Menu

Dovolená s vlastním já

Objevte sami sebe

Home » Inspirace » Dovolená s vlastním já - 11.2018

Každý člověk je jiný. Ale odpočinek potřebujeme úplně všichni. Zvolte si vlastní cestu, při které si odpočine vaše tělo i mysl.

Ačkoliv jeho vliv nevidíme, posiluje pravidelný odpočinek celé naše tělo, především zevnitř. Tvoří základ pro zvýšení jeho odolnosti. Ta nám zase pomáhá v těžkých časech, kdy jedeme na plné obrátky a na pauzu si nenajdeme čas. Odpočinek dává člověku možnost nadechnout se, načerpat inspiraci a také trochu zjistit, kým vlastně je. Rozhodně bychom proto odpočinek po práci, dovolenou nebo pár dní volna neměli podceňovat.

V dnešní době na nás neustále dorážejí reklamy a lákavé nabídky. Venkovní svět utváří nespočet podnětů, lidé jsou si často cizí. Ale občas se vyplatí zastavit a naslouchat nejen okolí, ale také signálům vlastního těla. Existuje plno druhů relaxace, během kterých vstoupíme do prostor, kde už vůbec nezáleží na tom, co se děje venku, ale naopak se soustředíme na své nitro. Člověk se vymaní z všednodennosti a získá tak nadhled a možnost vnímat vlastní potřeby.

Zklidněte se

Ideální forma odpočinku pro daného člověka se odvíjí od mnoha faktorů. Například jaké povolání vykonává nebo v jaké životní situaci se aktuálně nachází. Je jen na vás, pro co se rozhodnete, důležité je, abyste našli klid. Abyste ze sebe dokázali setřást informační vliv, musíte si najít místo, kde budete mít dostatek klidu a ticha. Působivým a inspirativním místem může být například vrcholek kopce. Tam na člověka působí přírodní vlivy a umělecký artefakt v takové výšce taky potkáte jen stěží. Potřeba začít se soustředit sám na sebe se tak na těchto místech většinou objeví sama od sebe.

Vyčlenit si čas sám pro sebe není hřích, ale nutnost pro zdravé tělo i mysl.

Jen si musíme uvědomit, že vědomý odpočinek nemá nic společného s pasivitou. Zajisté, že masáž udělá čas od času dobře každému. V širším kontextu je však potřeba, aby člověk přiložil ruku k dílu. Protože nechat o sebe pečovat druhými je sice příjemné, avšak v tu chvíli jsme opět závislí na někom dalším. Umění vědomého a zdařilého odpočinku totiž tkví ve vlastní péči sám o sebe. A ta se zadaří, když si zvládneme vytvořit spojení s přírodou, svým okolím, dalšími lidmi, ale také sami se sebou.

Jak si odpočinout

Horská jóga: Najděte vnitřní klid

Naslouchat vnitřnímu hlasu a sladit dýchání s pohyby: jóga pomáhá umění naslouchat svému nitru a propojení těla a ducha. V prostředí mohutných hor se můžete mnohem svobodněji projevit než v uzavřeném prostoru.

Jen si to představte, vítr si pohrává s vašimi vlasy, sluníčko se opírá do tváře a zelená tráva vám poskytuje útočiště pro protažení se. Rozkročte se a přejděte do hlubokého podřepu, kdy celá chodidla zůstávají na zemi a zadek je těsně nad zemí. Dlaně spojte k sobě a lokty tlačte do kolen, čímž je budete otevírat. Zhluboka dýchejte a vydržte s otevřenými koleny alespoň po dobu pěti hlubokých nádechů a výdechů. Vnímejte vlastní dech a tělo, jako by se v tu chvíli zastavil čas.

Také při meditaci se vědomě ponoříte do ticha. Jednoduše následujte vlastní dýchání: Díky cvičení koncentrace a pozornosti při meditaci se uklidňuje naše duše. V celé České republice najdete meditační centra, která pořádají víkendové kurzy i vícedenní workshopy.

Jóga v bezprostřední blízkosti srbské nebo černohorské přírody: My Yogic Adventure

Dovolená s jógou po celém světě: BookYogaRetreats

Turistické výlety: Při pohybu potkáte sami sebe

Dlouhé procházky a pěší výlety utiší nutkání k pohybu a působí podobně jako meditace. Během celodenní túry se dostane tělo i mysl do vlastního rytmu. Příroda totiž působí na naše smysly a podněcuje v nás harmonii. K výletu po turistických trasách přírodou navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí nazout pohodlnou obuv, do batohu sbalit svačinu a vyrazit k cíli. Milovníci vícedenních dobrodružství mohou jednoduše přenocovat pod širákem, ve stanu nebo některé z horských chatiček. Možností, jak strávit čas o samotě, jen s vlastním já a přírodou, existuje nepřeberné množství. Vykročte Medvědí stezkou do srdce Šumavy, k pramenu Labe nebo na zříceninu hradu Doubravice nad Svitavou.

Národní park Slovenský ráj: Travel in Slovakia

Tipy na výlety po celém Česku: Výletník

Wellness pro duši: Rozmazlující, láskyplnou péči si zaslouží každý

Do lázní, wellness a relax center většinou vyrážíme v obklopení rodiny nebo přátel. Jestliže ale nechcete pouze odpočívat, ale rádi byste dostatečně pronikli do vnitřního světa vlastní duše a osvobodili se od všedních starostí, zkuste protentokrát strávit čas v těchto prostorách sami. Zjistíte, že když najednou nemusíte dávat pozor na děti a brát ohled na partnera, máte spoustu času užít si masáž, přečíst si knihu, zamyslet se nad stávajícím stylem života nebo najít cestu k vlastní spokojenosti.

Wellness v Česku: Czech Tourism

Wellness v Evropě: Nejen u nás v Česku, ale také naši sousedé na Slovensku nebo v Rakousku nabízí zajímavé pobyty plné relaxace.

Fotokurzy & Dílny kreativního psaní: Inspirujte se

Psaní a fotografování patří přesně k těm činnostem, na které si člověk musí vymezit dostatek času. Protože nejde pouze o správnou techniku, ale během psaní nebo fotografování dostáváme možnost otevřít cestu ven vlastní náladě a zachytit své emoce. Často dostaneme chuť umělecky se realizovat, ale nevíme, kde začít. Kurzy fotografování i kreativního psaní pozvolně nastartují motor inspirace.

Fotografování: FotoInstitut

Psaní: René Nekuda

Zkušenost z divočiny: Přibližte se přírodě a své duši

Lesy a louky v nás bezpochyby vzbuzují příjemnou náladu a předávají nám svou energii. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, strávit víkend hluboko v srdci divoké a nedotčené přírody? Česká republika se pyšní několika národními parky a velkým množstvím chráněných přírodních oblastí, kde můžete strávit své volno. Najděte si místo, kde načerpáte nové síly. Naslouchejte stromům, vnímejte vůni květin, nasbírejte si houby a ponořte se do světa, kde platí zcela jiné zákony, než na jaké jsme zvyklí. Přiblížíte se nejen přírodě, ale především své duši.

Příroda v Česku: NP Šumava, Krásy Čech

Příroda v Evropě: Kempování v národním parku v Černé Hoře, pozorování zvířat v Bulharsku.

 

Nahoru
OKDalší informace