Menu

Dovolená na Jadranu

Moře za našimi dveřmi

Home » Inspirace » Dovolená na Jadranu - 06.2018

Jaderské moře nebo také Jadran se nachází pouhých pár hodin od dveří našich domovů. Tamní pobřeží si oblíbilo mnoho turistů již v dětství a opakovaně se tam se svými rodinami vrací. Stále je však co objevovat.

Mare Adriaticum, jak se latinsky Jadran nazývá, přitahuje turisty již po staletí. Na jeho pobřeží lidé postupně vybudovali mnoho měst, svedli konflikty o území a vybudovali oblast přímo lákající k letním radovánkám. Tato boční pánev Středozemního moře se pyšní úctyhodnými rozměry 800 km délky a průměrně 160 km šířky. Sousedí také s Jónským mořem, od nějž jej odděluje Otrantský průliv.

Za své jméno vděčí Jaderské moře (dříve nazývané také Adriatické) malému italskému přístavu Atria, dnes Adria. Již za dob Rakousko-Uherské monarchie vedla přímá cesta z Vídně do italského Terstu a lázeňské vilky v oblasti Istrie dodnes vzbuzují obdiv turistů.

Pro mnoho Čechů představuje Jadran především snadno dostupné letovisko. Ať už autem, nebo dokonce vlakem. Během pár hodin od výjezdu už lenoší na vyhřáté pláži, dovádí v mořských vlnách za doprovodného zpěvu racků a nasávají středomořské podnebí. Před přímými slunečními paprsky se mohou výletníci uchýlit do stínu borovic.

A stále více lidí začíná objevovat a upřednostňovat tajemná zákoutí, daleko od honosných hotelů, které byly po dlouhá léta jedním z typických znaků jadranských letovisek.

Bosna a Hercegovina

Pobřeží o délce 24 km skýtá rozmanité možnosti pro dovolenou u moře. V pobřežním městečku Neum se můžete vydat na procházku po dlouhé promenádě nebo jen tak odpočívat na oblázkové pláži. Zdejší záliv chrání poloostrov Pelješac, takže se nemusíte obávat rozbouřeného moře. Naopak, na jeho klidné hladině se naučilo už nejedno dítko plavat. A navíc, za dovolenou v této oblasti nemusíte vytáhnout z peněženky tolik, jako v sousedním Chorvatsku.

Itálie

Značnou část z 7.600 km dlouhého italského pobřeží omývá právě Jaderské moře. Itálie však neznamená pouze Benátky. Sázkou na jistotu, co se jedněch z nejčistších pláží týče, se stala oblast Emilia-Romagna. Oblíbily si ji především rodiny s malými dětmi.

Krásnější než Caorle. Také oblast Marche lemují písčité pláže. K těm nejkrásnějším patří například impozantní strmé břehy Riviéry del Conero. Pláže obklopují skály a rozmanitá vegetace, takže k nim můžete dojet po vodě člunem nebo se vydat po turistických stezkách. Malebná pláž Trabocchi se line podél jadranského pobřeží na jihu Abruzza a stala se domovem pro typické dřevěné, rybářské chaloupky jménem Trabocchi. Křišťálově čistá voda a nespoutaná příroda v chráněné oblasti Punta Aderci přitahuje plavce i potápěče. Za návštěvu stojí také Apulie, pomyslný podpatek italské kozačky.

Náš tip: Nenechte si ujít také skalní útvary v Baira delle Zagare a koupačku na plážích Viagnotica a Mattinatella.

Daleko od turistů se skrývá Costa Molisana s křišťálově čistou vodou, bujnou vegetací a starodávnými tradicemi.

Chorvatsko

Chorvatsko se pyšní úctyhodným pobřežím o délce 6.278 km a titulem jedné z nejoblíbenějších destinací, kterou si Češi volí pro svou letní dovolenou. Kromě obzvláště vyhledávané Istrie nebo Kvanerského zálivu se vyplatí procestovat také jih této země. I přes jeho oblíbenost nedominují Chorvatsku písečné pláže.

Výjimku tvoří například pláže na ostrově Susak, u zálivu Lovrečina na ostrově Brač nebo nejdelší písečná pláž Chorvatska Queens Beach u laguny Nin. Dovolenou na této tříkilometrové pláži s dech beroucím výhledem na horu Velebit tráví většinou rodiny s malými dětmi, protože pláž omývají vlny mělké laguny. Ostrov Rab je právem považován za nejpísečnější chorvatský ostrov, protože se zde nachází kolem 22 písečných pláží, v čele s nejoblíbenější Rajska Plaža.

