Menu

Evropské metropole

Objevte kouzlo evropských měst v předvánočním období

Home » Inspirace » Evropské metropole - 11.2016

Adventní trh, to není pouze Vídeň, Norimberk nebo Salzburg. Kouzelnou předvánoční atmosféru si můžete vychutnat i v Barceloně, Paříži či Stockholmu. Na cestu Vám bude stačit jen příruční zavazadlo a domů se vrátíte se spoustou dárků a plní zážitků.

Hamburg

Tanec světel v přístavu – Majestátní budovy v historickém centru, moderní přístavní čtvrť, vyhlášené předměstí St. Pauli. Hamburg, staré hanzovní město, má mnoho tváří. Kdo shání neotřelý dárek, sežene ho ve čtvrti Karolina, která byla dříve známá zejména díky módním second handům. Dnes se zde nachází řada designových obchodů. Alternativu nabízí i ulice Marktstraße, plná obchodů zaměřených na módu, hudbu, design, dekorace a originální doplňky. Mnohé obchody často slouží zároveň jako umělecké ateliéry. V sousední hradební čtvrti se dá najít mnoho zajímavých obchůdků s módními značkami i alternativními kousky.
Tip: Velmi žádaná jsou ručně potištěná trička s námořnickou tematikou.

Kodaň

genuss-reise-7-ab_2016-09

Skandinávský design pro každou domácnost – Dánský design se báječně vyjímá nejen pod vánočním stromkem. Jednoduchá elegance je opět v kurzu, ať už jde o keramiku, porcelán, nábytek či doplňky. Dánský design a umělecké řemeslo se setkávají pod jednou střechou v tzv. Designer Zoo, kde jsou umělecké dílny zároveň součástí výstavní plochy. V Muzeu designu si pak můžete prohlédnout nejznámější dánské výrobky. Navíc se zde každou neděli konají bezplatné komentované prohlídky v angličtině.

Stockholm

Advent in Stockholm Severská meluzína & vintage horečka – Město se rozprostírá na několika ostrovech v Baltském moři, které propojují ocelové konstrukce. Středověká architektura ve Starém městě (Gamla Stan) a barevné přístavní domky dokreslují osobitou atmosféru. A pokud jsou navíc střechy pokryté sněhem, je adventní nálada dokonalá. Skandinávský design nemůžete minout – je všude kolem a nabídka je nepřeberná. Nyní je v kurzu především vintage styl. Plnými doušky ho můžete nasávat například ve čtvrti Södermalm. Každou neděli se v ulici Götgatan koná trh Bruno Vintage Market, ideální k nákupu i inspiraci.

Florencie

genuss-reise-8-ab_2016-09Tradiční řemeslné umění – Ruční výroba hrála ve Florencii vždy důležitou roli. Dlouhou tradicí se zde pyšní například hrnčířství a keramika. Talíře, misky, džbánky nebo nádoby na olivový olej potkáte téměř na každém kroku. A kdyby se Vám nevešly do zavazadla, můžete si je dokonce nechat zaslat domů. Pokud rádi píšete dopisy, můžete navštívit některé z vyhlášených papírnictví, kde najdete tradiční, ručně vyráběné dopisní papíry, zápisníky, psací potřeby nebo záložky do knihy. Florencie proslula také výrobou zlatých šperků, jejichž věhlas sahá až do období rané renesance. Obdivovat je můžete v Muzeu stříbra na Palazzo Pitti. Originální šperky pak zakoupíte například na Ponte Vecchio – nejdelším mostě ve městě.
Tip: Kvalitou srovnatelné šperky za přijatelné ceny najdete v některém z mnoha ateliérů jen o několik ulic dál.

Londýn

ADventzeit in London Okázalý lesk – V Londýně se neustále rozvíjí. Pokud již znáte všechny jeho pamětihodnosti, můžete se nechat unášet předvánoční atmosférou. Ideální výchozí bod pro správnou shopping tour představuje Oxford Street, která je v období adventu okázale osvětlená a nazdobená. Celkem se zde nachází kolem 300 obchodů a už jen samotné vánočně vyzdobené výlohy obchodního domu Selfridges stojí za návštěvu. Hned za rohem v ulici Regent Street naleznete více než 75 značkových obchodů. V městské části Knightsbridge osvítí v adventním období více než 11.000 světel jediný obchodní dům – slavný Harrods, který má i svůj vlastní vánoční obchod.
Tip: Pokud se potřebujete během procházky zahřát, zastate se v některé z londýnských kaváren na vyhlášený odpolední čaj.

Paříž

Ein großer Weihnachtsbaum in einem Shoppingcenter in ParisDesign v sedmém nebi – Paříž a móda. Móda a Paříž. Neodmyslitelně spojené a vzájemně provázané. Kdo se nechce protloukat sám módní džunglí v pařížských ulicích, může využít komentovanou prohlídku po místním nákupním ráji. I bez průvodce se však bez problémů dostanete do mnohých malých módních butiků i obchodních domů, kde všude narazíte na outfity mladých a nadějných návrhářů. Při výprodejích si můžete odnést originální kousky za velmi příznivou cenu. Mnozí návrháři si dokonce otevírají vlastní butiky, kde doprodávají zbytky kolekcí z uplynulých let. Stylové designové oděvy však můžete objevit také v některých z mnoha místních second handů.

Tip: Miláno je vyhlášeným městem módy. Alternativu k rušnému centru představuje čtvrť Navigli protkaná vodními kanály.

