Menu

Bezstarostná jízda

Roadtrip aneb cesta je cíl

Home » Inspirace » Bezstarostná jízda - 06.2017

Vítr ve vlasech, slunce nad hlavou. Cesta je cíl. Nechte za zády zajeté koleje všedních dnů, vydejte se na roadtrip a prožijte nezapomenutelnou dovolenou.

Nic neplánovat. Nic neočekávat. Prostě jen vyrazit na cestu. Hodinky můžete odložit a schovat někam hluboko do tašky. Jen ať si dál tikají, nikdo je neuslyší. Slunce teď určuje váš čas. Jeho hřejivé paprsky zase směr. Můžete zastavit, kdykoli se vám zachce, zchladit se koupelí v řece nebo se bosky proběhnout ranní rosou po rozkvetlé louce. A když začne pršet, schováte se do auta a budete relaxovat s příjemnou hudbou nebo si užijete tanec v dešti. Volba je jen na vás. V tuhle chvíli jste naprosto svobodní.

S čistou hlavou

Roadtrip nám umožní zažít mnohé z toho, co během všedních dnů není příliš reálné. Krásně si přitom pročistíme hlavu, protože se v ní nehoní žádné povinnosti a termíny. Vychutnáváme si absolutní svobodu a volnost, svět nám v podstatě leží u nohou. Máme tisíce možností a necháváme se vést jen svými pocity. Přitahuje nás kouzlo neznámého, jelikož v běžném životě většinou zbývá jen málo času a příležitostí k novým objevům.

Friedrich Hebbel. německý básník

„Každá cesta je jako doušek z pramene života.“

Jsme mobilní, ale cítíme se v bezpečí. Zároveň jsme vtahováni do jiného, nespoutaného světa. Naše oči jsou otevřené a uši nastražené. Co nás zaujme, můžeme blíže prozkoumat. A pokud zabloudíme, vůbec nás to nerozladí. Právě naopak. Tajně se totiž radujeme, protože jsme zvědaví, co se skrývá za dalším rozcestím.

Spontánní dobrodružství

Roadtrip s sebou přináší spoustu pozitiv. Dovolená začíná okamžikem, kdy se za námi zaklapnou domovní dveře. Stačí zabalit jen to nejnutnější, nasednout do auta a vzhůru za dobrodružstvím. Žádné dlouhé přesuny a nekonečné čekání na letišti. Rčení „cesta je cíl“ tu získává svůj doslovný význam. Tento způsob cestování nás učí žít přítomným okamžikem. Vychutnávat si tady a teď. Důvěřovat vlastní intuici a spontánně se rozhodovat.

Jeden večer sedíme zachumlaní v dece u táborového ohně, další zase v prvotřídní restauraci, kterou jsme náhodně objevili. Roadtrip nám ukazuje, jak pestrý a rozmanitý svět i život je. Že se nemusíme upínat jen na jednu věc, cestu či směr. Což platí také pro rozpočet na cestu. Můžeme si pronajmout luxusní kabriolet a prohánět se po vyhlášených letoviskách nebo objevovat zapadlé kouty ve starém kombíku. Přespávat v těch nejlepších hotelech či v malých rodinných penzionech. Případně kombinovat obojí.

Ve správné společnosti

Bez ohledu na to, jaká lákadla nás budou každým dnem čekat, jedno jediné rozhodnutí musíme udělat předem. Vybrat si své spolucestující. Kdo nás má na cestě doprovázet? Komu chceme my sami dělat společníka? Hodíme se vůbec k sobě? Správně zvolený parťák dodá naší cestě přidanou hodnotu, v opačném případě ji může nepříjemně zkomplikovat. Koneckonců budete trávit společně hodně času na malém prostoru. Sdílet svoje touhy a přání. Zažívat mimořádné okamžiky, ale pravděpodobně i takové, kdy bude potřeba zachovat chladnou hlavu.

