Menu

Dýchání do břicha

Nadechněte se, prosím

Home » Životní styl » Dýchání do břicha - 12.2018

Nádech. Výdech. Zcela nevědomá činnost, nad kterou nás nenapadne se pozastavit. Může se vůbec za tak automatickým jevem skrývat nějaká záludnost?

 

Jaký je význam stylu a způsobu našeho dýchání, nehledě na okysličování těla?

Dýchání doprovází v zásadě všechny metabolické procesy a pohyby těla, které zahrnují především činnost svalů, pocity, vegetativní nervový systém a nepřímo i regulaci hormonů. Kvůli narůstajícímu stresu, napětí a zrychlujícímu tempu všech každodenních činností jsme si zvykli dýchat jen velmi povrchně. To vede k tomu, že mnohé emoce, mimo jiné, zadržujeme a dostatečně nezpracujeme. Pro správnou regulaci by však bylo mnohem výhodnější a důležitější dýchat vědomě.

Jak tedy funguje správné dýchání?

První a zároveň nejdůležitější krok je už to, že si najednou uvědomíme, že vlastně dýcháme. Díky této vědomé pozornosti potom můžeme začít dýchat hlouběji do břicha a zad. Když si takový styl dýchání osvojíme, stane se z něj postupem času opět automatická rutina. Díky hlubokému dýchání do břicha však budeme svěžejší, méně unavení, celkově se budeme cítit lépe a jasněji prožijeme všechny své emoce.

Proto jsou velmi hodnotná také především asijská cvičení jako jóga nebo čchi-kung, která s vědomým dýcháním pracují a pomáhají jím zpracovat nahromaděný stres. Ale v neposlední řadě se dá vědomé dýchání skvěle trénovat také například při vytrvalostních sportech.

Jak s vědomým dýcháním začít?

Zkuste se každý den na chvilku zastavit a uvědomit si vlastní dech a reakce svého těla. Díky soustředění na své dýchání si často uvědomíte spoustu dalších věcí, které se s vaším tělem dějí. V dnešní době neustále se rozvíjející techniky dokonce existují přístroje na domácí měření spánku, mozkové aktivity i dýchání. Na nich nejlépe uvidíte, při kterých situacích dýcháte jen povrchně, a lépe se pak můžete soustředit na konkrétní změnu.

Také můžete vyzkoušet metodu holotropního dýchání. Při něm člověk  dýchá rychleji a hlouběji a celou svou pozornost věnuje právě procesům, které probíhají v jeho nitru. Také se doporučuje pustit si k němu relaxační hudbu.

Nahoru
OKDalší informace