Menu

Dry brushing

Trochu jiná masáž

Home » Krása » Dry brushing - 11.2017

Stimuluje krevní oběh, efektivně bojuje proti celulitidě a vykouzlí krásně hebkou pokožku. Dry brushing jako jednoduchá procedura s velkým účinkem.

Dříve se mluvilo jednoduše o „masáži kartáčem na sucho“. V dnešní době se prosazuje stylovější označení „dry brushing“, princip však zůstává stejný. V podstatě jde o kombinaci masáže a peelingu, přičemž se na suchou pokožku používá kartáč s přírodními štětinami.

Díky suchému kartáčování docílíte nejen pozitivního efektu pro pokožku, ale podpoříte i své zdraví. K jeho blahodárným účinkům mimo jiné patří:

 • zmírnění celulitidy
 • lepší prokrvení pokožky
 • posílení a zjemnění pokožky
 • stimulace krevního a lymfatického oběhu
 • anti-aging efekt
 • peelingový efekt
 • příjemný relaxační zážitek pro krásu a zdraví

Celá řada bonusů

Speciální, ale velmi jednoduché pohyby kartáčem působí v první řadě jako peeling. Přitom dochází k odstranění odumřelých kožních buněk, otevření pórů a rychlejší regeneraci pokožky, která je pak zároveň jemnější na dotek a působí celkově zdravější a pevnější. Pravidelné kartáčování navíc pomáhá zamezit zadržování vody v kožních tkáních, způsobující nevítanou celulitidu. Dry brushing tak může mít v boji proti pomerančové kůži podobný efekt jako lymfodrenáže, ovšem navíc ještě s peelingem.

Při dlouhodobém využívání této metody šikovně podpoříte i svůj lymfatický systém, který hraje pro celkové zdraví důležitou roli. Prochází celým tělem a zjednodušeně řečeno odvádí odpadní produkty látkové výměny, nežádoucí toxiny, bakterie a jiné choroboplodné zárodky k lymfatickým uzlinám, kde je bílé krvinky následně zničí.

Lymfatický systém však nemá žádný vlastní pohon a v provozu je udržován skrze tělesný pohyb nebo také právě prostřednictvím masáží. Dry brushing tak může cíleně stimulovat tok lymfy, čímž nejenže zlepší vzhled pokožky, ale zároveň i posílí imunitní systém.

Krátce, ale důkladně

Než se do masáže suchým kartáčem pustíte, je vhodné vzít v potaz několik věcí. Jelikož tato masáž pomáhá rozproudit krevní oběh, provádějte ji nejlépe hned po ránu, ještě před osprchováním. Příjemně vás tak nabudí a nastartuje do nového dne.

Pravidelnost je přitom důležitější než čas, který do masáže investujete. Ideálně byste ji měli zařadit mezi své pečující rituály dvakrát až třikrát týdně, optimálně vždy po dobu deseti minut. Potřebovat přitom budete jen kartáč s přírodními, ne příliš tvrdými štětinami a s delší rukojetí nebo ergonomickým úchytem. Případně můžete použít i masážní sisalovou rukavici. První výsledky by měly být vidět zhruba za měsíc.

Samotná masáž se pak provádí rovnoměrnými, krouživými pohyby. Vyhněte se přílišnému dření a energickému drhnutí sem a tam, které nic nepřinese a spíše pokožku zbytečně podráždí. Pokud jste již někdy hřebelcovali koně, víte, jak na to.

Tlak by měl být ze začátku spíš jemnější. Časem ho můžete zvýšit, jakmile si pokožka na tento druh masáže zvykne.

A nejdůležitější pravidlo nakonec: Masážní tahy vždy provádějte směrem k srdci.

Tip: Masážní kartáč byste měli každé dva týdny vyčistit jemným šamponem. Poté ho nechte usušit v poloze štětinami dolů.

Po masáži

Dry brushing můžete v zásadě použít i na obličej. Protože je zde však pleť mnohem citlivější než na těle, měl by být i masážní kartáč v tomto případě podstatně jemnější. Díky peelingovému efektu dojde samozřejmě i zde k odstranění odumřelých kožních buněk, stimulaci mikrocirkulace a regeneraci buněk. Výsledkem bude svěží a hladká pleť v dobré kondici.

kud je pokožka po kartáčování krásně zrůžovělá a vitalizovaná, postupovali jste správně. Můžete pociťovat i lehké, příjemné brnění. Pozitivní účinek poté můžete ještě zesílit střídáním teplé a studené sprchy, což dále stimuluje správné prokrvování. Po osprchování je tělo optimálně připraveno na následnou péči. V důsledku otevřených pórů může pokožka lépe přijímat pečující látky z kosmetických přípravků. Vyživující tělové oleje nebo tělová mléka se pak skvěle vstřebají.

Ošetření obličeje

Dry brushing můžete v zásadě použít i na obličej. Protože je zde však pleť mnohem citlivější než na těle, měl by být i masážní kartáč v tomto případě podstatně jemnější. Díky peelingovému efektu dojde samozřejmě i zde k odstranění odumřelých kožních buněk, stimulaci mikrocirkulace a regeneraci buněk. Výsledkem bude svěží a hladká pleť v dobré kondici.

S masáží kartáčem můžete začít ihned po vyčištění pleti obličeje, a to opět jemnými, krouživými pohyby. Může se objevit lehké zarudnutí, pokožka by vás však neměla pálit.

 

Jak na to: technika dry-brushingu

 • Začněte u kotníků a postupujte dlouhými tahy směrem k trupu. Opakujte nejlépe 5 až 6krát.
 • Oblast stehen a zadečku masírujte krouživými pohyby.
 • Nezapomeňte ani na bříško, a to opět krouživými tahy po směru hodinových ručiček.
 • Poté přichází na řadu paže. Začněte na hřbetu ruky a pokračujte přes vnější stranu paží až nahoru k ramenům. Poté stejným způsobem postupujte po vnitřní straně paží. I zde platí, že masážní tahy je třeba provádět směrem k srdci.
 • Ramena kartáčujte od středu zad až k ramenním kloubům.
 • Na závěr se jemnými krouživými pohyby zaměřte na oblast dekoltu.
Nahoru
OKDalší informace