Active Beauty
Jak působí bylinky

Jak působí bylinky

Vyzkoušejte bylinky a čaje namísto hormonálních preparátů a léků proti bolesti. Příroda nám totiž nabízí pomocnou ruku i při mnohým ženských obtížích.

Znalosti o procesech probíhajících v ženském těle byly odedávna přirozeně doménou žen. Porodní báby po celá staletí pečovaly o budoucí maminky, báby kořenářky pomáhaly ženám ve všech životních fázích udržet si dobré zdraví. Základ tohoto tradičního vědění a umění představují léčivé bylinky, které v posledních letech zažívají i v oblasti přírodního léčitelství zaměřeného na ženské problémy vítaný rozkvět.

V přírodním léčitelství nejde o to příznaky nemoci pouze potlačit, ale vnímat je jako určité poselství našeho organizmu. Přitom je třeba vzít v potaz, že fytoterapie působí jemnějším a pomalejším způsobem než běžná umělá léčiva, proto se musíme obrnit trpělivostí, než se dostaví první výsledky. Přesto však v současné době vrůstá zájem a poptávka po tomto šetrném stylu léčby, která při správném použití může efektivně doplňovat postupy klasické medicíny.

Přírodní hormony

Ženský hormonální systém představuje důmyslný mechanizmus, jehož jednotlivé komponenty a pochody jsou vzájemně pozoruhodně sladěné. Vlivem tělesné nebo psychické zátěže však může docházet k narušení přirozené rovnováhy, což se projeví nejrůznějšími příznaky. Poruchy menstruačního cyklu, křeče v podbřišku, premenstruační syndrom a potíže spojené s klimakteriem patří k nejčastějším z nich.

V těchto případech se nabízí rostliny s hormonálním účinkem jako šetrná varianta k regulaci obtíží. Účinné látky nazývané fytoestrogeny jsou obsažené například v šalvěji a ploštičníku hroznatém. K rostlinám s progesteronovým účinkem se počítá kontryhel, drmek obecný, pupalka dvouletá a kořen yamu. Jako podpůrný prostředek v období menopauzy se osvědčil také oman pravý, který se užívá jako čajová kúra. Tato bylina tiší hormonálně podmíněné bolesti hlavy, zmírňuje poruchy koncentrace a oběhové problémy.

Pomocníci z rostlinné říše

Kromě rostlin s hormonálními účinky roste v našich zeměpisných šířkách i celá řada dalších bylinek, které nejrůznějším způsobem blahodárně působí na ženský organizmus. Například arnika, měsíček, řebříček a sedmikrásky jsou pro své jemné, hojivé účinky na pleť a sliznice již po staletí využívány při obtížích v ženském podbřišku.

Přírodní látky s antibakteriálním působením se úspěšně využívají především při infekčních onemocněních močových cest. V této oblasti vyniká medvědice lékařská, která působí močopudně a dezinfekčně a pomáhá zabránit rozvoji zánětu močového měchýře, díky čemuž se můžete vyhnout antibiotikům. Tyto účinky můžete navíc zesílit konzumací většího množství zeleniny a zásaditých látek při současném omezení kávy a příjmu potravin z bílé mouky a cukru.

Podobný efekt nabízí i zlatobýl, který v podobě čaje nebo tinktury pomáhá tišit příznaky zánětu močového měchýře, jako jsou časté nutkání k močení a pálení a bolest při močení. V případě křečí pak nachází široké využití mochna husí, jejíž účinky ženy znaly a využívaly již v období středověku. Tato rostlinka pomáhá tišit bolesti při menstruaci i žaludečních nebo střevních kolikách a dříve se užívala povařená v mléce. Dnes při těchto obtížích můžeme sáhnout po hotových tinkturách, kapkách nebo čajích s obsahem mochny husí, ke kterým je pro svěžejší chuť možné přimíchat meduňku lékařskou.