Ideálním spolucestujícím může být nejlepší kamarád, parta dobrých kamarádek, nebo třeba sourozenec. Nakonec můžete i u svých nejbližších objevit stránky, které jste dosud neznali. Kdo se nebojí, může zkusit vyrazit na roadtrip i se skupinkou neznámých lidí. Dělá to mnoho cestovatelů, zejména v Austrálii a na Novém Zélandu. Částečně kvůli nedostatku peněz a času, částečně jednoduše z touhy po dobrodružství. Člověk se přitom učí ohleduplnosti vůči druhým, ale zároveň být i trochu egoistický a prosadit si svou. Zjišťuje, jak rozdílně lidé žijí. Že někdy chce každý něco jiného, i když jdou společnou cestou.

 

Hlavně v klidu

Mimochodem, pozor na slovo „chtít“. Během roadtripu s ním zacházejte opatrně. Hlavní smysl tu totiž spočívá v tom, nechtít všechno hned a najednou. Nepospíchat. Nejezdit moc daleko. Všechno pěkně pomalu. Klid a uvolnění namísto spěchu. Nechat se unášet na vlnách pohody. Uvědomovat si, že jde o osobní prožitky. Ne o to, vidět co nejvíc a dojet co nejdál. Teprve poté se stane roadtrip tím, čím tak láká: snadno dostupným dobrodružstvím se spoustou nezapomenutelných zážitků.

7 TIPŮ NA VYDAŘENOU JÍZDU

 

Tipy na roadtrip:

2 freundinnen stehen vor einem auto1: Chcete vyrazit rychle a hned? Vydejte se na cestu po Čechách nebo navštivte sousední země. Pokud toužíte po moři, Chorvatsko a Itálie představují nejdostupnější sázku na jistotu.
2: Cestování mimo hlavní sezónu nabízí celou řadu bonusů: dobře průjezdné silnice bez kolon, města a pláže bez návalu turistů i výhodnější ubytování.
3: Kdo nemá k dispozici vlastní auto, může si ho vypůjčit z autopůjčovny. Nebo raději rovnou obytný přívěs či karavan?
4: S navigací, nebo bez – to si musí rozhodnout každý sám. Jednodušší a efektivnější je to určitě s ní, víc legrace však zažijete bez GPS aplikací.
5: Na roadtrip v podstatě stačí zabalit s sebou jen to nejnutnější. Stan, deka, vařič, lahev na vodu a baterka by však v kufru auta každopádně neměly chybět.
6: Trocha plánování však neuškodí. Seznamte se s dopravními pravidly v zahraničí, stavem silnic a hustotou čerpacích stanic.
7: A co v žádném případě nesmí v cestovní výbavě chybět? Oblíbená hudba, která vás vždy dobře naladí.

TIPY NA ROADTRIP PO EVROPĚ - NEJKRÁSNĚJŠÍ TRASY

 

Hurá na cestu

Německo: Německá Alpská stezka (Die Deutsche Alpenstrasse)  – na více než 450 kilometrech plných zatáček se vám představí grandiózní hory, překrásná jezera, původní vesnice, historická města i bezpočet hradů a zámků jižního Bavorska.
Chorvatsko & Černá Hora: Jadranská magistrála – spojuje severní a jižní polovinu chorvatské části Jadranského pobřeží a pokračuje dále v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Cca 1.200 km dlouhá cesta s přímořskou atmosférou.
Island: Okružní cesta č. 1, islandsky Hringvegur, které se také přezdívá Ring road – vede okolo celého ostrova v délce cca 1.400 km a díky ní můžete zhlédnout nejatraktivnější místa Islandu v její blízkosti.
Irsko: Wild Atlantic Way – ze svými 2.600 km jedna z nejdelších a nekrásnějších pobřežních tras se táhne podél celého západního pobřeží Irska s podmanivými výhledy na divoký Atlantik.
Rumunsko: Transfagarasan, místními nazývaná jako „Cesta světa“ – je jednou z nejpůsobivějších horských silnic vedoucí pohořím Fagaraš. Cca 90 km dlouhá trasa.
Itálie: Via Chiantigiana – toskánská vinná stezka vede malebnou krajinou mezi Florencií a Sienou. Cca 60 km.
Francie: Route des Grandes Alpes – cesta se stovkami serpentin se proplétá národními parky kouzelných francouzských Alp a dovede vás až na Azurové pobřeží. Cca 700 km.

 

Nahoru
OKDalší informace