Active Beauty
Jak správně chodit

Jak správně chodit

Nohy tvoří základ těla. Právě proto si zaslouží mnohem více pozornosti, než jim často věnujeme. Vždyť právě díky nim kráčíme životem.

Nohy si od nás během života musí nechat líbit spoustu podlostí. Vězníme je v příliš vysokých nebo úzkých botách a kvůli jídlu je často utlačujeme obrovskou vahou. Často se nemohou dostatečně pohybovat, a když, tak jen po asfaltu nebo zrcadlově hladké podlaze. Jinak řečeno, nohy dostávají příliš málo láskyplné péče a vděčnosti, přestože nás nosí celým životem. Jsou naší základní podpěrou. Jestliže umíte správně stát na nohou, pak se také uvolněněji pohybujete a možná se dokonce cítíte sebevědoměji.

Z anatomického hlediska jsou nohy naprosto perfektně zkonstruovány. Kosti, vlasy a vaziva spolu harmonizují dokonale jako jednotlivé části domu. Spolupracují, jsou stabilní, elastické a zároveň velmi odolné proti nárazům. V nohách se nachází mnohem více smyslových buněk než v obličeji. Zajišťují nám oporu, rovnováhu a pohyblivost.

A ještě jednu vlastnost nohy mají: jsou trpělivé. Hodně toho schytávají a ještě to pak vyvažují, kde se dá. Navzdory špatnému zacházení trpí stále jen tiše samy pro sebe. Dokud nepřeteče pohár jejich trpělivost. Pak začnou vysílat první varovné signály. I ty však často přehlížíme. Teprve ve chvíli, kdy už to nejde jinak, začnou nás nohy bolet. A spolu s bolestí nám sdělují, že takhle už to nejde.

Špatné našlapování však není lokálním problémem. Celé tělo představuje komplexní systém, kde všechno souvisí se vším, a nohy netvoří výjimku. Příkladem můžeme uvést například tzv. šmajdání, kdy lidé nenašlapují na celou plochu chodidla, ale jen na jeho vnitřní strany. To se odráží na kolenou, stehnech, pánvi, zádech i krku až k hlavě. Důsledkem jsou závratě, bolesti hlavy a únava. Takže odstranit musíme nejen bolesti nohou, ale také jejich příčiny a následky.

Jakmile se začneme ke svým nohám chovat s láskou, určitě se nám za to odmění. Asi třetina problémů s nohama je zapříčiněna geneticky. Za zbylé dvě třetiny si ale můžeme sami. A nejzákladnější pravidlo zní: používejte nohy správně. To vyžaduje trošku cviku. Jakmile si však osvojíte anatomicky správný postoj i chůzi, zcela se vám zautomatizují. Pravidlo číslo dvě: hýbejte se, hýbejte se, hýbejte se, a to v kvalitní obuvi nebo naboso, po rozličných površích, jako jsou kameny nebo tráva.

Mimochodem, šetřit na obuvi se opravdu nevyplácí. Nejideálnější jsou boty s plochým podpatkem, s kvalitní podešví. Kromě toho vám musí bota padnout jako ulitá, nesmí být ani příliš velká ani nikde tlačit. Tohle všechno vás ochrání před puchýři a otlačeninami. Mimoto je také potřeba dbát na pravidelné střídání obuvi. Jestliže nosíte v dané sezóně vždy jen jedny boty a navíc se pohybujete hlavně po asfaltu, zatěžujete nohy neustále na těch samých místech. Dopřejte svým nohám pravidelnou péči, přísun čerstvého vzduchu, masáže a jednoduchá cvičení, která trénují svalstvo. Naše tělo je velkolepá schránka, a když se o ni budeme alespoň trošku starat, bude nám dlouho a dobře sloužit.

5 kroků láskyplného zacházení s vlastníma nohama

  1. Buďte pozorní

Jestliže vnímáte své tělo, cítíte, zda některé partie přetěžujete nebo naopak nepoužíváte a můžete na to tak snadněji reagovat. Mějte na paměti i to, abyste na své děti nekladli přílišný tlak, když se učí chodit. Spíše jim buďte správným vzorem pro chůzi i postoj.

  1. Dbejte na důslednost

Problémy týkající se nohou se dají pomocí tréninku odstranit. Vyžaduje to však trpělivost. Protože i samotný problém se vytvářel mnohdy několik let. Zakotvěte vědomé cvičení nohou do svého seznamu každodenních úkolů.