Jedinečné pláže. Makarská riviéra ve Střední Dalmácii patří k nejkrásnějším oblastem u Jadranu. Na 60 kilometrech se rozprostírají průzračné zátoky, malebná městečka i stinné borovice. Svou krásou vás okouzlí městské pláže, ale také oblázkové pláže v okolí měst Baška Voda, Podgora či Gradac.

Náš tip: Jedinečné okamžiky můžete prožít na pláži Vrulja, která je protkaná podzemními sladkovodními zdroji. Pokud se rozhodnete ji navštívit, nechte auto doma. Je totiž přístupná pouze z lodi nebo pešky.

Na ostrově Dugi Otok vás překvapí působivé zátoky, třeba Sakarun s jemným, světloučkým pískem.

Slovinsko

Na ani ne 50kilometrovém slovinském pobřeží u Jaderského moře se nachází turistická destinace Portorož s luxusními hotely, lázeňskými zařízeními, ale také nákupními bulváry. Poněkud větší klid poté naleznete v malebném a romantickém Piranu. Izola přivítá na své pláži rodiny s dětmi, zatímco na trhu v srdci města Koper zažijete neopakovatelnou atmosféru a hemžení mnoha nakupujících a prodávajících. Vydejte se vykoupat do sousedního Ankaranu nebo objevujte krásy Slovinska ze sedla jízdních kol.

Mořská sůl ze Slovinska proslula svou kvalitou. Sečovlsjké solné pánve jsou jednak přírodním parkem a zároveň lázeňským letoviskem. Užijte si koupele, masáže a solné peelingy pod širým nebem v Thalasso-Spa.

Albánie

Albánie stále nepatří mezi favority, co se turistické oblíbenosti týče. Přitom však disponuje až 360kilometrovým pobřežím. Vloru, třetí největší město, obklopuje nespočet nedotčených pláží. Kromě Jadranu doráží na Albánii vlny také z Jónského moře, které ji dělí pouhými 80 kilometry od italského přístavu Otranto. Právě od Vlory až k hranici s Řeckem se rozprostírá Albánská riviéra s umělecky působícími plážemi Ksamil, Himara, Dhërmi a Drymades se stříbrným pískem, orámovanými horskou krajinou a vstupem do tyrkysové vody.

Během dovolené v Albánii nezapomeňte na procházku v národním parku Llogara

Černá Hora

Více než 200kilometrové černohorské pobřeží rozčleňuje 117 pláží. Přírodní a kulturně historická oblast dokonce figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Turisté vyhledávající pohodovou dovolenou plnou skotačení v moři zakotví většinou v městečku Risan. Toto jedno z nejstarších středomořských měst se ukrývá v nejvnitřnějším rohu zálivu a obklopují ho úchvatné vápencové stěny. Kromě možnosti koupání a opalování na mnoha plážích nabízí Risan také možnost výletů do hor Orjen.

Slunečná oáza. Černohorská riviéra se rozprostírá od města Budva až po Bar. Staré centrum v Budvě dýchá benátskou architekturou a kolem něj se tyčí středověké městské hradby. Milovníci pláží by rozhodně měli zajet na Mogren, Fine Sand, Jaz, Trsteno a Sveti Stefan. A pokud jezdíte k moři zejména nasát energii ze slunečních paprsků, rozhodně vycestujte tentokrát do přímořského letoviska Petrovac. Slunce tu totiž během roku září 2.000 hodin, což umocňuje působivou atmosféru písečných pláží a rozmanité vegetace.

Sen všech surfařů. Na jihu Černé Hory se nachází vlastní malý svět z písku, větru a vln. Velika Plaža je asi 13 kilometrů dlouhá pláž s malými dunami. Začíná v nejjižnějším městě jménem Ulcinj. Odtud už je to pouhých 5 kilometrů na pláž Valdanos, jejíž část pokrývá olivový háj se 17.000 stromků

Zajeďte si z Herceg Novi lodí také k Modré jeskyni, jejíž interiér zrcadlí v důsledku lomu světla modré odlesky.

Nahoru
OKDalší informace