Menu

Konec prázdnin: 5 tipů, jak ho dětem usnadnit

Konec prázdnin a začátek školy představují náročné období, které se však dá zvládnout

Home » Životní styl » Konec prázdnin: 5 tipů, jak ho dětem usnadnit - 08.2020

Týdny plné her, zábavy a odpočinku končí a opět nastává každodenní vyzvánění budíku. Co můžeme udělat pro to, aby se děti lépe vyrovnaly s koncem prázdnin?

Během letních prázdnin nehraje čas žádnou roli a pak najednou začne pro mnoho dětí utíkat jako voda. Strach z konce prázdnin však přesto nemusí nikoho trápit. Díky několika tipům zůstanou děti motivované a rychle se se začátkem školy srovnají.

5 tipů pro pohodový konec prázdnin

  1. Osvěžte si látku z minulého roku

Aby děti přes prázdniny kompletně nezapomněly všechno, co se předchozí školní rok naučily, můžete si s nimi poslední dny prázdnin opakovat. Jak dlouhá a intenzivní by tato příprava měla být, je individuální. Některé děti jsou natolik zodpovědné, že se o přípravu postarají samy, na jiné musíte jít s dobře promyšlenou strategií. Může to vypadat například i tak, že sedm z devíti týdnů prázdnin budou každý den věnovat deset minut opakování učiva. V tomto případě je důležitá role rodičů, kteří nejlépe znají své děti a ví, jakým způsobem k osvěžení látky přistoupit.

  1. Sbírejte pěkné momenty

Jedním ze způsobů, jak u dětí zvýšit radost z nového školního roku, je společné sbírání pěkných momentů. Na nástěnku připevněte velký papír, na nějž budete v průběhu celého roku zapisovat krásné okamžiky, které se během školy odehrály. Děti tak uvidí, že škola není pouze o učení, a mohou se těšit na nové zážitky. Vždy je dobré připomínat si hezké chvíle.

  1. Získejte si zájem dětí a učte se hrou

Děti se nejlépe učí hrou, při které se baví. Letní prázdniny nabízí spoustu možností, kde toho využít. Jestliže se dítko najednou zajímá o něco zcela konkrétního, jako jsou například Římané, nastává výrazná šance ho něco k tomuto tématu naučit. Tyto zájmy bychom měli využít ve prospěch nenásilného učení a úkolů, a to nejen koncem prázdnin. Diktáty o dějinách Říma nebo výpočty zahrnující starodávné meče mohou děti motivovat a zábavnou formou je něco naučit.

  1. Změna školy: Nestrašte, motivujte

Jít po dlouhých prázdninách opět do školy představuje velkou výzvu. Ještě větší pro některé děti, které mají přestoupit do jiné školy, nebo do ní jdou dokonce poprvé. Rodiče mohou na tuto změnu děti připravit již koncem prázdnin. Většina dětí se do nové školy těší, proto je důležité udržet je v pozitivním naladění. Výroky jako  „Teď teprve poznáš, co je to život.“ mohou dítě zbytečně znejistit.

  1. Důvěřujte schopnostem dítěte

Některé děti jsou zodpovědnější než ostatní, přesto se všechny nejpozději ve škole naučí vlastní organizaci. Proto se rodiče nemusí stresovat a zbytečně na dítě vyvíjet tlak. Zdravé dítě má přirozenou touhu učit se. Nechte děti, ať postupně rozvíjí svou autonomii, a to i během letních prázdnin. Vyžaduje to povzbuzení a důvěru, ale z dlouhodobého hlediska to posílí sebevědomí dítěte.

Nahoru
OKDalší informace