Barcelona

Barcelona im WinterRozmanitost, umění & ruční práce – Pro mnoho turistů, kteří již procestovali téměř celou Evropu, zůstává Barcelona nejkrásnějším městem na světě. Katalánská metropole si Vás získá přímořskou atmosférou, hřejivým zimním sluníčkem, množstvím starých staveb ve čtvrti Barri Gotic a stylových barů a restaurací. Mnohým se možná ve spojení s Barcelonou vybaví nejen slavný fotbalový stadion, ale také celá řada umělců. Fantastické stavby Antonia Gaudího, obrazy Joana Miró zapůsobí nejen na milovníky umění. Navštívíte-li v Barceloně tzv. Shopping Line, ocitnete se v největší nákupní čtvrti Evropy. Na celkem pěti kilometrech seženete vše, na co si jen pomyslíte. Ale skutečným zážitkem je návštěva některého z malých obchůdků místních kreativních obyvatel. Ručně vyráběné šperky a jiné drobnosti, módní ateliéry a stylové obchody se nachází ve čtvrti Barri Gotic. Ve čtvrti Born zase najdete značky lokálních návrhářů – od šperků, přes oděvy, po boty a doplňky. Zde láká k návštěvě i Picassovo muzeum. Katalánské výrobky můžete zakoupit po celém městě, vyberte si například ze spousty ručních mozaik. Pokud nechcete jen nakupovat, ale také se dozvědět něco o historii autonomního regionu Katalánsko, navštivte muzeum Palau Moja na adrese La Rambla 118.

Tip: Zažijte Split v zimním hávu – vychutnejte si mírné klima a krásný chorvatský design.

Ljubljana

Ljubljana im AdventPožitek & radost ze života – Jen pár set kilometrů směrem na jih a hned ucítíte pohodovou středomořskou atmosféru. Možná Vás okouzlí úzké dlážděné uličky, možná domácí ravioli, které si v ničem nezadají s těmi italskými. Zcela jistě pak řeka Ljubljanica, jejíž břeh je posetý kavárnami a bary. A horlivost, s jakou ve Slovinsku slaví advent. Jakmile se rozsvítí vánoční osvětlení, začíná také slavnostní trh, který místní nazývají „Veselým prosincem“. Narazíte zde na mnoho tradičních a řemeslných výrobků. Stejně tak tu můžete ochutnat místní speciality jako lanýžové pralinky, med, olivový olej, víno, sýry a nejrůznější koření.

Číst dál: Tři tipy na zimní výlet do města

Zima ve městě

1. Objevte pozitivní stránky zimního období: Navštívit známá města mimo hlavní turistickou sezónu má celou řadu výhod: Panuje zde větší klid a ubytování pořídíte zpravidla výhodněji. Navíc mají všechna místa neopakovatelnou atmosféru, když se zahalí do zimního hávu.
2. Teple se oblečte: Čepice, rukavice, šála a vyteplené boty: Pokud se správně oblečete, ani mrazivé teploty si na Vás nepřijdou. Pokud toužíte po větším teplu, vyberte si wellness hotel se saunou nebo se rovnou vydejte směrem na jih.
3. Občas se zahřejte: Chodit po památkách a po obchodech s promrzlými prsty není moc velká zábava. Proto si na prohlídku města naplánujte dost času a dopřejte si občas pauzu na horkou čokoládu nebo punč. Vyzkoušet můžete také praktické kapesní ohřívače. Existují však i jiné možnosti: návštěva skleníků v botanické zahradě nebo orientálních lázní Vás příjemně zahřeje a uvolní.

Číst dál: Další evropská města s zimním šarmem

Budapešť

Noblesní & šik – Hlavní město Maďarska, nazývané také jako Paříž východu, oplývá v zimně kouzelným šarmem. Decentně osvětlené budovy v temných uličkách, horké termální prameny, ledová kluziště, útulné kavárny a lákavé stánky s voňavými palačinkami. Budapešť v období adventu rozzáří své honosné ulice a elegantní fasády domů zaplávou světel, které dotváří sváteční atmosféru. Kromě velkého vánočního trhu na náměstí Vörösmarty můžete letos poprvé navštívit i menší trh v pasáži hotelu Gresham Palace. Při výběru vánočních dárků se můžete nechat inspirovat také v porcelánové manufaktuře Herend, která současně slouží jako muzeum, návštěvnické centrum, kavárna a restaurace. Nádech luxusu nabízí kavárna New York, kde si můžete vychutnat odpolední čaj na křeslech s červeným sametem.

Bologna

Gastronomická & kulturní – Každý den si tu můžete v některém z mnoha tradičních obchodů s těstovinami vychutnat domácí tortellini nebo ravioli. A protože, jak je známo, láska prochází žaludkem, můžete zde hned pro své nejbližší pořídit lahodné dárky v podobě těch nejlepších italských delikates. Domácí těstoviny a pesta, kousek pravého parmezánu, originální balsamico ocet, láhev místního šumivého vína Pignoletto a tradiční vánooční pečivo Certosino – to vše a mnohem více najdete v lahůdkářstvích ve vyhlášené čtvrti Quadrilatero. Středomořskou atmosférou však neoplývá jen boloňská kuchyně. Celé staré město se svými kavárnami a obchůdky dýchá prázdninovou náladou.

Nahoru
OKDalší informace