Menu

I bezdětní mohou být šťastní a ničeho nelitovat

Rozhodli jste se nemít děti? I bez nich může být člověk šťastný

Home » Životní styl » Psychologie » I bezdětní mohou být šťastní a ničeho nelitovat - 02.2021

Bez dětí nemůže člověk prožít naplněný život? To je velice jednostranný pohled, protože existuje spousta žen i párů, které se vědomě rozhodnou nemít děti, a přesto jsou šťastné. A existují pro to dobré důvody.

S narozením děťátka se všechno změní. Ale co když jste si tuhle změnu nikdy nepřáli? Nikdy jste nechtěli mít děti? Nikdy vás nezasáhlo pověstné tikání biologických hodin? Faktem je, že spousta párů je šťastná i bez dětí.

Bohužel ne vždy chtějí jejich štěstí ostatní lidé věřit. Páry, a zejména ženy, které nechtějí mít děti, musí často své rozhodnutí zdůvodňovat. Není to fér. Koneckonců, rozhodnutí založit rodinu by mělo být soukromou záležitostí. Následující argumenty může každý použít, aby dal všem ve svém okolí jednou provždy najevo, proč se rozhodl děti nemít, a přesto dokáže být šťastný.

 

8 důvodů, proč mohou být i bezdětní šťastní

Životní modely nelze srovnávat

Každý člověk je jiný. Máme zcela individuální DNA, jedinečný otisk prstu, barvu očí a také velice osobní představu o štěstí a naplnění. V životě se zkrátka nedá nic zcela paušalizovat. A už vůbec ne, pokud jde o tak důležité téma, jako je založení rodiny.

Moderní mateřské ideály: Jak vysoko je laťka?

Počet dětí na jednu rodinu se v průběhu posledních desetiletí snížil. Nároky na rodiče i potomky se však možná o to více zvýšily. Od kurzů prenatální jógy přes vzdělávání dětí již v raném věku až po dokonale zorganizovanou oslavu narozenin. Matky se staly vysoce výkonnou jednotkou, která musí všechno perfektně zvládnout. Přesně takhle často působí společenský tlak na výkon. Není divu, že u mnohých je pak průvodním jevem duševní zátěž. A každý má právo se sám rozhodnout, zda se chce této soutěže, z níž není vždy snadné uniknout, zúčastnit.

Štěstí bezdětných není egoistické

Ženy, jež nechtějí mít děti, myslí vždy jen na sebe? Takové předsudky jsou nemilosrdné, avšak objevují se znovu a znovu. Ale především jsou taková prohlášení naprosto špatná. Neboť opak je pravdou: Ženy nebo páry, které zůstávají dobrovolně bezdětné, tím neprokazují laskavost pouze sobě, ale také svému potencionálnímu dítěti. 

Pokud by se i přes své vnitřní přesvědčení rozhodly nakonec rodinu založit, pociťovaly by emocionální rozervanost, možná přetížení nebo také neštěstí, které by držely v sobě. A s tím by se staly rodiči, jaké nechce žádné dítě. Ne nadarmo se před časem objevilo téma „Regretting Motherhood“: Ženy veřejně přiznaly, že litují svého mateřství. Ať už má každý z nás na toto jakýkoliv názor, faktem zůstává, že jde o společenský problém.

I žena netoužící po dětech je stále ženou

Kdo vlastně řekl, že správnou ženou se žena stane teprve, když má dítě? Spojování ženskosti s mateřstvím je prastaré. Ale ženou je každá žena, která se jí cítí být. To nezmění ani dítě. Prostřednictvím dětí se žena stane matkou. Ale žena je zkrátka žena. Tak jednoduché to je.

Zůstat párem místo stát se rodiči

Kdo našel velkou lásku, chce si ji užívat naplno a nedělit se o ni. Právě tato touha dělá šťastnými spoustu párů, které se rozhodly nepořizovat si děti. Mají jeden druhého. Dovedou svůj vztah oslavovat a pečovat o něj. A jsou se sebou naplno a zcela spokojeni. Krásná představa, že?

Rodičovská láska: Co vám bude chybět?

Láska mezi rodiči a dětmi je jedinečná, nepopsatelná a pro mnoho maminek i tatínků představuje největší štěstí na světě. Ano, bez dětí skutečně tento druh štěstí nepoznáte. To je pravda. Ale proč by to mělo znamenat, že vám bude něco chybět? Jak by mohl člověk postrádat něco, co nezná a nikdy si to nepřál. A co láska k partnerovi? I ta může být absolutní. O lásce se nedá dohadovat. Statistiky dokládají, že štěstí rodičů často rapidně klesá po druhém dítěti a často vede k rozchodu…

Děti a kariéra: Nejde o rozpor, ale výzvu

Pro mnohé znamenají profesní úspěchy emocionální naplnění. Ale co když přijde dítě? Pak začíná rovnováha mezi dítětem a kariérou, která je možná, ale rozhodně ne jednoduchá. Faktem je, že pracující rodiče se často stresují. A také to, že v mnoha případech jsou ženy stále poměrně zdrženlivé. A to nechce každý.

Bezdětně šťastní = osamělí ve stáří?

„Později budeš sám,“ slýchají často lidé, kteří nechtějí mít děti. Ale to není pravda. Jelikož bezdětné páry nebo nezadaní mají často větší okruh přátel. A když děti později odejdou z domu, upínáme se více právě zase k přátelům. Nehledě na to, že spousta dětí se rozhodne žít někde v cizině nebo že někteří rodiče sedí ve stáří stejně v pečovatelském domě, aniž by je děti navštěvovaly. Proti osamělosti neexistuje žádná záruka. Na tom můžeme pracovat jen my sami. V jakékoliv formě.

Nahoru
OKDalší informace