Menu

Jarní úklid

Očistný rituál krok za krokem

Home » Životní styl » Ekologie » Jarní úklid - 03.2017

Pokud budete postupovat chytře a systematicky, zvládnete každoroční jarní úklid mnohem rychleji. Cíl je přitom jasný: čistá domácnost, ve které se budete cítit dobře.

Jarní úklid představuje mistrovský kousek na poli domácích prací a královskou disciplínu v uklízení. Nejlépe tento bojový úkol zvládnete, pokud si předem připravíte strategický plán a stanovíte si dílčí, reálné cíle. Nejprve je třeba se rozmyslet, zda chcete všechno stihnout během jediného víkendu nebo budete raději postupovat po etapách, týden za týdnem. A máte-li v tom jasno, můžete se pustit do práce, pěkně jeden pokoj po druhém. S následujícími tipy Vám půjde úklid snadno od ruky.

Od základu

Při jarním úklidu se zaměřte zejména na místa, která v průběhu roku zanedbáváte. Čeká Vás tedy mytí oken, praní záclon i závěsů. Je třeba také vyčistit pohovku a polštářky, vyklidit poličky a otřít je, a tak dále. Než se pustíte do velkého gruntování, zkontrolujte si svou sbírku čisticích prostředků. Nechybí  Vám nějaký? Nezapomeňte ani na gumové rukavice, Vaše ruce Vám za tuto ochranu poděkují. Pokuste se obohatit svůj úklidový arzenál o pokud možno ekologické varianty čističů. Nezapomeňte nakoupit sáčky do vysavače, jejich zásoba se vždycky hodí. Nepřetěžujte však zbytečně svou domácnost agresivními chemickými prostředky. Ve většině případů si vystačíte s univerzálním čističem, vápenaté usazeniny pak odstraníte pomocí octa nebo kyseliny citronové. Často postačí i obyčejná utěrka z mikrovlákna a teplá voda.

Na zelené vlně

V dnešní době naštěstí nemusíte ekologické alternativy ke konvenčním produktům dlouho hledat. Eko čističe, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, již dávno nepředstavují pouze výsadu prodejen s bio sortimentem, ale staly se běžnou součástí regálů drogerií. Patří sem především čističe s kyselinou citronovou, octem nebo sodou. Zejména jedlá soda je odpradávna ceněna jako univerzální domácí prostředek, který účinně odstraňuje zašlou špínu a nánosy mastnoty v kuchyni i na dalších omyvatelných plochách. Čističe na bázi sody navíc můžete bez obav použít i na místa, kde odkládáte a zpracováváte potraviny. Soda zároveň změkčuje vodu a pomáhá tak předcházet vápenatým usazeninám. Sodný roztok mimo jiné hygienicky a šetrně vyčistí kojenecké a sportovní láhve, termosky a termohrnky, pečicí plechy nebo vázy na květiny.

V prodejnách dm najdete široký výběr ekologických čisticích prostředků. Například výrobky Denkmit nature jsou šetrné k životnímu prostředí.

Přiměřeně

Správné dávkování čisticích prostředků šetří nejen životní prostředí, ale také naši peněženku. Nepřekračujte proto doporučené dávkování a řiďte se údaji na obale, a to i v případě, že používáte ekologické čističe. Instrukce většinou počítají s určitým počtem odměrek na kbelík vody. Zároveň platí, že vyšší koncentrace čističů neznamená čistší domácnost.

 

Praktičtí pomocníci

Přírodní síla. Octový čistič Denkmit s jablečnou vůní odstraňuje usazeniny od vodního kamene a mýdla z van, sprch, dřezu, umyvadla, dlaždiček a vodovodní baterie.

Tekutý písek. Čisticí krém Denkmit s citronovou vůní odstraní i ty nejodolnější nečistoty v kuchyni i koupelně. Jemné složení zanechá všechny omyvatelné povrchy zářivě čisté a bez poškrábání.

 

 

 

 

Rychle a pohodlně. S vlhčenými ubrousky na sklo od Denkmit odstraníte jedním tahem mastnotu, prach i otisky prstů.

Brilantní lesk. Denkmit čistič skla je ideální na okna, zrcadla, skleněné stolky, autoskla i další hladké povrchy.

 

 


Univerzální svěžest. Čisticí prostředek Denkmit s vůní limetky dokonale vyčistí všechny omyvatelné plochy, odstraní i odolné nečistoty a zanechá za sebou zářivý lesk.

