Menu

Drobné opravy v domácnosti

Tohle zvládnete levou zadní!

Home » Inspirace » Drobné opravy v domácnosti - 05.2018

K většině oprav v domě i bytě nemusíte nutně hned volat odborníka. Mnohdy postačí šikovnost a odvaha přiložit ruku k dílu.

Když venku prší, nebe pokrývají šedivá oblaka a nic vás netáhne do přírody, využijte tento čas k užitečnému zvelebení domova. Zanesený odtok, pračka hlásící chybu a vodovodní baterie stříkající do všech stran. S několika obratnými grify, správným nářadím a odpovídajícími prostředky to dokážete vyřešit sami. Stačí znát pár triků.

Zanesený odtok

Ucpaný odtok občas nedokáže zachránit ani zvon na odpad. V tom případě mohou pomoci tři lžíce prášku do pečiva nebo jedlé sody, které nasypte do odpadu, a přidejte šálek octa. Neděste se, z trubky se bude díky chemické reakci ozývat bublání a šumění, proto odpad raději uzavřete, ať vás to nepoprská. Jakmile začne bublání ustávat, nalijte do odpadu ještě vařící vodu.

Nejčastější příčinou zaneseného odtoku bývají vlasy a chlupy, které během mytí chtě nechtě odpadávají. Proto si pořiďte odtokové sítko, které alespoň částečně zamezí ucpávání odpadu. Proti neodtékajícímu umyvadlu pomůže odmontovat a kartáčkem vyčistit sifon.

BUCH TIPP Pro čisté potrubí

Profissimo odtokové sítko z nerezové oceli se hodí do všech dřezů i umyvadel a spolehlivě zachytí vlasy, zbytky jídel i jiné nečistoty, které ucpávají odpad.

 

 

Zpuchřelé silikonové těsnění

Starý silikon postupem času ztrácí schopnost izolace a v místech spár se tak mohou tvořit plísně. Starý silikon odstraníte pomocí škrabky, případně speciálního odstraňovače. Okolí spáry přikryjte tkaninou, abyste si zbytečně neumazali dlaždičky. Poté naneste pomocí silikonové pistole nové těsnění. Nemusíte šetřit, protože silikon se po zaschnutí trochu scvrkne. Poté jej uhlaďte a přesahující zbytky odstraňte, než úplně zatvrdnou. Nechte zaschnout 24 hodin.

BUCH TIPP Proti plísním

Denkmit odstraňovač plísní účinně bojuje proti plísni a bakteriím ve spárách, na dlaždičkách a sprchových závěsech. Účinná formule obsahující chlór dezinfikuje, vyběluje spáry a eliminuje nepříjemný zápach.

 

 

Myčka už nezvládá špinavé nádobí

Vyndáváte po čisticím cyklu z myčky talíře se zbytky od oběda a skleničky se nelesknou, ačkoliv používáte sůl i leštidlo? V tom případě je myčka pravděpodobně zanesená vodním kamenem. Z domácích zásob vám opět pomůže ocet nebo citronová šťáva (asi jeden šálek). Vložte jej do myčky a klasicky spusťte intenzivní mycí program (alespoň 60 °C) bez předmytí. Těsnění otřete navlhčeným hadříkem. Sítko na zachytávání nečistot (bývá umístěné vespod myčky) vyjměte a důkladně vyčistěte. Nakonec rukou omyjte také ostřikovací ramena. Všechna zákoutí, která nemůžete otřít rukou, jemně očistěte kartáčkem na zuby.

BUCH TIPP Kapsle All-in-1

Denkmit kapsle do myčky All-in-1 působí rychleji než běžné tablety do myčky, a navíc mají složení působící proti usazování vodního kamene. Příjemně svěží vůně zajistí myčce perfektní péči, zatímco nádobí bude zářivě čisté.

 

 

Přečtěte si další tipy, rady a nakupte produkty do domácnosti.

Pračka neodčerpává vodu

Za tento problém většinou může zanesený filtr na vlákna. Pokud vám zůstane pračka plná prádla, ale také vody, vypusťte ji pomocí odpadní hadice do kýble. Poté vyjměte filtr a důkladně ho vyčistěte. Pokud se ho špína drží zuby nehty, vezměte si na pomoc trošku šamponu. Jestliže problém přetrvává, zkontrolujte, zda není příliš ohnutá odpadní trubice na zadní straně pračky nebo jestli není ucpaná. Pokud je důvodem neodtékající vody ona, vyjměte ji ze svorky a umyjte čističem bez obsahu tukových složek. I v tomto případě použije kýbl pro zachycení případné odtékající vody.

BUCH TIPP Pro čistou pračku

Denkmit prášek proti vodnímu kameni změkčuje vodu a zabraňuje tvorbě škodlivých usazenin vodního kamene. Změkčovač vody váže vodní kámen, zatímco speciální formule proti špíně udržuje pračku čistou. Znatelně prodlužuje životnost pračky.

 

Koroze na nádobí a dalších předmětech

Koroze představuje rez, který ještě nepronikl příliš hluboko do materiálu, ale přesto už o sobě dává vědět v podobě malých červenohnědých skvrnek na příborech nebo v koupelně. Z noh u židlí rez nejlépe odstraníte ručníkem namočeným v citronové šťávě a následným jemným přeleštěním. Košík na příbory z myčky obalte alobalem, který dokáže během následného mytí korozi z příborů doslova vysát. Kuličkami umotanými z alobalu snadno vyleštíte korozi i z dalších předmětů. Cola obsahuje kyselinu fosforečnou, což z ní dělá nejen oblíbený nápoj, ale také čisticí prostředek.

BUCH TIPP Čistič Multi Power

Denkmit čistič Multi Power 4 snadno odstraňuje usazeniny vodního kamene, mýdla a rez. S jeho vysoce účinným složením působí i proti neústupným nečistotám. Můžete jej použít na čištění sprch, sprchových koutů vyrobených ze skla nebo umělé hmoty, koupelnových van, umyvadel, toaletních mís, ale také baterií, keramiky, chromu a obkladů. Postará se zkrátka o zářivou čistotu v celé domácnosti.

Stříkající kohoutek

Za nekontrolovatelné stříkání vody z kohoutku do všech stran může většinou poškozený nebo zanesený perlátor. Jedná se o součástku na konci vodovodní baterie, která zajišťuje souvislý proud vody bez cákání. Abyste z něj odstranili vodní kámen, jednoduše jej odšroubujte. Na pomoc si můžete vzít kleště, ale v tom případě vložte mezi ně a baterii hadr, abyste ji nepoškrabali. Poté perlátor vložte do vody s octem, dokud se vodní kámen nerozpustí. Nakonec jej umyjte hadříkem v čisté vodě, a pokud má na sobě nachytané nečistoty, které se nechtějí pustit, odstraňte je měkkým zubním kartáčkem. Takto vyčištěný perlátor našroubujte zpět na baterii a dobře utáhněte.

BUCH TIPP Všestranný pomocník

Zázračným bojovníkem a pomocníkem v domácnosti je také oblíbený dmBio jablečný ocet. A po úklidu si jej můžete přidat do salátu a užít si osvěžující svačinku.

 

 

Nahoru
OKDalší informace