Menu

Jak ošetřit spálení od slunce

Když to přepálíte se sluníčkem

Home » Životní styl » Jak ošetřit spálení od slunce - 07.2018

Spálená pokožka, kdo alespoň jednou za život nepocítil sílu slunečních paprsků na vlastní kůži? Jak se s ní vyrovnat a jak jí předcházet?

Jak vzniká spálená pokožka?

Pokud kůže není schopná svými vlastními regeneračními postupy zlikvidovat škody, které způsobuje UV záření, naruší se a zrudne. Zrudlá pokožka od sluníčka je popáleninou prvního stupně, v těžších případech může vzniknout i popálenina druhého stupně. Při ní se UV paprsky dostávají do hlubších vrstev pokožky, kde mohou spustit i zánětlivé procesy.

Spálení od slunce je zákeřné tím, že trvá nějakou dobu, než jej postřehneme. První příznaky se obvykle objevují po čtyřech až osmi hodinách pobytu na sluníčku, kdy začne být silně zarudlá pokožka citlivá a bolestivá na dotek. Lehce nateče, svědí a při těžkém spálení druhého stupně se mohou objevit i puchýře.

Musíme spálenou pokožku vždy ošetřit?

Jakmile se objeví příznaky spálené pokožky, měli bychom učinit základní opatření. První pomocí pro dospělé je například Aspirin či jiný přípravek proti bolesti, ve kterém je účinnou látkou kyselina acetylsalicylová. Chladivá mléka nebo tvarohové obklady pomohou zklidnit podrážděnou pokožku. V případě těžších symptomů, jako jsou tvorba puchýřů či horečka, bychom měli již navštívit lékaře. V jakémkoli stádiu je zásadní dostatečný příjem tekutin. Lehčí formy spálenin od sluníčka odezní obvykle za pár dní, během nichž většinou dochází ke svědění a oloupání kůže.

Přečtěte si také, jak probíhá regenerace pokožky po letní dovolené a jakou péči po opalování zvolit.

Zanechává spálení od sluníčka viditelné následky na pokožce?

Spálení od sluníčka obvykle nezanechá žádné zjevné stopy ani jizvy, nicméně sluneční záření může narušit dědičnou výbavu kožních buněk. Pokud je dlouhodobě přetěžována přirozená schopnost pokožky sama se opravovat a obnovovat, nemusí pak tyto škody sama vyrovnat. Pak mohou v nejhorším případě kožní buňky zmutovat ve zhoubné bujení. V lepším případě se „pouze“ snižuje elasticita kůže, což vede k předčasné tvorbě vrásek. Dochází k prosvítání drobných žilek skrz pokožku, zarudnutí a pigmentovým skvrnám.

BUCH TIPP SOS chladivá pomoc

alverde Après gel po opalování bude díky své receptuře s aloe vera a extraktem z agáve z kontrolovaného biologického zemědělství pečovat o vaši pokožku po opalování. Složení pokožku osvěžuje a hydratuje. Gel se lehce roztírá a rychle vstřebává. Neobsahuje syntetické vonné, barvicí a konzervační látky.

Nahoru
OKDalší informace