Menu

Jak jednoduše posílit imunitu

Vyzbrojte se proti nachlazení a chřipce

Home » Životní styl » Jak jednoduše posílit imunitu - 12.2018

Ledové teploty, přejídání během svátků i nedostatek světla během zimních měsíců se celkem jasně jeví jako největší zloději energie. Naštěstí existují prostředky, jak se proti nim bránit.

V zimě nastává hlavní sezóna pro chřipky a nachlazení. Naše tělo doslova volá po dobití baterií a posílení obranyschopnosti. Ničemu nepřidá ani nízká sluneční aktivita, kvůli níž jsme často unavení a podráždění. Avšak s několika triky a cílenou podporou imunity snadno porazíme náchylnost k nemocím, a dokonce unikneme i vyčerpání.

Správně zvolená strava

Chcete-li podpořit svůj imunitní systém, rozhodně byste se měli obloukem vyhnout cukru a rafinovaným produktům z bílé mouky. Vašemu tělu mnohem více prospějí výživné celozrnné obilné produkty, ideálně ještě v kombinaci s kváskem. Obzvláště důležitou součást jídelníčku v těchto měsících tvoří sezónní zelenina, ovoce a cenné oleje.

K těm se v chladném období přidávají ještě potraviny, které nás dokáží zahřát zevnitř. Tělo si umí s těmito hřejivými potravinami lépe poradit, protože při zpracování chladných potravin, jako je například čerstvá zelenina, musí náš organizmus vynaložit ještě hodně energie, aby jídlo v žaludku zahřálo. A právě tato energie nám poté chybí při boji proti původcům nemocí. Namísto zeleniny v syrovém stavu ji proto zařaďte do svého jídelníčku raději podušenou nebo pečenou.

Schopnou vzpruhu pro imunitní systém představují také koření a bylinky nabité éterickými oleji, jako je právě zázvor, skořice, hřebíček, anýz, fenyl, muškátový oříšek, kmín a česnek. A pozor, káva, nikotin nebo alkohol působí zcela naopak a ubírají tělu vitalitu.

Podpora střevní mikroflóry

Zhruba 70 až 80 procent imunitního systému spočívá v zažívacím traktu. V případě oslabení střev tak trpí následně celá obranyschopnost. Negativní vlivy jako nevhodná strava, špatné trávení, stres nebo příjem určitých léků, jako jsou antibiotika nebo kortikoidy, mohou také oslabit imunitu. To znamená, že klesá činnost imunitních buněk ve střevech.

Naopak správně zvolenými potravinami se dá střevní prostředí pozitivně ovlivnit. Imunitu zároveň podpoří také na míru šité produkty s probiotickým a prebiotickým účinkem. Probiotika jsou mikroorganizmy, které pronikají do střev, kde se usídlí a podporují tamní přirozené prostředí. Nejlépe se však před jejich užíváním nejprve poraďte s lékařem.

Pravidelně odpočívejte

Spánek je pro zotavení nepostradatelný. Protože imunitní systém zbrojí zejména během spánku. I různé výzkumy dokazují, že ten, kdo se často stresuje a v důsledku toho i málo spí, bývá častěji nemocný. Obranyschopnost ovlivňuje ale i kvalita spánku. Lidé, kteří se ze spánku neustále budí, onemocní téměř šestkrát častěji typickými zimními chorobami. A pozor si dejte také na chrápání, které bývá častou příčinou vynechání dechu, což může způsobit další problémy.

Vyžeňte viry

Střídání studené a teplé vody během sprchování udrží rýmu od těla. Pravidelná změna teplot vody i saunování jednou až dvakrát týdně zmírňují četnost nachlazení. Díky zlepšenému prokrvování se totiž obranné buňky rychleji dostanou do sliznic, kde mohou viry a bakterie včas zachytit. Prochladnutím určitých částí těla se zase stahují cévy v nose.

Horkou koupelí nohou po příchodu z procházky tak masivně zbrzdíte útok vnějších agresorů. K tomu si uvařte zázvorový čaj a kuřecí polévku, zatopte si v kamnech a žádná nemoc si na vás nepřijde.

Načerpejte denní světlo

Přes zimu bychom kolikrát nejraději zůstali zalezlí celý den v posteli. Sice je to pochopitelná, ale z medicínského hlediska zcela nevhodná strategie. Mnohem lepší je vyjít ven a vyvětrat se na čerstvém vzduchu, protože nedostatek slunečního záření během zimních měsíců vede k zimnímu spánku a depresím. Typickými symptomy jsou špatná nálada, problémy se soustředěním a zvýšená chuť k jídlu.

Čím delší dobu strávíme na denním světle, tím více oddálíme vyplavování hormonu spánku melatoninu. Moderní nápomocnou metodou, avšak rozhodně ne náhradou, mohou být speciální světelné UV lampy, které si můžete postavit v kanceláři vedle počítače. Tato terapie funguje nejlépe po ránu v trvání třiceti až šedesáti minut.

Jelikož sluneční záření je v našich končinách během zimy velmi slabé, produkuje tělo nedostatek vitamínu D. V zimě bychom se proto neměli bránit doplňkům stravy a měli bychom zvýšit příjem vitamínu D třeba i touto formou. Skvěle účinkuje také lžíce lněného oleje.