Detoxikujte a dobijte energii

Některé místní luční rostliny se navíc pyšní odvodňujícími a pročišťujícími účinky. Pozitivně tak působí v první řadě na orgány, které jsou zodpovědné za odplavování škodlivin z těla, jako jsou ledviny, játra a také pokožka. Dokonce nadváha a problémy s klouby se dají příznivě ovlivnit pomocí pravidelné bylinkové kúry. Mělo by však jít maximálně o tři šálky čaje denně, doplněné větším množstvím čisté vody.

Ostropestřec mariánský se výborně hodí pro očistu jater na jaře a podzim. Přitom zalijeme jednu čajovou lžičku jeho semínek vařící vodou a necháme deset minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme jeden šálek ráno nalačno, půl hodiny před obědem a před spaním. Klasickou detoxikační bylinu představuje kopřiva. Na jaře se její mladé výhonky s oblibou využívají na přípravu čajů a zelených smoothie. V létě je možné použít semena kopřivy jako dvou- až třítýdenní kúru proti únavě. Čajovou lžičku semínek rozdrtíme v hmoždíři a užíváme rozmíchané ve vodě třikrát denně před jídlem.

Pokud vás trápí nečistá, problematická pleť, doporučuje se při ubývajícím měsíci popíjet čaj z bylin, jako je pampeliška a březové listí, které stimulují látkovou výměnu. Jednotlivé bylinky by se podle odborníků neměly pravidelně užívat déle než po dobu tří týdnů, v případě bylinných směsí můžete kúru prodloužit.

Bylinné elixíry jsou skvělou alternativou léčivých produktů, protože jsou čistě přírodní a tělo je snadno zpracuje a vezme si z nich všechny potřebné látky.

Kosmetika z bylinkové zahrádky

V neposlední řadě představují bylinky ideální ingredienci pro výrobu domácí kosmetiky i hotové wellness produkty. V přírodní kosmetice se těší veliké oblibě především měsíček, meduňka, máta a růže. Přírodní peeling, masážní olej, pleťovou vodu, koupelovou sůl, tělové máslo nebo balzám na vlasy si můžete snadno připravit sami i v domácích podmínkách.

Vyzkoušejte například tento snadný recept a vyčarujte si podmanivě voňavou a zároveň pečující přísadu do koupele, kterou si zpříjemníte romantické letní večery. 1 litr kokosového mléka vmíchejte pomocí metličky na šlehání do vody napouštěné do vany a přidejte 5 kapek růžového a geraniového oleje.

BUCH TIPP Tip na knihu

Výpravná a přitom velmi praktická publikace Léčivá kosmetika z přírody vás provede světem rostlin a jejich léčivými účinky. Dozvíte se, jaké rostliny sbírat a jaké léčivé složky obsahují, jak z nich vyrobit masti, oleje, tinktury, maceráty, zábaly atd. Také se dozvíte podrobné informace o rostlinách, které lze najít v naší přírodě či je pěstovat na zahradě a připravit si z nich mnohostrannou přírodní lékárničku. Vydalo nakladatelství Grada.

Přehled některých léčivých bylinek a jejich účinků

Kokoška pastuší tobolka

Sběr: Při dorůstajícím měsíci až do pozdního podzimu.

Účinky: Již Hippokrates, nejslavnější lékař starověku, považoval kokošku pastuší tobolku za výborný prostředek blahodárně působící na dělohu. Používá se v podobě čajů, tinktur nebo homeopatických přípravků při nadměrném a nepravidelném menstruačním krvácení, při porodu nebo myomech. Zároveň pomáhá tlumit i krvácení z nosu a dásní.

Recept: Smícháme 30 g kopřivy, 30 g kokošky pastuší tobolky, 30 g řebříčku a 10 g mochny nátržníku. 2 čajové lžičky zalijeme horkou vodou, necháme 10 minut vylouhovat a popíjíme 2 ~ 3 šálky denně.

Zlatobýl

Sběr: Na začátku doby květu během srpna a při dorůstajícím měsíci.

