Active Beauty
Jak správně užívat doplňky stravy

Jak správně užívat doplňky stravy

Pokud dbáme na vyvážený a pestrý jídelníček, doplňujeme do našeho organizmu většinou i dostatečné množství vitamínů. Přesto jsou situace, kdy se může projevit jejich nedostatek.

Železo v prášku, šumivé tablety s hořčíkem, vitamínové tablety, enzymy pro lepší zažívání, zázračné přípravky pro lepší růst vlasů, svaly či pro zdravou prostatu. Výživové doplňky se jeví jako úžasný vynález, který je navíc dostupný i bez lékařského předpisu. Vzhledem k nepřeberné nabídce jsme neustále v pokušení tyto zázračné prostředky vyzkoušet. Je snadné věřit tomu, že stačí spolknout pár tabletek a budeme fit, v tělesné i duševní pohodě. Nekritický přístup k různým doplňkům stravy však skrývá určitá nebezpečí.

Tyto volně prodejné produkty jsou většinou neškodné a dobře stravitelné. Platí to zejména v případě, že jsou užívány pouze krátkodobě. Pokud však věřit tomu, že stačí spolknout pár tabletek a budeme fit, v tělesné i duševní pohodě. Nekritický přístup k různým doplňkům stravy však skrývá určitá nebezpečí. Tyto volně prodejné produkty jsou většinou neškodné a dobře stravitelné. Platí to zejména v případě, že jsou užívány pouze krátkodobě. Pokud však chceme zjistit, jaké vitamíny našemu tělu chybí, je vhodnější navštívit lékaře, nechat se odborně vyšetřit a užívat jím doporučené přípravky.

Chybné stravovací návyky

Názory na doplňky stravy se různí. Výživoví poradci však předpokládají, že přiměřená strava dodává organizmu vše, co pro svou funkci potřebuje. Navíc živiny, které přijímáme přirozeně, v pestré stravě, dokáže tělo mnohem lépe a účinněji vstřebávat a zhodnotit než ty umělé.

Přesto bychom na výživové doplňky neměli pohlížet jako na nekalé triky obchodníků. Tito malí pomocníci mohou být velmi užiteční. Za určitých okolností může mít tělo krátkodobý nedostatek určitých živin, které jsou díky těmto preparátům okamžitě doplněné. Navíc mnoho lidí se stravuje jednostranně. Mají málo času na to, aby vařili z čerstvých surovin, a proto v jejich jídelníčku převažují průmyslově připravené hotové pokrmy. Ve velkovýrobě se ale bohužel při zpracování ztrácí velký podíl vitamínů, živin a stopových prvků.

S nedostatkem důležitých živin se odborníci setkávají například u vegetariánů a veganů. Především ti musí dbát na pestrou stravu a doplnění vitamínu B12, který se do těla nedostává přirozenou cestou. S deficitem příjmu vitamínů se dále kromě vegetariánů a veganů potýkají silní kuřáci, sportovci, lidé s určitou potravinovou nesnášenlivostí a senioři.

Stres jako zloděj živin

Určité životní okolnosti mohou vyvolat nedostatek živin. Stres, přetížení, zlost, smutek, partnerské neshody, ale také dlouhodobá tělesná zátěž odebírají z organizmu důležité živiny. Dlouhodobá psychická zátěž vede k tomu, že tělo vyčerpá zásoby hořčíku, stres oproti tomu spotřebovává nezanedbatelné množství vitamínu B6.

Tělo má vyšší spotřebu živin při horečnatých onemocněních, ale také při zažívacích obtížích, po úrazech či operacích. V těchto případech bychom se neměli pokoušet naordinovat si doplňky stravy a vitamíny sami, bez konzultace. Určité látky jako vitamín E či selen jsou v případě vyšších než doporučených dávek toxické. Vhodnější je poradit se s odborným lékařem. Přesnější hodnoty přinese až podrobné vyšetření krve.

Méně rizikové jsou vyzkoušené přípravky, jako je biotin, křemík či omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky již prověřila léta užívání a zdravotní riziko či předávkování u nich relativně nehrozí. V každém případě bychom se však měli držet údajů na příbalovém letáku ohledně dávkování. V případě, že doplňky kupujete mimo lékárnu, vám s výběrem vhodného vitamínového doplňku pomůže proškolený personál.

