Active Beauty
Kosmetika s bylinkami

Kopřiva či rozmarýn

Kosmetika s bylinkami

Bylinky a rostliny nemusí zdobit pouze naše obydlí a zahrádky. Nespoutaně mohou rozvíjet své pečující účinky také v kosmetice.

Na jarní procházku rozkvétající přírodou bychom se měli v ideálním případě vydat každý den. Čerstvý vzduch napomáhá okysličení a nabije nás energií, první sluneční paprsky prohřejí naše tělo a probudí i ty největší spáče ze zimního spánku. Ptačí švitoření nám zvedne náladu a všude kolem rašící poupátka nám připomenou nový začátek. Příroda nás však neobohacuje pouze skrz pohled, kdy se kocháme její krásou. Její sílu můžeme využít také díky kosmetice, v níž se využívá stále více rostlinných látek, které mají blahodárný vliv nejen na naši pokožku. Díky několika produktům tak můžeme mít jaro doma po celý rok.

Konopí

Pečující konopný olej se získává ze semínek průmyslového konopí, u nějž se nemusíte obávat omamných účinků, ale naopak se můžete těšit z vysoké dávky pečujících vlastností. Pryč jsou doby, kdy jsme se na konopí dívali pouze z velké dálky a skrz prsty. Například konopná semínka průmyslového konopí se v dnešní době usídlila v mnoha domácnostech, kde chuťově i výživově zpestřují například saláty.

Seznam obsažných látek, které prospívají našemu tělu, začíná u omega-3, příp. omega-6 mastných kyselin, pokračuje přes vitamíny B1, B2 a E až k minerálům jako draslík, vápník, hořčík, železo a zinek. Díky esenciálním mastným kyselinám přirozeně obsaženým v konopných semínkách pronikají tyto látky účinně do pokožky. Protizánětlivé a antiseptické látky zklidňují podrážděnou pokožku a zároveň mírní alergické reakce. Kyselina linolová váže vodu v buňkách pokožky, díky čemuž může účinně vyplnit drobné vrásky.

Heřmánek

Tuto drobnokvětou rostlinku známe všichni, saháme po ní především v dobách, kdy nás trápí bolesti břicha. Patří k čeledi hvězdnicovitých a roste především ve střední Evropě a západní a střední Asii. Heřmánek podporuje hojení a zároveň působí protizánětlivě, což z něj dělá ideální bylinku právě do kosmetických produktů. Obsažený bisabolol podporuje vstřebávání účinných látek do pokožky.

Heřmánek používaly již naše babičky, když někoho trápily záněty kůže, ekzémy nebo příliš mastná pleť se sklonem k akné. Tato květinka pomáhá regenerovat tkáně a napomáhá pokožce obnovit svou přirozenou rovnováhu. Také při boji se svědící pokožkou můžete sáhnout po heřmánku, který ji zklidní. V neposlední řadě působí heřmánek pozitivně také na látkovou výměnu.

Kopřiva

Asi bychom těžko hledali člověka, který nikdy na vlastní kůži nepocítil sílu kopřivy. Především během dětského skotačení v trávě jsme si jako suvenýr z odpoledne stráveného s kamarády v přírodě nejednou odnesli puchýřky na pokožce. Avšak za pálivými chloupky i tekutinou se skrývá skutečně skvělý charakter.

Kopřiva pozitivně působí na celé naše tělo, zvenčí i zevnitř, a to především díky vitamínu A a C, minerálním látkám a serotoninu. V kosmetickém průmyslu přichází kopřiva ke slovu většinou v péči o pokožku hlavy a vlasy. Právě tam totiž spolehlivě působí proti příliš rychle se mastícím vlasům i proti tvorbě lupů. Výtažky z kopřivy v šamponu disponují čisticí silou a vlasy posilují. Kromě toho také podněcují tvorbu nových vlasů.

Šampon na vlasy alverde s výtažkem z kopřivy a meduňky redukuje nadbytečnou produkci mazu, takže zabraňuje přílišnému maštění vlasů. Receptura s jemnými tenzidy a solí z Atlantického oceánu jemně, avšak důkladně čistí pokožku hlavy.

Meduňka

Již staří Řekové využívali síly této bylinky, například k hojení ran po kousnutí od psa. Lékařka a přírodovědkyně Hildegarda z Bingenu doporučovala meduňku při léčbě nervových onemocnění. V dnešní době našla meduňka své místo především v přírodní kosmetice, ačkoliv meduňkový čaj se také objevuje na mnoha nočních stolcích.

Jedná se o dodavatele vitamínu C se silným anti-aging účinkem, neutralizuje dopady oxidačního stresu, jako UV záření, znečištěného ovzduší nebo kouře z cigaret, na naši pleť a zároveň chrání buňky. Do výčtu pozitivních vlastností meduňky můžeme zařadit také její schopnost oddalovat stárnutí, neboť podněcuje tvorbu kolagenu. Kromě toho také podporuje hydrataci pokožky.

Rozmarýn

Tuhle bylinku používáme v kuchyni asi úplně všichni. Díky svému jedinečnému aroma a chuti nás v mžiku přiblíží středomořským lahůdkám. Není divu, neboť právě ze Středomoří pochází a již od pradávna nám pomáhá cítit se dobře. Pozitivně působí nejen na tělesnou schránku, ale také zlepšuje naši paměť.

Pokožku zásobuje rozmarýn hořčíkem, draslíkem, železem, vápníkem, vitamínem C a stopovými prvky. Používá se především v produktech, které bojují proti mastné a nečisté pokožce. Kromě toho je tato bylinka silně antioxidační a podporuje látkovou výměnu. A za zmínku také stojí její schopnost zlepšovat prokrvování a posilovat antibakteriální vlastnosti pokožky, čímž také zlepšuje její vzhled.