Menu

Jak mohu dosáhnout změny?

Praktické tipy, jak změnit své vzorce myšlení a poznat vlastní možnosti

Home » Životní styl » Jak mohu dosáhnout změny? - 03.2020

Proč byl můj šéf včera tak rozčilený? Kdy konečně přijede ten autobus? Co budu večer vařit? Podle výzkumu k sobě člověk během jediné minuty promluví úctyhodnými 400 slovy. Tenhle kolotoč v hlavě se dá málokdy zastavit. Neustále si děláme obavy a často sami sebe blokujeme.

Kontrolujeme svůj vzhled, ladíme své chování a rozebíráme své pocity. Při troše fantazie by se neustále kroužící myšlenky daly přirovnat k divokým, hlučným a nenechavým opicím, které by nám dokázaly život otrávit stejným způsobem.

Jak by to vypadalo, kdybychom tyto hlasy ve své hlavě zvládli utišit? Možná bychom pak dokázali proniknout ke svému nitru a využít nevyčerpané síly. Ale jak dát tomuto potenciálu více prostoru? Jinak řečeno: Co můžeme udělat, abychom ve svém životě změnili věci, které chceme jinak?

Uzdravte své srdce

Kdo chce zastavit svůj myšlenkový kolotoč, musí nejprve zjistit, z čeho tyto myšlenky pramení: na pocitové rovině. Často nás zatěžují nevyslovené věci nebo emoce, které jsme potlačili.

Jednoho trápí rodinný spor, který nikdy nebyl dořešený. Druhý se chce bránit tím, že nedovolí svým pocitům z dětství, ať už jde o vinu nebo smutek, nikdy znovu vyplout napovrch. Jenže teprve ve chvíli, kdy se osvobodíme od emoční zátěže a uzdravíme své srdce, zklidní se také naše chaotické myšlenky. Teprve pak překonáme falešné přesvědčení, které je v nich ukryté, nebo návyky, které nás omezují.

 

Najděte svůj pohon

Uzdravit své srdce. Zní to krásně a ozdravně, avšak jedná se o velmi složitý úkol. Důležité je ujasnit si, proč chcete něco změnit. I závislí lidé se své závislosti zbaví až tehdy, když si uvědomí, proč chtějí daný krok udělat. Někdo zkrátka chce žít vyrovnaněji, někdo hledá více klidu a jiný větší spokojenost. Každý si musí uvědomit svůj důvod.

Pomůže vám při tom zodpovědět si zcela jednoduché otázky, jako například: Proč sportuji? Abych zůstal zdravý. Proč potřebuji zdraví? Abych mohl zestárnout. Proč chci zestárnout? Protože chci něco zažít. Neustálé uvědomování si a zodpovídání otázek tohoto typu vám pomůže pochopit, jaký postoj zaujímáte k nejrůznějším tématům ve svém životě.

Objevte vlastní potenciál

Tyto otázky „proč“ představují důležitý nástroj k tomu, abychom zjistili, kolik možností v nás vězí. K těmto základním potenciálům patří být odvážný, pozorný, důvěřovat a setkávat se s ostatními, být dynamický a žít tady a teď – a samozřejmě také milovat. Když si uvědomíme, jak jsme vlastně silní, jelikož oplýváme těmito schopnostmi, prožijeme život mnohem snadněji a uvolněněji.

Pomoci nám v tom mohou konkrétní cvičení. Trénovat svou pozornost můžeme například tím, že zase začneme žasnout i nad zdánlivě banálními věcmi, například při pohledu na rozzářenou noční oblohu. Cvičit lze i svou toleranci: Během celého dne se pokuste nikoho a nic nehodnotit. Svou dynamiku si zase procvičíte tím, že ve stresující chvíli, kdy se dostanete pod tlak, si představíte, jak stojíte pod vodopádem. Pod ním z vás může všechno spadnout a voda vás nabije novou energií.

Nechte věci plynout

S dalším, velmi důležitým potenciálem – nechat věci plynout – se kruh uzavře a naše srdce se může uzdravit. Neboť rozvíjet se může pouze ten, kdo se smíří se svou minulostí a sám se sebou. Pokud nás někdo podvede nebo zraní na duši, neměli bychom se nechat opříst záští. Díky tomu neuvízneme ve spirále negativity a máme možnost posunout se dál. Nebudeme-li se zabývat tím, co nám nedělá dobře, brzdí nás nebo oslabuje, a jednoduše to necháme plynout, otevřeme se novým zážitkům.

Zní to snadněji, než jaké to je. Protože s tím, na co jsme zvyklí, se cítíme bezpečně a pohodlně. Vztah, ve kterém partneři již nenachází společné téma, přesto může být jakousi kotvou. Zaměstnání, ve kterém už se necítíme příjemně, nám však stále zajišťuje finanční příjem. Jenže ti, kteří se neodváží opustit svou komfortní zónu, omezují svou duši. Komfortní zóna nás ohraničuje, drží zpátky a dává nám falešný pocit bezpečí a jistoty.

Ale i schopnost nechat věci být se dá natrénovat. Najděte si klidné místo, kde se budete cítit dobře, a zkuste nalézt odpovědi na otázky: Co mi brání něco udělat nebo se pro něco rozhodnout? A co nejhoršího by se mi mohlo stát, když bych se přestal omezovat? A nezapomínejte na jednu z nejdůležitějších věcí, a totiž, že všichni v sobě již máme přesně to, co potřebujeme.

Tip na knihu

Kniha Pozornost – Skrytá cesta k dokonalosti je o vlivu soustředění na náš úspěch i pocit štěstí a také o hledání nástrojů, jak zvýšit své soustředění. Daniel Goleman přináší pozoruhodné čtení a provází čtenáře na objevné cestě k znovu ovládnutí pozornosti. Vydalo nakladatelství Jan Melvil.

Nahoru
OKDalší informace