Menu

Jak vás obohatí mezigenerační dovolená

Aneb když tři generace vyrazí na dovolenou

Home » Inspirace » Jak vás obohatí mezigenerační dovolená - 05.2019

Umíte si představit, že byste svou dovolenou strávili společně s dětmi a jejich prarodiči? Z mezigenerační dovolené může profitovat každý jednotlivý člen rodiny.

Zatímco si babička a děda hrají s vnoučaty na pískovišti, odpočívají rodiče na pláži. Jet na dovolenou s celou rodinou má zkrátka své výhody. Starší generace se těší v dnešní době skvělé vitalitě a často jsou prarodiče velmi rádi, když si mohou užít alespoň pár hodin se svými vnoučaty, která ne vždy bydlí blízko. Rodiče si díky tomu mohu zase lépe oddechnout. A ti nejmenší se radují, že mohou strávit chvilku s babičkou a dědou a nechat se od nich rozmazlovat, jak se patří. Díky společnému trávení volného času poznávají všichni nové stránky sebe i ostatních, učí se jeden od druhého a vytvářejí si vzpomínky, které jim zůstanou na celý život

Není divu, že některá ubytovací zařízení se již dokonce specializují na turisty překračující generační hranice. „Jezdí k nám rodina, která už několik let tráví Vánoce vždy hromadně tady u nás,“ vypráví majitel jednoho z hotelů.

„Dědečkovi je už 88 let a vždy bydlí v hotelu, jeho syn a dcera se zase se svými partnery a dětmi ubytují v salaši. Přes den vyrážejí rodiče se staršími dětmi na horské túry, zatímco prarodiče dohlížejí na jejich menší potomky. Na všech je vidět, jak si společně strávený čas užívají.“

Nezáleží na tom, zda vyrazíte do čtyřhvězdičkového rezortu nebo strávíte týden pod stanem. Důležitá je pouze hodnota společně stráveného času.

Do přírody & za sportem

Happy multi-generation family walking on landscape

 

Při dovolené v přírodě se mohou mladí dostatečně vyřádit. A to samé platí samozřejmě i pro starší. Stále více lidí uniká z měst do horských salaší, na venkovské statky a farmy. Děti se tam mohou vydovádět a pomazlit se zvířaty a potom mohou všichni vyrazit na procházku po rozkvetlých loukách, do voňavých lesů anebo na výlet na kolech.

Rodiny plánující vyrážet každý den někam na vandr by měly dopředu zvážit několik otázek. Existují v dané lokalitě stezky, které zvládnou sejít všichni? A dají se sjet s kočárkem? Nebo raději vyrazíme někam, kde jsou horolezecké stezky i pro děti? A co takhle lanový park? Možností je nespočet.

K jezeru & moři

Happy multi-generation family enjoying on beach

 

Dovádět ve vlnách, plavat, stavět hrad z písku nebo se slunit, dovolená u vody nabídne každému něco dle jeho gusta. Jestliže nejste příznivcem dlouhých cest k moři, zkuste se vydat například k některému z jezer v Rakousku. Ty jsou nejen snadno dostupné, ale v jejich okolí najdete ubytování v hotelech, kempech i apartmánech.

Dovolená s babičkou a dědou

Pokud si nemůžete dovolit odjet v létě na delší dovolenou, pošlete na ni děti společně s prarodiči. Předem si však domluvte pravidla, která budou všichni dodržovat, a také pečlivě vyberte destinaci.

  • Které místo se hodí pro prarodiče i malé děti?
  • Jak daleko dané místo je, nebude cesta pro všechny příliš náročná?
  • Jaký typ ubytování bude nejvhodnější?
  • Jaké výlety a aktivity mohou v dané lokalitě všichni podnikat?

Čechy nabízejí dobrodružnou dovolenou pro celou rodinu. Co třeba sjíždění Vltavy s tábořením v kempech?

5 tipů, co udělat ještě před odjezdem

Když se celá rodina rozhodne vydat v létě jedním směrem, bývá přesto občas obtížné udržet si po celou dobu dobrou náladu. Přečtěte si našich pět tipů, díky kterým se vyhnete karambolům, které by vám mohly náladu zkazit.

  1. Kontrola auta. Nechte si před odjezdem zkontrolovat auto a ujistěte se, že jste do něj naložili všechny potřebné věci.
  2. Pasy & pojištění. Zkontrolujte si platnost všech pasů a pro všechny členy zajistěte cestovní pojištění.
  3. Dopravní informace. Přes které mýtné brány pojedete? Jsou v daných zemích nějaká omezení pro parkování? Patří reflexní vesty k povinné výbavě?
  4. Ideální načasování. Je-li to možné, vyhněte se frekventovaným časům, jakou jsou víkendy a dopravní špičky, kdy lidé jezdí do práce a podobně. Sledujte dopravní zpravodajství.
  5. Proviant. Nezapomeňte si do auta vzít dostatek jídla, pití, hraček pro děti a knihu pro případné dlouhé chvíle během čekání v zácpě.
  6. Pauzy. Naplánujte si dostatek delších pauz na vhodných místech, kde si odpočinete od řízení, všichni se občerstvíte a děti se budou moci například vydovádět na nějakém hřišti.
Nahoru
OKDalší informace