Active Beauty
Koupele nohou

Koupele nohou

Když nás začnou zábst nohy, je nám za chvilku zima po celém těla a necítíme se příjemně. Tlusté ponožky to většinou nezachrání. Dopřejte si raději koupel, která vás znovu postaví na nohy.

Nenápadná procedura s velkým účinkem. Koupel nohou neslouží jen k tomu, zahřát naše chodidla. Zároveň přináší i příjemné uvolnění pro celé tělo. Kdo má zrovna prsty u nohou zmrzlé jako rampouchy, dobře ví, jak to dokáže pokazit celkový pocit pohody. Možná právě proto se poslední dobou těší koupele nohou stále větší oblibě. Jsou totiž jednoduché, rychlé, ale přitom velmi efektivní.

Koupel má nejen čisticí účinky, ale zároveň pečuje o pokožku nohou, krásně prohřeje celé tělo a navíc pomáhá předcházet nachlazení. Blahodárně působí i na naši psychiku, protože nás v podstatě donutí na chvilku se zastavit, nic nedělat a relaxovat. A pokud vás trápí zrohovatělá kůže na chodidlech nebo zvýšená potivost nohou, pomohou nejrůznější koupelové přísady tyto problémy odstranit. Všechno, co k tomu budete potřebovat, je nádoba, do které se vám vejdou nohy, voda a vhodná přísada do koupele.

Těžká práce

Za to, jak namáhavou práci pro nás nohy vykonávají, když nás po celý den nosí, se jim dostává příliš malé pozornosti. Většinou si ani neuvědomujeme, že v zimě je pro ně situace ještě těžší. Když je venku chladno, snaží se naše tělo udržet si stálou teplotu tím, že stahuje cévy. Nejvyšší prioritou je přitom uchovat teplo pro mozek a další životně důležité vnitřní orgány.

Přirozeně to vede k tomu, že se periferní části těla jako ruce a nohy nedostatečně prokrvují a časem nás začnou studit. Takže sáhneme po tlustých ponožkách a nazujeme si zimní boty, které jsou však většinou poměrně těsné a málo prodyšné. Což zase omezuje cirkulaci vzduchu a nohy se začnou potit. Mohou se tvořit i nepříjemné otlaky či mozoly a zrohovatělá kůže.

Horká koupel nohou v mrazivém zimním dnu pak zlepší prokrvování, což se pozitivně projeví v celém těle. Oblíbeným prostředkem proti studeným nohám jsou koupele s postupně se zvyšující teplotou. Nejprve nohy ponoříme do vlažné vody a po několika minutách přiléváme pravidelně a opatrně horkou vodu, až se po přibližně 15 minutách vyšplhá teplota na 41–42°C.

Přísady do koupele

Vhodně zvolené přísady a soli do koupele šikovně podpoří specifické blahodárné účinky. Například levandule se doporučuje k uvolnění, zatímco máta nebo rozmarýn oživí a osvěží. Při zvýšeném pocení nohou pomáhá koupel se šalvějí nebo s dubovou kůrou. Arnika stimuluje prokrvení a mořská sůl nohy ideálně připraví na následnou pedikúru. Teplota vody by měla být asi 37° C a po pěti až osmi minutách příjemné koupele se vaše nohy budou zase cítit jako v bavlnce.

Tipy pro nožky jako v bavlnce:

2. Dbejte na to, aby vaše zimní boty nebyly příliš úzké a těsné. Nohy se jinak nemohou dostatečně prokrvovat.
3. Vložky do bot s ovčí vlnou pomáhají udržet nohy v teple.
4. Masáž chodidel krémem nebo olejem stimulují prokrvování pokožky a automaticky tak nohy příjemně prohřeje. Nabízí se i krémy na nohy se zahřívacím efektem.
5. Jakmile začnou mrazy, provádějte několikrát denně prstovou gymnastiku. Stačí jednoduše pohybovat prsty u nohou, kroužit jimi a roztahovat je. Na nějakou chvíli se tak zlepší cirkulace krve a nohy zůstanou déle teplé.
6. Sprchování střídavě studenou a teplou vodou posiluje krevní oběh a rozšiřuje cévy, což opět zajistí, že nohy tak rychle nepromrznou.
7. Také pravidelné návštěvy sauny podporují prokrvování cév.

Procvičte si nožní klenbu

Naše nohy nás nosí po celý život. Aby zůstaly dlouho zdravé a zbytečně nás nebolely, měli bychom jim věnovat patřičnou péči. Pomocníky přitom mohou být nejen speciální krémy a masáže, ale také pravidelný trénink chodidel. Inspirujte se našimi třemi jednoduchými, ale účinnými cviky.

1. Vezměte si malý, pevný míček (např. tenisový) a postavte se na něj tak, aby se nacházel přibližně uprostřed chodidla. Poté míček kutálejte pod chodidlem tam a zpátky. Po chvíli nohy prostřídejte.
2. Při druhém cviku si vezměte na pomoc dva tenisové míčky a položte je pod své paty. Opatrně se pohupujte na míčkách nahoru a dolů („pérujte“ na špičkách). Nechte přitom své tělo uvolněné a lehce pokrčte kolena.
3. Při rozcvičce nezapomínejte také na prsty u nohou. Použijte opět tenisové míčky, ale tentokrát je položíte pod své prsty, kterými pak míčky důkladně „hnětete“, jako kdybyste každým prstem hráli na klavír. Prsty se tak dobře prokrví a posílí. Navíc zlepšíte i rovnováhu.

Každý cvik provádějte 30 sekund na každé noze a celou sestavu zopakujte alespoň dvakrát týdně.