Menu

Homeopatie, TCM a přírodní léčitelství

Které alternativní metody léčby skutečně fungují?

Home » Životní styl » Homeopatie, TCM a přírodní léčitelství - 09.2020

Homeopatie a spol.: Podíváme se, které alternativní léčebné metody skutečně pomáhají – a také, kde se předpokládané uzdravení omezuje na placebo efekt. Existuje mnoho alternativních léčebných metod a stále více pacientů se odvrací od tradiční medicíny. Proč? Jelikož alternativní směry slibují „šetrnější“ a „udržitelnější“ léčbu. Navíc v ordinaci klasického lékaře se občas cítíme pouze jako další číslo z mnoha.

Ať už nechceme polykat tablety, řešit, že doba vyhrazená pro jednoho pacienta je příliš krátká, nebo se bojíme riskantní operace, občas se zkrátka rozhodneme vyhledat jinou pomoc. Takovou, kde se cítíme jako lidé a jako pacientům se nám dostává individuálního přístupu. Ale kterou z možností zvolit? Homeopatii, TCM nebo snad přírodní léčitelství?

Přírodní léčitelství: Pouze humbuk, nebo skutečný účinek?

V přírodním léčitelství se používají především léčivé byliny, zatímco pro farmaceutické přípravky tu není místo. Přírodními prostředky by mělo dojít k aktivaci a podpoře samoléčebných procesů těla.

A skutečně existují rostliny, jejichž účinek je vědecky podložený: Třezalka pomáhá při mírné depresivní náladě, ostropestřec pomáhá při hepatitidě a zázvor zase při nevolnosti během chemoterapie. Jako přírodní lék se však podává také spousta přípravků, jejichž účinek je stále sporný.

Důležité: Pokud chcete nějaké léčivé byliny užívat, informujte se o správném dávkování, vedlejších účincích a kombinovatelnosti s dalšími léčivy. Například třezalka údajně oslabuje účinnost antikoncepční pilulky. A vůbec nejlepší je, když se o dlouhodobém užívání poradíte se svým lékařem.

TCM: Tisícileté zkušenosti musí léčit – nebo ne?

TCM – tradiční čínská medicína: Staré, prověřené a fundované znalosti o léčivé medicíně znějí slibně. Akupunktura,  čchi-kung, masážní technika tuina nebo stravování podle pěti elementů patří k TCM. Zatím toho příliš nevíme, ale něco přece jen: Čchi-kung (stejně jako jóga nebo tchaj-ťi) může pomoci předcházet mnoha chorobám. Čchi-kung totiž dokáže zlepšit celkovou tělesnou zdatnost i pohodu. Ale zatímco pohybová terapie čchi-kung může mít podobné účinky jako například jóga, omezuje se akupunktura spíše na placebo efekt.

Placebo je zdánlivý lék bez účinné látky. Placebo efekt znamená, že již samotné zdání, že jsme dostali účinný lék, aktivuje samoléčebné procesy v těle. Bez ohledu na to, zda se jedná o skutečnou akupunkturu nebo zdánlivou léčbu: Samotné působení jehel na tělo má pozitivní vliv na zdraví. Několik studií dokládá, že nezáleží na tom, zda se jehly zapichují přímo do akupunkturních bodů. Přesto musí zkušený lékař samozřejmě vědět, jak hluboko jehlu zapíchnout a na co si dát pozor. Vedlejší účinky akupunktury jsou ve srovnání s různými léky znatelně nižší, ale bohužel to i samotný efekt. Jelikož akupunktura nebo jehly působí proti bolesti jen mírně.

Homeopatie: Co dokážou ředěné látky?

Podle aktuálních studií nezmůžou malé bílé kuličky nic. Správně. Vůbec nic. Neexistují žádné nemoci nebo potíže, u nichž by se prokázalo, že homeopatika proti nim pomohla lépe než placebo. Homeopatie nepřekračuje rámec placebo efektu.

Proč přesto mnozí věří jejím účinkům?

Jelikož u mnoha lidí se nachlazení po užití globulí skutečně zlepší – jenže k tomu by v určitém okamžiku stejně došlo. Zda si homeopatika vezmou, nehraje žádnou roli. Mnoho lidí si však vytvoří spojitost mezi malými kuličkami a zlepšením svého stavu a pak řeknou: Uzdravil jsem se, protože jsem si denně vzal 3 globule. Dáváme si do srozumitelného kontextu příčinu a následek a zcela ignorujeme možnost, že naše tělo si díky imunitnímu systému s nachlazením obvykle poradí samo.

Ale: Léčitel má více času

Zatímco u běžného lékaře stojíme ve frontě se spoustou dalších pacientů, léčitel si může dovolit vyhradit pro své pacienty mnohem více času. Při homeopatii se tedy člověku dostane větší prostor pro podrobný rozhovor, při němž se dá intenzivně probrat veškerá anamnéza. Mnoha lidem právě tohle hodně pomůže, protože během rozhovoru mohou vyjít najevo souvislosti, které při zběžném shrnutí nevyplavou.

Nahoru
OKDalší informace