Menu

Jsou přátelé nová rodina, již si můžeme vybrat?

Některá přátelství vydrží věčně, z některých je naopak lepší vystoupit

Home » Životní styl » Psychologie » Jsou přátelé nová rodina, již si můžeme vybrat? - 01.2021

V průběhu života poznáme mnoho přátel, někteří s námi zůstanou navždy. Proč jsou naši nejstarší přátelé často ti nejlepší a proč je některá přátelství lepší ukončit?

Říká se, že přátelé jsou rodina, kterou si můžeme vybrat. Dobrá přátelství obohacují naše životy. Poskytují nám podporu v těžkých dobách. Proto se některé mladé maminky obávají, že s příchodem dětí své přátele ztratí. Vědecké studie ukazují, že přátelství je důležité také pro naše zdraví a srdce: Dobří přátelé snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a deprese. A také nám pomáhají snižovat stres.

Jedna věc je jasná: Čím déle své přátele známe, tím důvěrnější vztah s nimi obvykle máme. Ale naši nejstarší přátelé pro nás bývají těmi nejdražšími nejen díky společným vzpomínkám a zážitkům. Výzkumy v různých kulturách ukázaly, že naše představa o přátelství se s věkem mění. Jestliže se okruh přátel v průběhu let zmenšil, rozhodně to není důvod ke smutku. Naopak: Kvalita mezilidských vztahů se pro nás s věkem stává důležitější než kvantita v mládí.

Evoluce přátelství

Na rozdíl od toho, co se dlouho předpokládalo z psychologického hlediska, to pravděpodobně nemá nic společného s naším ubývajícím časem života. Spíše by za tím mohly stát evoluční důvody, jak zjistili vědci v průběhu studie s divokými šimpanzi. Jejich pozorováním odhalili vzorce při přístupu k přátelství, které se podobají těm našim: Například starší šimpanzi trávili více času se stejnými druhy, s nimiž si vytvořili dlouhodobý vztah. Důvod: Na tyto přátele se mohli při péči o kožich nejvíce spolehnout.

K čemu je nám spousta povrchních přátel, kteří jsou sice dobrými společníky na večírek, když nám pak nepomohou v zásadní situaci, ať už se jedná u šimpanzů o péči o srst, nebo v našem případě o důležité životní rozhodnutí?

V průběhu života se tak vyplácí přátelství zpochybňovat. Je vaše vzájemné dávání a přijímání v rovnováze? Zjištění, že tento vztah již není stejný a rovnocenný jako dříve, sice může bolet, ale nakonec je také osvobozující.

5 důvodů, kdy nějaké přátelství ukončit

  1. Přátelství je jednostranné a zatěžující

Jste to jen vy, kdo se vždy ozve tomu druhému jako první? Když se poté setkáte u kávy, probíráte pouze problémy druhé osoby? Pak ve vašem vztahu zjevně chybí rovnováha.

  1. Druhý už vám nic nedovolí

Žárlí váš kamarád nebo kamarádka, nehledě na to, zda jde o další přátelství, kariéru nebo váš vztah? Pak je problémem chybějící úcta.

  1. Už si nedůvěřujete

Už nemůžete příteli svěřit, co vás trápí, nebo jiná tajemství? Pokud nechcete druhému kvůli nedostatku důvěry svěřit, co vám leží na srdci, postrádá takové přátelství smysl.

  1. Kontakt udržujete pouze ze zvyku

Jsou pro vás pravidelná střetnutí spíše nutností? Navíc si toho nemáte moc co říct a ani netoužíte po tom, vídat se častěji? Pak se přátelství pomalu, ale jistě proměňuje ve volnou známost.

  1. Máte rozdílné představy i hodnoty

Vyvinuli jste se nebo jste se vy či ten druhý v průběhu let změnili? Pak je nutná tolerance a respekt na obou stranách. Pokud je již nedokážete vzájemně najít, je lepší vydat se dál každý sám.

Nahoru
OKDalší informace