Active Beauty
Keramika: Zklidnění u hrnčířského kruhu

Kreativní tvoření

Keramika: Zklidnění u hrnčířského kruhu

Keramika vás donutí zpomalit. Naučíte se nejen řemeslo, ale také při ní poznáte sami sebe.

Ve chvílích, kdy se myšlenky nesouměrné řítí do všech směrů a nenechají se zkrotit, pomůže jediné. Vypnout hlavu a nechat pracovat ruce. A přesně to vás naučí keramika. Protože rychlost otáček hrnčířského kruhu předběhne i myšlenky. Je jen na vás, jaké tempo si zvolíte.

Zkuste něco nového

Hlína je skvělým prostředkem pro útěk ze všedních dnů. Na začátku dělá chyby každý. To ke keramice zkrátka patří. Ale na rozdíl od ostatních uklouznutí můžete v keramice opakovaně začínat vždy od znova. Dokud ji zcela nevysušíte, můžete hrnčířskou hlínu používat stále kolem dokola. Díky vodě se jednoduše dostane do svého původního stavu.

Vždyť právě tvárnost reprezentuje jednu z jejích hlavních vlastností. Můžete z ní vytvořit nepřeberné množství nejrůznějších útvarů a forem. A na rozdíl od jiných materiálů pracujete s tím, co máte, aniž byste museli něco přidávat nebo ubírat, což otevírá práci s hlínou cestu k mnoha variantám.

Keramika představuje kreativní tvoření v souladu s přírodou, při kterém je dobrý pocit zcela zaručen.

Soustřeďte se na podstatu

Jakmile zasedneme za hrnčířský kruh, začneme se stoprocentně soustředit na točící se masu hlíny, díky čemuž se najednou upozadí všechny naše do té doby dotěrné myšlenky. Starosti i neshody jako by se vypařily. V hlavě se najednou vyjasní a utvoří se prostor pro klid. Namísto sáhodlouhého seznamu povinností se najednou soustředíme na točení hlíny. Kdokoliv si zkusí z hlíny něco vytočit, je potom překvapený, jak uklidňující účinek keramika má. Hlava se koncentruje jen na to, co ruce vytváří, a práce s prsty působí vskutku meditativně.

Chcete-li s keramikou také začít, navštivte některý z kurzů. Naučíte se základní grify a do rukou dostanete cit pro daný materiál. Potom se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat v tvoření na vlastní pěst, nebo proniknete pomocí kurzů do tohoto řemesla ještě hlouběji. A hlavně, mezi ostatními si uvědomíte, že pokusy a omyly k této činnosti opravdu patří a není se za co stydět. Mezi účastníky se vždy najdou jedinci, kteří se učí pomocí intuice, ale i takoví, kteří potřebují a chtějí všemu rozumět. A žádný z postupů není špatně.

Konec dokonalosti

Keramika vás také donutí vypořádat se s hluboko zarytým a přehnaným perfekcionismem. Pokud pracujete s materiály, jako je dřevo nebo kov, můžete si dopředu jasně nadefinovat, jak má výsledný produkt vypadat. Ale hlína se během vypalování vždy trochu změní. Změní tvar, glazura se může z některých částí odpařit, barvy se proměnit a celý výrobek se dokonce trošku zmenší. Člověk se zkrátka musí naučit smířit s daní, kterou odevzdá peci při vypalování.

Postupem času se naučíte odhadnout, kolik materiálu kde a jak použít, abyste i po vypalování dosáhli své představy o hrnečku, váze, konvičce nebo pekáčku. Ale stejně jako v životě jde o to, abyste se naučili akceptovat výsledek, ačkoliv přesně neodpovídá vašim vysněným představám.

Hlína ale také umí pomoci, v pravém slova smyslu, opět se uzemnit. Dnes nám jde všem často o to, všechno optimalizovat a udělat co nejrychleji. Avšak v keramickém ateliéru budete mít dostatek času nejen na zpracování materiálu, ale také na to, probrat s ostatními své představy a postup. Pokud budete chtít navštěvovat veřejný kurz, stane se z keramiky i příjemná společenská akce.

Kdo se chce naučit vyrábět keramiku, musí se naučit zklidnit a nechat se vést materiálem.

Trénujte svou trpělivost

Při tvoření z hlíny se naučíte také být pozorní. Zabýváte se totiž jen tím, co daný materiál umí, jaké vám skýtá možnosti a jak ho co nejlépe zpracovat. Tím budete pozorní nejen k materiálu, ale i k sobě. Můžete si totiž udělat radost například svým vysněným hrnečkem na kávu.

Během kreativního vyrábění keramiky najednou vyjdou najevo povahové rysy, se kterými se člověk doposud setkal jen v úplně jiných situacích. V běžném životě netrpěliví lidé si nad hrnčířským kolem najednou uvědomí, že i oni se umí pro něco nadchnout a neodbíhat k jiné činnosti. A navíc, díky trpělivé práci s hrnčířskou hlínou se všichni naučí přijímat a vypořádat se s vlastními chybami. Neboť teprve ve chvíli, kdy vnesete trpělivost do svých rukou, můžete na kruhu vytvořit něco krásného. A tento úspěch se poté dá přenést i do běžného života. Pro Barbaru znamená keramika propojení povolání s vášní.

I pro keramičku Barbaru je celý výrobní proces jedinečné cvičení pozornosti. „Hlína není zdroj, který by se po zdělání sám obnovil. Před vypálením můžete hlínu kolem dokola různě tvarovat, ale vypálený výrobek už nezměníte.“ Proto se snaží věnovat každému jednotlivému kroku při výrobě náležitou pozornost a trpělivost, aby v každé fázi respektovala stav materiálu. „Hlína a keramika přežívají po dobu stovek let,“ říká, „takže bychom jim měli dostatek času věnovat už při výrobě.“

Tyto momenty klidu se nám potom podaří mnohem snadněji přenést do hektického každodenního života. Třeba ráno, když si vypijete ještě teplou kávu z vlastnoručně vyrobeného hrnečku.