  1. Cvičení neodkládejte

Čím dříve začnete s cíleným cvičením nohou, tím větší je pravděpodobnost, že problémy a bolesti dokážete odstranit. A ve vyšším věku bolesti nohou nepodceňujte a nevnímejte je pouze jako příznaky stáří.

  1. Zujte se

Naše nohy jsou protkané nespočtem receptorů. Pohyb naboso po přírodních materiálech vám pomůže rozvíjet koordinační schopnosti.

  1. Rozmazlujte se masáží

Právě pro svůj velký počet receptorů si nohy zaslouží láskyplné zacházení. Praktické pomůcky jako masážní válečky nebo míčky se vám vejdou i pod stůl.

Reflexní zóny: Jak spolu souvisí nohy a orgány?

Od nohou k žaludku: Masáží reflexních zón na chodidlech se můžeme zbavit například potíží s žaludkem. Jaké propojení vlastně mezi nohama a orgány existuje?

Co mají společného nohy a orgány?

Pro každou oblast v našem těle existuje na noze určitý bod, takzvaná reflexní zóna. Ve chvíli, kdy tuto zónu masírujeme, dochází prokazatelně ke zvýšenému prokrvování. Tlakem na daný bod vysíláme z nohy signál do daného orgánu.

Čím je reflexní masáž chodidel tak výjimečná?

Je reflexní, to znamená, že působí do dálky, nejen lokálně. Stimulací na noze vysíláme pomocí nervových vláken impulzy k danému orgánu. Tato stimulace není přímá, takže působí velmi jemně a zároveň příjemně a snesitelně.

Čeho se dá pomocí takové masáže dosáhnout?

Reflexní masáž dokáže především zbavit příslušné orgány napětí. Kromě toho však také pozitivně působí na naši psychiku, bojuje proti stavům neklidu a napomáhá emocionální vyrovnanosti. Protože nohy, orgány, mícha, mozek a hlava jsou propojeny nervovými vlákny. Při reflexní masáži nohou tak dochází ke zpětnému působení směrem nahoru.

Pozor na postoj

Postupem času se z nás stala velmi přetížená generace. Sedíme u počítačů, pohybujeme se autem, čas trávíme v sedačkách v kině a při neustálém spěchu se příliš málo dotýkáme země. A když, tak nohy dráždíme chybnou zátěží. A pokud dlouhodobě zanedbáváme oporu, stabilitu a rovnováhu, trpí i naše psychika. Když totiž chodíme křivě, automaticky se díváme do země, což způsobuje špatnou náladu.

Nohy jsou základem důvěry. Pokud je na tomto základu něco v nepořádku, projeví se to nejen na statice celého těla, ale šrámy se objeví i na naší duši a naopak. Takže jakmile se zase doopravdy dotknete podlahy, předejte jí svou váhu a narovnejte se, ukažte světu svůj sebevědomý postoj. Uvidíte, že vnitřní napětí, které si nesete s sebou, zmizí.

4 tipy pro zdravé nohy

  1. Koupel

Koupele nohou mají jednoznačně blahodárné účinky. Zbaví nohy všech nečistot a zároveň detoxikují, jelikož chodidla disponují skvělým odváděcím efektem. Při koupeli nohou dochází k odlehčení kloubům, protože skrz nohy se z těla vyplaví kyseliny.

  1. Masáž

Klasická masáž nikdy nemůže zcela nahradit profesionální reflexní masáž chodidel, ale přesto se postará o velmi rychlé a účinné uvolnění. Pořiďte si masážní míček na nohy a pravidelně s ním nohy masírujte.

  1. Zábal

Zábaly patří ke staré západní léčivé metodě, která upadla v zapomnění. Osvědčeným domácím pomocníkem na zábal je cibule. Nakrájejte ji na kolečka, vložte do ponožek, v nichž ulehněte ke spánku, a nechte cibuli působit celou noc. Cibule působí nejen detoxikačně a proti pocení nohou, ale také posiluje imunitu.

  1. Olej

Každý večer vmasírujte do chodidel krém, který chodidla zvláční a uvolní. Pokud do něj kápnete pár kapek éterického oleje s vůní levandule nebo meduňky, bude se vám navíc lépe usínat.