Menu

Kam patří použité hygienické pomůcky

Více než ž 80 procent dívek vyhazuje použité menstruační pomůcky do toalety

Home » Životní styl » Kam patří použité hygienické pomůcky - 09.2020

Redukce odpadu patří ke skvělým způsobům, jak chránit životní prostředí. I díky správné likvidaci hygienických pomůcek můžeme lecčemu pomoci.

Ženy za svůj život použijí průměrně 17.000 kusů tamponů a vložek, v závislosti na síle menstruace. Slipové vložky v tomto čísle zahrnuté nejsou. Likvidace použitých pomůcek patří bohužel, stejně jako samotná menstruace, k tabuizovaným tématům. Podle jedné studie vyhazuje více než 80 procent dívek použité menstruační pomůcky do toalety. Důvodem často bývá nedostatečná osvěta a stud. Zejména, pokud chybí koš přímo v kabince, končí pomůcky v toaletě.

Mnoho mladých dívek si v danou chvíli neuvědomuje dopady svého konání na životní prostředí. Ty jsou však závažné: Tento odpad nejenže ucpává potrubí, ale také zatěžuje čističky vod, kde ho musejí za vysoké poplatky vytřídit a transportovat do spalovny odpadů. Stoupá tak zátěž  kanalizačních systémů i náklady. Ty jsou navíc obrovské, protože mokrý odpad váží mnohem více, tudíž jeho likvidace stojí více peněz a spalování více energie.

Tampony, vlhčené ubrousky a další: Jak probíhá udržitelná likvidace

  1. Sledujte označení a obsažené látky

Za dalšími problémy pak stojí látky obsažené v těchto produktech. Při měsíční periodě je nemusíte ani postřehnout. Zavádějící označení často zastírá, jaké všechny látky, následně končící přímo na nebo v těle, tampon nebo vložka obsahuje. Tyto látky se nachází nejen v lepicích páskách vložek, ale i v samotném jádru vložky i tamponu. Proto by každá žena měla pozorně číst obaly a vybírat si produkty například s označením GOTS (Global Organic Textile Standard), které značí bioprodukty. Pochybné látky však neškodí pouze tělu, ale představují i ekologický problém. Když produkty, z nichž mnoho nelze odbourat biologicky, špatně vytřídíme, dostanou se z nich mikroplasty, změkčovadla a další látky do moří.

  1. Vlhčené ubrousky: Vlákna, na nichž záleží

Pokud vhodíme do toalety ubrousky z nesprávných vláken, ucpou časem celý potrubní systém. U vlhčeného toaletního papíru se občas uvádí, kolik kusů lze do toalety spláchnout. Jenže je to bohužel zavádějící, protože u mnoha druhů se ke zvýšení odolnosti používá minimálně voděodolný vosk. Testy, které mají prokázat možnost splachování, jsou rozporuplné. Řešení nabízejí nové, vlhčené ubrousky s krátkými vlákny na bázi hydrofinu, která se v odpadních vodách skutečně dobře rozpouštějí.

  1. Pleny: řešení ve dvou krocích

Snad nemusíme připomínat, že plenky do toalety opravdu nepatří. Ale: Nejudržitelnější likvidace přece jen probíhá přes toaletu. Protože ti, kteří spláchnou tuhé výkaly z plenky do toalety a plenu poté vyhodí do odpadu, dostanou za trvalou udržitelnost 10 bodů z 10.

  1. Používejte zero waste alternativy

Trend zero waste zasáhl i tuto oblast a přinesl hit posledních let, kterým jsou menstruační kalhotky. Ty lze používat opakovaně, čímž počet vyhozených tamponů a vložek rapidně klesá.Kromě bioproduktů hodně roste také obliba omyvatelných menstruačních kalíšků. Jedná se o malý pohárek se stopkou, který se zavádí a používá podobně jako tampon, avšak na rozdíl od něj tekutinu neabsorbuje, ale jen shromažďuje. Používat ho žena může až několik let. Na toaletě jí pak stačí trocha vody na vypláchnutí kalíšku a chybějící koš ji nemusí nijak trápit. V toaletě tak neskončí další tampon nebo vložka. Kromě toho nabízí trh také látkové vložky, které může žena použít například jako jistotu během prvních dní, kdy bývá menstruace silnější. Používáním těchto pomůcek dochází ke znatelnému snížení odpadu a jejich konec v toaletě je tím prakticky vyloučen.

Nahoru
OKDalší informace