Menu

Dovolená doma: Odpočiňte si i na balkoně

Díky našim tipům si užijete dovolenou i doma

Home » Inspirace » Dovolená doma: Odpočiňte si i na balkoně - 07.2020

Dovolená není místo, ale pocit. Jak si užít volno, i když zůstaneme doma? S našimi odpočinkovými tipy si užijete nezapomenutelnou dovolenou i doma nebo na balkoně.

Snídani si můžete vychutnávat klidně celou hodinu. Večeři si užijete podle chuti
na terase, zahradě nebo v jídelně. Ručník a slunečník: zahrnuty. Odlet: žádný. Cena za pokoj: 0 Kč. Zní vám to jako nabídka dovolené? Vítejte v Domovině!

Dovolená doma: Léto jako kdysi? 

Domov jako vysněný cíl pro odpočinkovou dovolenou není žádným novým objevem. Den strávený ve stínu jabloně s dobrou knihou v ruce, zatímco děti si hrají s míčem, grilování dobrot při západu slunce a večer plný zábavného povídání nad sklenkou vína nám připomenou časy před internetem, smartphony a vynálezem all inclusive pobytů, kdy se nuda postarala o mnohem více zábavy než většina animačních programů. Už jen proto, že zvýší naši pozornost. Najednou zjistíme, jak vzrušující může být pozorování mravenců v trávě, když nosí náklad třikrát větší, než jsou oni sami, nebo jak úžasně voní louka plná květin.

Oslavujte výjimečné okamžiky

  1. Zaměřte svou pozornost na okamžik

Během dovolené u moře nebo na horách se nám podaří skok do odpočinkového módu díky tomu, že se vzdálíme každodenní rutině a svou pozornost více zaměříme na aktuální moment. To je totiž klíč k relaxaci. Stavu vědomé pozornosti můžeme dosáhnout i doma, jen to nepůjde tak automaticky, jako když se položíme na pláž. Ve známém prostředí je nutná určitá vůle, abychom své myšlenky dovedli k dění tady a teď.

  1. Zkoušejte nové věci

Nejjednodušší cesta vede přes zkoušení nových věcí. Kvůli tomu ani nemusíte chodit daleko. Okolí nám většinou nabízí spoustu možností k objevování nových aktivit, které jsme doposud neznali. Může se jednat o zábavnou společenskou hru, na niž si s rodinou během volných dní konečně najdeme čas, nebo jedinečný pocit během noci strávené na terase pozorováním hvězd. Nezapomenutelné okamžiky vám ale může poskytnout i půlnoční piknik s drahou polovičkou ve vlastní zahradě nebo sběr bylinek v přírodě.

  1. Nesledujte čas, řiďte se vnitřními hodinami

Kdo odloží hodinky, vypne telefon a denní plán si bude řídit zcela podle aktuální nálady, odpočine si během dovolené mnohem více. Zbyde vám tak čas na spontánní aktivity, jako je například procházka teplým letním deštěm. Při všech svých činnostech byste měli být k daným věcem obzvláště pozorní. Když se vám podaří otevřít své smysly, dosáhnete zvláště intenzivních prožitků.

  1. Namixujte si plánované a spontánní činnosti

Dny bez jasně připraveného harmonogramu přispívají k celkovému uvolnění. Spát můžeme, jak dlouho chceme, snídat až kolem poledne a svou mysl ponechat bezděčně bloumat. Zní to slibně, že? Bohužel mnohé lidi to také svádí k tomu, že si zapnou televizi nebo bezcílně surfují po internetu. V danou chvíli je to možná baví, ale když se ohlédnou zpět, často mají pocit, že svůj volný čas promarnili. Ideální je proto mix plánovaných a spontánních činností. Nezapomeňte do plánování zapojit všechny zúčastněné a zaměřte se na aktivity, které neodpovídají vaší zajeté rutině.

5 nápadů na odpočinkovou dovolenou strávenou doma

  1. Prozkoumejte dosud neviděná zákoutí ve svém rodném městě.
  2. Objevte neprochozené turistické stezky a užijte si při tom sběr bylinek.
  3. Naučte se nový jazyk s online tandemovým partnerem.
  4. Uspořádejte si piknik na zahradě nebo v přírodě a přenocujte pod širákem.
  5. Pronajměte si Vespu, zajeďte si na zmrzlinu, uvařte si špagety a vychutnejte si večeři při svíčkách s italskou hudbou.
Nahoru
OKDalší informace