Active Beauty
Jízda na koni

Jízda na koni

Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Jezdectví však není jen tak ledajaký koníček, který nám nabízí příjemné rekreační zážitky. Jízda na koni totiž navíc šikovně udrží v kondici naše tělo i duši.

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, pohyb v koňském sedle představuje ideální sportovní trénink. Své o tom věděl již Hippokrates, který své současníky vedl k tomu, aby se udržovali v kondici pomocí chůze, gymnastiky a jízdy na koni. Navíc je tato aktivita vhodná téměř pro každého. Výjimku tvoří lidé akutně trpící vyhřezlou meziobratlovou ploténkou a ti, kteří před krátkou dobou prodělali infarkt nebo zlomeninu končetiny.

Jízda na koni každopádně neznamená jen nečinně sedět v sedle a nechat se nést krajinou. Naopak vyžaduje cílené zapojení všech částí těla, které se musí přizpůsobovat pohybům koně. Toto zatížení svalstva je jiné, než jsme běžně zvyklí a nedá se srovnávat s žádnou jinou sportovní disciplínou. Zapojení svalů celého těla se přitom navíc liší podle způsobu pohybu koně. Při klusu pracují jiné svaly než při cvalu. Což je také jedním z důvodů, proč začátečníci při lekcích jízdy na koni těžko popadají dech již po 20 minutách jízdy.

Udržíte rovnováhu?

Sedět na koňském hřbetě a udržet se na něm i při rychlejší jízdě vyžaduje koncentraci, rovnováhu a jistou dávku empatie vůči zvířeti. Zároveň se také zpevňují svaly pánevního dna, tudíž můžete jízdu na koni brát jako skvělou prevenci proti inkontinenci. Další výhodou je, že na koni se dá jezdit až do vysokého věku. Jezdectví posiluje především zádové a břišní svalstvo, protože je nutné nepřetržitě vyrovnávat pohyb koně. Přitom se svaly stále napínají a uvolňují.

Ačkoli většina jezdců cítí po prvních lekcích především bolavá stehna a hýždě, nejvíce se namáhá břišní svalstvo. Pokud vás tedy po tréninku v koňském sedle bolí břišní svaly, můžete si být jistí, že jste dobře zapracovali na jejich posílení. Právě ony jsou totiž důležité pro správný posed na koni.

Jízda na koni navíc představuje vhodnou kompenzaci pro všechny, kteří tráví většinu dne v kanceláři a za obrazovkou počítače. Mimořádně přínosná bývá pro ty, kteří mají problémy se zády, protože při jízdě na koni se pomalu posiluje také břišní a zádové svalstvo, čímž pomáhá chránit a stabilizovat páteř. Zabraňuje tak vadnému držení těla, jelikož jsou jednotlivé skupiny svalů rovnoměrně zapojovány do tréninku a posilovány.

Komplexní trénink celého těla

Kromě břišních svalů posiluje jízda na koni také lýtka, stehna, hýžďové svaly a trup. Tedy svaly, které vytváří hezkou, vypracovanou postavu. Kdo jezdí na koni pravidelně, ví o tom své. Časem přirozeně narůstá svalová hmota a jezdci nezískávají pouze pevné bříško, ale také pěkně tvarované hýždě i nohy. Při tomto sportu vám zkrátka nebude chybět zábava, užijete si pobyt na čerstvém vzduchu a ještě uděláte mnoho pro své tělo.

Přestože již existují kryté jízdárny, většina jezdců využívá právě možnosti dostat sebe i svého koně ven na čerstvý vzduch. Vzít ho za opratě, dovést na louku, vyhřebelcovat ho, osedlat…

Společně strávený čas vytváří citové pouto mezi koněm a jezdcem. Jezdec koně navštěvuje většinou za každého počasí, čímž zároveň otužuje svůj organizmus a posiluje imunitní systém.

Čistá hlava, vítr kolem uší

Pozitivní účinky jízdy na koni na naši tělesnou schránku jsou nezpochybnitelné. Jako další pozitivní aspekt pak jistě můžete brát i fakt, že působí blahodárně i na naši psychiku. Kůň je totiž velmi citlivé zvíře. Jezdec, který s ním naváže vztah, se stává klidnějším a dokáže se lépe uvolnit. Při jízdě na koni stres rychleji odplouvá pryč. Jde v podstatě o určitý druh meditace, který pomáhá vnést do našeho života potřebnou rovnováhu.

Zároveň tak vzrůstá i sebedůvěra ve vlastní schopnosti, člověk se stává odvážnějším a sebevědomějším. Navíc se při práci s koňmi učíme i trpělivosti a zodpovědnosti. Vnitřní klid a vytrvalost jsou základními vlastnostmi při tréninku a práci se zvířaty. Kdo by totiž ke koním přistupoval prudce a s nervy na pochodu, narazil by u nich na odpor. Kdo však z koně zvládne udělat svého parťáka a dokáže s ním vytvořit sehraný tým, pocítí naopak jedinečnou harmonii, kterou není možné zažít v žádném jiném sportovním odvětví

Co budete potřebovat?

Přilba
Přilba představuje nejdůležitější součást jezdecké výstroje. Pád z koně se může přihodit i těm nejlepším, proto by měla být přilba samozřejmostí nejen pro děti, ale pro každého, kdo usedne na koňský hřbet. Při nákupu dbejte na to, aby splňovala aktuální normu VG1.

Jezdecké boty
Chcete-li se věnovat jezdectví intenzivněji, nevyhnete se koupi kvalitních jezdeckých bot. Na výběr se nabízí celá řada materiálů a designů.

Rukavice
Rukavice nejsou jen zimním doplňkem, při zacházení s koněm se hodí i v teplejších dnech. Celkově chrání ruce před vnějšími vlivy.

Jezdecké kalhoty
Takzvané rajtky by měly být v první řadě pohodlné, aby nikde netlačily ani nedřely. Westernoví jezdci nosí především lehké strečové džíny, jinak se však pro začátečníky hodí jakékoliv klasické jezdecké kalhoty.