Účinky: Zlatobýl je známý pro své posilující účinky na močové a pohlavní ústrojí. Doporučuje se jako prevence proti onemocnění močových cest, močovým a ledvinovým kamenům. Podává se jako čaj, tinktura (recept viz kontryhel) nebo jako speciální homeopatický preparát. V případě zánětu močového měchýře by měla bylinná léčba probíhat i nějakou dobu po odeznění obtíží.

Recept: 2 čajové lžičky sušeného zlatobýlu zalijeme vroucí vodou, necháme 10 minut louhovat a popíjíme třikrát denně.

Jetel luční

Sběr: Květy se sbírají při dorůstajícím měsíci až do září.

Účinky: Květy jetele obsahují třísloviny a isoflavony, které se svou strukturou podobají ženskému hormonu estrogenu. V přírodním léčitelství se proto s oblibou využívají v období menopauzy k tlumení klimakterických obtíží, jako jsou návaly horka či poruchy spánku. Kromě toho pozitivně působí jako prevence proti osteoporóze i stárnutí pleti.

Měsíček lékařský

Sběr: Květy se sbírají v létě a začátkem podzimu při dorůstajícím měsíci.

Účinky: Měsíček lékařský vyniká svými všestrannými léčivými účinky i v oblasti ženského zdraví. Sedací koupele s měsíčkem pomáhají tišit gynekologické obtíže. Měsíčková mast nebo olej zase urychlují hojení pooperačních ran. Při zánětu bradavek, žil nebo hemeroidech blahodárně působí obklad namočený do 1 lžíce měsíčkové tinktury smíchané se 150 ml převařené vody.

Recept: Na tinkturu nasbíráme čerstvé květy měsíčku, pokrájíme je na menší kousky a navrstvíme je do čisté skleněné nádoby asi do její poloviny. Zalijeme čirým alkoholem (nejméně 40%) až po okraj sklenice a necháme po dobu čtyř týdnů na temném místě louhovat. Poté scedíme a tinkturu přelijeme do tmavých lahviček.

Kontryhel

Sběr: Květy a listy se sbírají při dorůstajícím měsíci.

Účinky: Kontryhel by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. V podobě čajů nebo tinktur najde mnohostranné využití při gynekologických obtížích. Uvolňuje menstruační křeče, pomáhá harmonizovat hladinu ženských pohlavních hormonů a tiší obtíže spojené s menopauzou. V kombinaci s drmkem obecným se kontryhel používá i na podporu otěhotnění. Zároveň působí proti výskytu děložních myomů a zánětům pochvy.

Recept: Na přípravu tinktury potřebujeme čerstvý kontryhel, který propláchneme, osušíme a pokrájíme na kousky. Vložíme do uzavíratelné skleněné nádoby, dolijeme až po okraj čirým alkoholem (nejméně 40%) a necháme po dobu šesti týdnů na temném místě odstát. Pravidelně protřepáváme. Poté scedíme a přelijeme do tmavých lahviček. Při uskladnění v suchu a temnu vydrží tinktura minimálně rok.

Připravte si vlastní bylinkovou lázeň

Kontryhel a pelyněk užívají lidé již mnoho let především pro jejich uklidňující a křeče tišící účinky. Při odpočinku ve vaně zapůsobí na vaše smysly éterické oleje a teplá voda objímající celé tělo zklidní i mysl.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vařící vody
  • 50 až 150 g sušených bylinek nebo 100 až 300 g čerstvých bylinek
  • dvě části kontryhelu a dvě části pelyňku

Příprava:

  1. Sušené bylinky zalijte v hrnci vařící vodou.
  2. Přikryjte pokličkou a nechte 10 až 20 minut odpočinout. Díky pokličce nevyprchají éterické oleje.
  3. Poté přeceďte tekutinu přes jemné sítko a přilijte do vody ve vaně.
  4. Koupel by měla mít maximálně 38 °C a užijte si ji po dobu 15 až 20 minut.