Doplňovat, nenahrazovat

Příliš mnoho stresu během všedního dne a špatné svědomí kvůli jednostranně zaměřené stravě jsou hlavními důvody, proč přibližně třetina obyvatel polyká nejrůznější doplňky stravy a potravinové doplňky. Přitom si neuvědomují, že doplňky nemají nahrazovat pestrou stravu. Nejsou to léčiva, která mají zbavit nemocí nebo zmírnit jejich příznaky. Nedokáží vyléčit.

Právně patří tyto doplňky mezi potraviny, nikoli mezi léčiva. Řídí se tedy zákonem o potravinách a tabákových výrobcích, který označuje produkty s vysokým obsahem minerálních látek, vitamínů či jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem.

Příliš vysoké dávky s sebou nesou riziko

Pro koho má smysl užívat potravinové doplňky?

V první řadě jsou to sportovci, kteří mají vzhledem k několikanásobné tělesné zátěži při tréninku zvýšený výdej energie. Potravinové doplňky pak vyrovnají krátkodobý deficit výživových látek. Nejohroženější skupinou sportovců jsou ti, kteří mají velmi nízkou tělesnou hmotnost – například tanečníci, gymnasté, skokani na lyžích či závodníci bojových sportů s váhovými kategoriemi. Další obtíže mohou nastat při soustředěních a závodech v cizině, kdy může vzniknout výživový deficit v souvislosti se změnou jídelníčku a prostředí. Ale také v případě chronických onemocnění, jednostranné či nedostatečné výživě a u veganů či starších lidí má užívání výživových doplňků smysl.

Jaké jsou nejčastější projevy nedostatečného příjmu vitamínů či minerálních látek?

U sportovců dochází často z důvodu zvýšeného výkonnostního tréninku k oslabení sacharidových rezerv v játrech a ve svalstvu. Doplněním glykogenů jsou sacharidové zásoby opět obnoveny. Pokud je sportovcům diagnostikována anémie čili chudokrevnost, pomohou doplňky s obsahem železa jeho hladinu opět zvýšit. Anémie vzhledem k menstruačnímu cyklu více ohrožuje ženy. Během sportovního tréninku se z těla spolu s potem vyplavují také vitamíny, minerály a stopové prvky. Potravinové doplňky pak pomohou jejich výdej vyrovnat.

Na co si dát pozor při koupi produktu?

Potravinový doplněk by měl obsahovat více složek, protože nedostatek živin je většinou podmíněn větším množstvím substancí. Výroba by měla probíhat v certifikované společnosti. V případě produktů pochybného původu mohou výrobky obsahovat škodlivé látky nebo složky, které jsou na dopingovém seznamu. Na obale musí být uvedeny veškeré složky obsažené v přípravku, doporučené dávkování i datum spotřeby.

Kdy mohou být potravinové doplňky zdraví škodlivé až nebezpečné?

Veškeré přípravky určené k doplnění vitamínů, minerálů či stopových prvků by měly být užívány podle informace na obale, nikdy bychom neměli překročit doporučenou denní dávku. Předávkování může být nebezpečné. Zejména vitamíny A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích, mohou způsobit hypervitaminózu. Ale také minerální látky či stopové prvky, jako je železo či selen, mohou být ve vyšších dávkách jedovaté. Antioxidanty, které působí proti účinku volných radikálů, působí při zvýšeném příjmu opačně. Vitamín E či betakaroten mohou příznivě ovlivňovat buněčnou činnost a vývoj onemocnění. V první řadě je vhodné otestovat, jak dobře přípravek snášíme.

Jaké by měly mít potravinové doplňky účinky a co nesmí obsahovat?

Stručně řečeno, potravinové doplňky by měly vyrovnat deficit ve výživě, například u sportovců, ale i u ostatních, pokud v těle vznikne z různých důvodů nedostatek vitamínů, minerálů či stopových prvků. Zakázané jsou samozřejmě látky, které mohou být toxické, a složky, které jsou v dopingovém seznamu.

Jak vůbec zjistím, že potřebuji doplnit určité látky?

Závodníci v bojových sportech, ale také sportovci při vysokém stupni zátěže, většinou uvítají doplnění určitých látek. Starší lidé, chronicky nemocní či lidé s jednostranně zaměřeným stravováním by měli potřebu užívání potravinových doplňků konzultovat s lékařem. V obdobích sníženého slunečního svitu v zimě nebo při používání přípravků s velmi vysokým ochranným faktorem má smysl užívání vitamínu D. Vegani by zase měli myslet na pravidelné doplňování vitamínu B12.