Menu

Koupelna bez zbytečných obalů

Zredukujte odpad z obalového materiálu a nezříkejte se pohodlí

Home » Životní styl » Koupelna bez zbytečných obalů - 10.2019

Jak zredukovat odpad z obalového materiálu a nezříkat se pohodlí? Díky chytrým alternativám, jejichž řady stále rostou, žádný problém.

Během nakupování si stále více lidí vybírá z ovoce a zeleniny nezabalených v plastu, na kávu během procházky si nosí vlastní hrneček a oběd si z restaurace odnáší ve své znovupoužitelné krabičce. Co se v oblasti stravování pomalu stává běžným, si své fanoušky začíná získávat i v kosmetickém odvětví.

Mnoho alternativ kosmetických produktů totiž nabízí chytré řešení, které vám pomůže zredukovat vlastní spotřebu obalů, a především těch plastových, aniž by to nějak ohrozilo vaše pečující rituály. Ze začátku se může cesta k trvale udržitelné koupelně zdát poněkud trnitá, avšak při bližším pohledu zjistíte, že stačí malé úpravy aplikované krok po kroku.

Trvalá udržitelnost neznamená obrátit ze dne na den svůj život o 180 stupňů a zbavit se všech věcí, které by se jinak daly ještě upotřebit. Nic totiž není šetrnější než důsledné využití veškerých zdrojů, které již máme k dispozici. Proto nejprve prohledejte celou koupelnu a kosmetiku rozdělte podle jednotlivých kategoriích. Všechno, co už jistě nebudete používat, darujte přátelům nebo věnujte na charitativní účely, místo abyste na to nechali dále jen prášit. Jakmile vyčerpáte zbývající produkty, můžete je nahradit udržitelnějšími alternativami.

Využijte vlastní zásoby

Proč si kupovat hotový peeling, když si ho snadno můžete namíchat sami doma? K jemné pokožce vám pomůže panenský olivový olej (například ten od dmBio), který jistě snadno využijete i během vaření. Místo kupovaného peelingu smíchejte hrubou mořskou sůl (případně trochu cukru pro jemnější variantu) s olivovým olejem. Vzniklou pastu pak můžete využít na peeling celého těla.

Čisté zuby bez odpadu

Jestliže chcete zredukovat počet svých plastových zásob v koupelně, jednoduše vyměňte stávající kartáček na zuby za dřevěný. Jeho rukojeť můžete totiž, na rozdíl od jeho plastových kolegů, vyhodit do bioodpadu.

Každý měsíc o plast méně

Každý měsíc nahromadí ženy během své periody spoustu jednorázového odpadu. Prvním krokem z plastové pasti mohou být udržitelně produkované hygienické pomůcky z biobavlny. Další cesta pak může vést až k opakovaně použitelným menstruačním kalíškům. Při důkladném pravidelném čištění se mohou používat i několik let.

Pevné místo tekutých

Tekuté mýdlo, sprchový gel i šampon bývají většinou zabalené v plastovém obalu. Přitom pokud si místo nich pořídíte tuhé varianty, můžete se plastů snadno vyvarovat. U tuhých variant také často stačí použít menší množství, takže jsou cenově výhodnější. Tuhé šampony a podobné zboží se často prodávají v ekologickém papírovém obalu.

Jednou a dost

Při každodenním čištění pleti se v koši hromadí nejen vatové tamponky a čisticí ubrousky, ale čas od času také lahve od micelární vod a podobně. Přitom opakovaně použitelné, například bavlněné, odličovací tampony vám poslouží stejně dobře jako ty vatové. Po použití je můžete snadno vyprat v pračce a znovu použít. Stejně dobře poslouží žínka. Jednoduše tak nahradí stovky jednou použitých tamponků, které okamžitě po použití skončí v koši.

Drží a drží a drží…

Jestli se chcete z nově koupeného pilníku na nehty radovat opravdu dlouho, sáhněte po skleněném. Jeho brusná plocha má velmi dlouhou výdrž a prakticky se nemůže opotřebovat. Po použití stačí pilník jednoduše omýt a jednou za čas vydezinfikovat, aniž by přitom ztratil jakkoliv na kvalitě.

Nahoru
OKDalší informace