Myjte si ruce

V každém případě však zůstává nejdůležitější, abychom si zvládli udržet choroboplodné zárodky co nejdále od těla. Když zvládneme předejít kýchání, kašlání a budeme si pravidelně pečlivě mýt ruce, uděláme hodně nejen pro zdraví své, ale i lidí kolem nás.

Vyplachujte si nos

Výplachy nosu patří k lety ověřeným domácím způsobům proti kýchání a ucpanému nosu. Stačí vám k němu vlažná voda se solí, což mívají doma téměř všichni. Pravidelné výplachy nosu udržují sliznice vlhké a podporují samočištění nosu. Během rýmy pomáhají výplachy nos a dutiny uvolnit a zbavit je přebytečné a dráždivé sekrece. Pokud dáváte přednost například nosním sprejům s mořskou solí, můžete si vybrat z roztoků dostupných i v dm.

Top 5 potravin pro silnou imunitu

Červený obranný štít: brusinky

Brusinky si můžete dopřát čerstvé, sušené, zavařené i ve formě šťávy. Tyto červené bobulky obsahují velké množství uhlohydrátů, které doslova vystřelí hladinu energie nahoru, a zároveň také bojují proti volným radikálům. Obsažené látky dokáží zachytávat agresivní molekuly, které napadají naše buňky a oslabují je. Kromě toho napomáhají brusinky eliminovat škodlivé bakterie v trávicím traktu a močovém měchýři.

 

 

 

 

 

 

 

Imunitní vzpruha: probiotika

Jak jsme již řekli, minimálně 70 procent
naší obranyschopnosti se ukrývá ve střevní
mikroflóře. Tyto důležité bakterie ničí mimo
jiné špatná strava a antibiotika. Vzpruhu
oslabenému systému dodají probiotika
ve formě doplňku výživy, v kefíru nebo
v nevařeném kyselém zelí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrá hlíza: zázvor

Na základě svých obsažených látek stimuluje zázvor pozitivně imunitu a působí protizánětlivě. Sušený povzbuzuje ledvinový jang a v teplé formě pomáhá proti studeným nohám a tělesné slabosti. Nasekejte čerstvý zázvor nadrobno a přidejte ho do pokrmů, aniž byste ho dlouze vařili, nebo si z něj udělejte čaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nálož energie: košťálová zelenina

Nezáleží na tom, zda si připravíte květák,
čínské zelí, brokolici, kapustu, bílé nebo
červené zelí, protože všechny tyto potraviny
v sobě obsahují plno prospěšných látek.
Pouze zelí má navíc glukosinoláty, které
působí jako antibiotika a starají se o typickou
vůni a chuť zelí. K tomu se přidává ještě
posilující vitamín C a hojivý hořčičný olej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přirozená studánka mládí: zelený čaj

Mnohačetné studie potvrzují, že zelený čaj posiluje imunitu. Díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších prospěšných látek bojuje tento elixír proti virům, bakteriím i plísním a napomáhá játrům při odbourávání škodlivin.

Pohyb, půl zdraví

Jak všichni dobře víme, také sportovní aktivity posilují imunitní systém. Už dvacet až třicet minut pohybu denně zvyšuje počet obranných buněk v těle. To pravé ořechové pro následující dny je jóga, nordic walking, posilování, bruslení, lyžování, sáňkování a procházky v rychlém tempu. Ale na co byste neměli při sportování v zimě zapomínat?

  • Načerpejte co nejvíce čerstvého vzduchu: Minimálně třikrát týdně se vydejte nadýchat se čerstvého vzduchu. Půlhodinovou procházku zvládnou i gaučoví povaleči, trénovanější mohou při chůzi zapojit posilování rukou.
  • Noste pokrývku hlavy: Přes hlavu se chlad velmi rychle proplíží i do zbytku těla a opět hrozí prochladnutí. Barevná čepka vám navíc zvedne náladu.
  • Náhradní tričko s sebou: I během cvičení uvnitř se dá snadno prochladnout. Člověk se při pohybu zapotí a pokud následně zůstane v mokrém tričku i při protahování, snadno nastydne. Proto s sebou vždy noste náhradní tričko nebo si alespoň na strečink oblečte mikinu.
  • Doplňte zásoby: Pokud se poctivě namáháte, musíte po sportu opět naplnit zásobárny všech látek v těle. Ideální jsou pokrmy bohaté na bílkoviny, ale zároveň lehké, takže například kuřecí vývar, ryby nebo pečené brambory s tvarohem.
  • Při nachlazení nesportujte: Když při nachlazení vykonáváte sportovní aktivity ve stejném rozsahu, jako když jste zdraví, vystavujete se velkému riziku zhoršení nemoci. Nejprve se pořádně vyležte a pak postupně navyšujte námahu.
  • Nezapomínejte pít: Ačkoliv nemáme tolik žízeň, tělo potřebuje doplňovat zásoby hydratace i během zimy, abychom předešli vysušeným sliznicím. Ty totiž tvoří nejdůležitější ochrannou bariéru proti virům.
  • Nechte tělo zrelaxovat: Jestliže patříte mezi sportovní nadšence, myslete na to, že především při velkých mrazech byste měli tělu mezi jednotlivými náročnými výkony dopřát alespoň 24hodinou, lépe dvoudenní pauzu, jinak oslabíte své tělo ještě víc.

 

Nahoru
OKDalší informace