Menu

I ženy zvládnou vykonávat mužské profese

Dobrý den, paní inženýrko

Home » Životní styl » I ženy zvládnou vykonávat mužské profese - 10.2019

Stále existuje mnoho pracovních pozic, které považujeme spíše za mužské a ve kterých převládají právě muži. Chybí nám totiž ženské vzory. To se však může změnit. Každý rok skládá maturitu nebo ukončí své studium více žen než mužů. Přesto jich práci na „typicky mužských“ postech, tedy většinou v technickém oboru, získá méně. I dnes můžeme vidět situaci, kdy ženy pracují spíše na částečné úvazky, na hůře placených pozicích a vydělávají celkově méně než muži. Naštěstí však existují i firmy, mezi něž patří také dm drogerie markt, které genderové rozdíly nedělají.

Ženy se technice vyhýbají

Statistika ukazuje, že nerovnováha mezi jednotlivými pohlavími začíná již při výběru vzdělání. Zatímco dívky míří častěji do sociálně pedagogické sféry, chlapci se ubírají technickým směrem.
Ženy si často volí humanistické a přírodovědné studium, v technických oborech zaujímají absolventky asi jen jednu čtvrtinu. Ani na učňovských oborech zabývajících se automobily, elektrotechnikou nebo kovovýrobou to ženami zrovna nepřekypuje. Svou vinu na tom nesou možná také společensky a rodinně rozdělené role, které si s sebou neseme z minulosti.

Právě to vede k tomu, že celkově máme na pozicích, které stále vnímáme jako spíše mužské, málo ženských vzorů, které by nás mohly inspirovat a hranice mezi jednotlivými světy setřít. Také pracovní trh ještě docela dost staví na principu, že ve vedoucích funkcích by měli být zejména muži. Pro mnoho žen jsou tak rámcové podmínky zkrátka nevyhovující. Protože když má někdo malé děti nebo se musí starat ještě o své příbuzné, zvládá zpravidla pracovat pouze na částečný úvazek a potřebuje mít jistotu pravidelné pracovní doby. A po mateřské dovolené bývá pro ženy dost obtížné se profesně dobře uchytit. Vedoucí pozice, které by se daly vykonávat pouze na částečný úvazek, zkrátka patří k vcelku nedostatkovému zboží.

Ačkoliv se o tom již dlouhou dobu mluví, velká část podniků ještě není připravena na to, aby ve svých řadách zaměstnala více žen. A ruku na srdce, opravdu není jednoduché skloubit profesní i rodinné povinnosti tak, aby byli spokojení všichni. To však neznamená, že to není možné.

Jedním z důvodů, který hraje v této situaci také svou roli, je sebevědomí. Často se to ukáže ve chvílích, kdy jde například o vyjednávání o platu nebo možnostech kariérního postupu. Mnoho žen na sebe klade velmi vysoké nároky. Všechny úkoly i očekávání chtějí splnit minimálně na 100 procent.

Jejich vnitřní hlásek je stále ponouká a nedovoluje jim posunout laťku ani o stupínek níže. Přitom co se schopností týká, ženy za svými mužskými protějšky o nic nezaostávají.

O svém překvapení vypráví i 44letá Věra, která pracuje jako strojvedoucí. Na škole se ve svém oboru totiž potkala s dalšími 16 studentkami. Dnes jezdí na své již stálé trase samostatně. Při její práci jsou prý rozhodující zejména pečlivost, bezpečnost a spolehlivost. „Při jízdě jsem v kabině sama. To znamená, že musím jednat hodně samostatně a sama zodpovídám za vše, co a jak udělám, což se mi líbí,“ sděluje svůj pohled. „Kromě toho si nesmím dovolit být nervózní. Vždy musím zachovat chladnou hlavu a okamžitě reagovat, ať se děje cokoliv.“

Bohužel ne všechny ženy dokáží ve své profesi oplývat dostatečným sebevědomím. A přitom firmy si většinou nejvíce váží těch spolupracovníků, k jejichž silným stránkám patří typicky ženské vlastnosti, jako je flexibilita, organizační talent nebo schopnost komunikace s lidmi.

Dobrá práce se cení

Ženy by se také měly jasně postavit za své přání, aby jejich platy odpovídaly odvedené práci. Je načase nebát se a říct: „Chtěla bych takový příjem, ze kterého bych mohla dobře žít, který mi umožní nebýt závislá na partnerovi nebo partnerce, a který mi později zajistí možnost plnohodnotného života v důchodovém věku.“

Tak se možná okamžitě smaže představa o typicky ženských povoláních. Ženy by se měly informovat o všech možnostech, které pracovní trh nabízí, aniž by automaticky vyloučily technické obory. Pozitivním příkladem může být 28letá Eva, která se před několika lety rozhodla založit zámečnickou firmu, která dnes působí ve Vídni a zaplnila tehdy mezeru na trhu. „Existuje plno žen, které se cítí mnohem bezpečněji, když jim dveře do bytu otevře jiná žena a ne muž,“ vypráví mladá podnikatelka. K prosazení se v čistě pánském oboru doporučuje všem ženám zejména to, aby nepochybovaly. „Nevidím jediné omezení jen kvůli tomu, že jsem žena.“

Dnešní doba přináší všem nespočet možností. Pokud přemýšlíte, že byste se chtěli vydat na cestu vlastního podnikání, ale nejste si jistí směrem, můžete navštívit například některý z kurzů. Tam vám ukážou vaše slabé, avšak především silné stránky, o nichž jste doposud možná ani netušili. Díky tomu se pak můžete snáze rozhodnout a zejména sebrat odvahu pro první krok. A možná, že až se za pár let znova podíváme na statistiky, ukážou nám nárůst automechaniček, obráběček nebo IT specialistek.

Nahoru
OKDalší informace