových podmínek možné běžkovat takřka kdekoli. Vždy se totiž najdou nadšenci, kteří připraví stopu pro sebe i ostatní. Není tak problém potkat běžkaře ani v parcích velkých měst.

Krkonoše
Přestože je naše nejvyšší pohoří proslulé zejména svými sjezdovkami, nezůstává zde běžecké lyžování vůbec pozadu. Prochází tudy totiž přes 70 kilometrů dlouhá Krkonošská magistrála, díky které lze projet Krkonoše doslova křížem krážem. Trasa vede od Harrachova až po Žacléř a křižuje ji dalších více než 500 km upravovaných běžeckých stop. A kdo by toho stále ještě neměl dost, může pokračovat v sousedních Jizerských horách.

Jizerské hory
Ač rozlohou nevelké, mohou se Jizerské hory pochlubit velmi hustou sítí běžkařských tras. Jizerská magistrála v okolí Liberce představuje jednu z nejslavnějších tratí u nás vůbec. Oblíbeným nástupním místem je Bedřichov.

Šumava
Toto malebné, rozlehlé pohoří je ideálním místem pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy a celkově nenáročný terén ve spojení s krásnou přírodou dělají ze Šumavy ráj běžkařů. I díky projektu „Bílá stopa“ patří šumavské tratě mezi nejlépe udržované. Jednotlivé oblasti jsou mezi sebou ideálně propojené a síť běžeckých stop pokrývá největší oblast v celé republice.

Jeseníky
Jeseníky jsou druhým největším pohořím v České republice. Pro milovníky bílé stopy je zde připravena neustále se rozvíjející síť běžkařských tras.

Vysočina
V oblasti Vysočiny neboli Českomoravské vrchoviny se běžkařům většinou vybaví Nové Město na Moravě. Příjemně běžkovat se však dá i jinde. Místní mírně zvlněný terén je ideální i pro začátečníky.

Tip: Běžecké stopy ve vyšších nadmořských výškách většinou nabízí mimořádné panoramatické výhledy.