Nablýskaná podlaha. Leštidlo Denkmit s pomerančovým voskem šetrně čistí všechny druhy podlah: PVC, vinyl, linoleum, lakované korkové a dřevěné podlahy, mramor, granit, přírodní i umělý kámen a chrání je proti dalším usazeninám.

 

 

 

Krok za krokem k čisté domácnosti:

Frau putzt mit StaubwedelKrok 1: Nenechte se odradit. Nenechte se odradit. Už samotné slovo jarní úklid pro mnohé z nás představuje velkou výzvu a může se stát, že se budete cítit pod tlakem. Můžete se ho ale snadno zbavit, pokud si utvoříte seznam, co všechno je nutné udělat a splněné úkoly si odškrtávat. Důležité je, aby byly Vaše cíle reálně splnitelné.
Krok 2: Společně se uklízí lépe. Pusťte si k úklidu svou oblíbenou hudbu a stanovte si časový limit. Nebudete se tak zbytečně loudat a práce Vám půjde lépe od ruky. Zapojte do úklidu celou rodinu a po jeho úspěšném zvládnutí si udělejte malou oslavu. Pokud bydlíte sami, můžete si vzájemně vypomoci s přáteli.
Krok 3: Postupujte krok za krokem. Je sice třeba důkladně vysmýčit celý byt, ale není nutné udělat vše najednou. Ukliďte proto vždy celou jednu místnost a až potom se pusťte do další. Nezapomeňte ani na sklep.
Krok 4: Nemilosrdně likvidujte. Velký úklid nabízí ideální příležitost zbavit se všeho nepotřebného. Bez lítosti proto vyhoďte zašlé suvenýry a nepotřebné maličkosti, na které se stejně jen zbytečně práší. Oblečení, které jste na sobě neměli už několik let, můžete také darovat. Některé věci se Vám možná podaří prodat v bazaru či na internetu.
Krok 5: Vpusťte domů slunce. Až vše vytřídíte a uklidíte, přichází na řadu poslední povinnost. Vyprat závěsy, záclony a umýt okna. Začněte jejich vnitřní stranou, ta nebývá tak špinavá. Vyberte si den, kdy Vám zářivé jarní sluníčko dodá po úklidovém maratonu novou energii a dobrou náladu.

 

„Metoda tří krabic“

Pokud se pustíte do vyklízení komory, půdy, sklepa nebo jen šatní skříně, může Vám přitom pomoci osvědčená metoda tří krabic:

 • Do 1. krabice ukládejte předměty, které si chcete ponechat.
 • 2. krabice je určená na věci, které už sami nepotřebujte, ale druzí je ještě mohou využít. Můžete je tedy rozdat nebo prodat.
 • 3. krabici pak slouží na odpad k vyhození.

Pokud takto roztřídíte veškeré věci, budete nakonec překvapeni, kolik z nich skončí ve 2. a 3. krabici.

 

Manuál na velký úklid

Také neradi věci vyhazujete? Časem se toho ale nashromáždí tolik, že skříně praskají ve švech. Proto je třeba jednou za čas všechno pořádně protřídit a vyklidit. S následujícími zásadami Vám půjde práce lépe od ruky.

  • Neklaďte si příliš velké cíle. A postupujte krok za krokem. Začněte vyklízet třeba jen část skříně. Pokud se hned vrhnete na celý pokoj, může Vás to brzy od původního záměru odradit.
  • Postupujte klidně pomalu, ale důkladně. Lepší je pořádně vyklidit pouze jednu zásuvku nebo poličku než polovičatě celou skříň.
  • Náplánujte si dost času. Na pořádný úklad jedné zásuvky počítejte téměř s hodinkou času, na šatní skříň raději s celým odpolednem.
  • Nenechte se rozptylovat. Raději nechte vypnutou televizi, počítač a optimálně i telefon.

 

Připravte si domácí univerzální čistič

Přesvědčte se, že to jde i bez chemie a zkuste si doma vyrobit přírodní univerzální čistič. Sice to chvíli trvá, ale výsledek je šetrný k životnímu prostředí a postup velmi snadný. Všechno, co budete potřebovat, jsou slupky od citronů, ocet (například od dmBio) a větší, uzavíratelná skleněná nádoba. Tu naplňte slupkami od citronů, zalijte octem, uzavřete a nechte asi 2 týdny louhovat. Nakonec tekutinu přeceďte přes sítko a efektivní čistič s vůní citronu je na světě.

Nahoru
OKDalší informace