Menu

Doteky nám zpříjemňují život

Doteky nám pomáhají nalézt vnitřní rovnováhu a vyvolávají příjemné pocity

Home » Životní styl » Doteky nám zpříjemňují život - 11.2019

Doteky se nám lidem dostávají doslova pod kůži. Pomáhají nám nalézt rovnováhu, rozlévají nám po těle příjemné šimrání a udržují nás při životě.

Pevné objetí, láskyplné poplácání po rameni nebo jemná masáž hlavy: vnější doteky se nás dotknou i zevnitř. V nadcházejícím předvánočním období, kdy nejednoho z nás ovládne stres, mohou být jemné doteky hotovým balzámem pro tělo i duši. Pomáhají nás rozehřát a uklidnit. Kromě toho jsou velmi příjemné a v mozku aktivují centrum odměny. Existují také domněnky, že při běžných společenských dotecích se nám vyplavuje endorfin. Následkem je pocit štěstí a méně pociťované bolesti.

Doteky spojují

Ano, máte pravdu. Velkou roli hraje to, kdo, kde a za jaké situace se nás dotýká. Avšak hlazení a podobné doteky, které jsou nám příjemné, posilují pouto mezi oběma dotýkajícími se. Oživují interakci a emoce, které slovy již nedokážeme vyjádřit. Největší blaho pociťujeme, když nám druhý lehce přejíždí bříšky prstů po pokožce. Optimální jsou doteky při teplotě 32 °C, která odpovídá teplotě na špičkách našich prstů, a pohyby prstů po těle v rozmezí od jednoho až do deseti centimetrů za vteřinu.

Zpět do minulosti

Vzájemné doteky většinou bývají hřejivé, což stimuluje také receptory tepla v naší pokožce. A protože teplo může ovlivňovat emoce a nálady, zvedá nám dotýkání náladu a navozuje v nás klid. Tělo při tom vyplavuje hormon štěstí serotonin. Našemu tělu i mysli ale prospívá také lehký tlak. Ten nám v mozku může aktivovat vzpomínky na relaxační masáž nebo nás zanést zpět do dětství, kdy jsme byli zachumlaní v zavinovačce.

Dosud není vědecky zcela objasněné, proč nám určitý tlak na různých tělesných místech dělá dobře. Jedna teze se vrací do minulosti, kdy se k sobě lidé tiskli velmi blízko, aby se vzájemně hřáli při usínání. Díky tělesnému kontaktu s ostatními se cítili v bezpečí a mohli v klidu upadnout do spánku. Určitá míra tlaku v nás tak navozuje pocit jistoty, protože kdysi tento vjem znamenal blízkost dalších lidí. Avšak fyzický kontakt s druhými lidmi nám také může evokovat vzpomínky na tlak, který jsme pociťovali v děloze matky.

Dávat i přijímat

Pomocí vzájemné výměny doteků si dnes vyměňujeme sympatie a vyjadřujeme náklonost. A právě náklonnost patří k základním lidským potřebám. Velmi významná je poté mezi rodiči a dětmi. Ne nadarmo klademe tak velkou váhu na kontakt pokožky matky a dítěte bezprostředně po narození. Studie ukazují, že se díky tomu stabilizuje dech, tělesná teplota a hladina krevního cukru u novorozence. Rodičům se zatím do těla vyplavuje
oxytocin, tedy základní kámen pro dobrý vztah k dětem. To samé se děje také ve chvíli, kdy matka konejší své plačící miminko. Je totiž dokázáno, že děti, které hladíme a objímáme, brečí méně.

Víc než slova

Oxytocin se do těla ale vyplavuje také během partnerských doteků, jako jsou polibky nebo sex. Dle studií jsou páry, které se často a příjemně dotýkají, spokojenější. Při doteku partnera může dojít k poklesu srdečního tepu, krevního tlaku i hladiny hormonu stresu v krvi. Pokud se nás naše drahá polovička příjemně dotýká, utiší nás mnohem efektivněji, než kdyby partner použil pouze slova. Lidé, kteří žijí již dlouho v partnerském svazku, mají vyšší hladinu oxytocinu. Díky tomu jsou přizpůsobivější, méně náchylní ke stresu a lépe snášejí bolest.

Jde to i bez partnera

I když po svém boku právě nemáte vhodného partnera, můžete z blahodárných doteků profitovat. Nejlepší metodou, kterou můžete využít, je pohladit sám sebe. Buňky totiž nedokáží rozeznat, zda dotek přichází od jiné osoby. Záleží však, na jakém místě se dotýkáme. Například pomocí příjemného hlazení levé poloviny obličeje se můžeme okamžitě zklidnit a opět zvýšit hladinu oxytocinu. Levá polovina tváře je totiž propojená s pravou polovinou mozku, která reguluje emoce. Hladinu oxytocinu si však můžeme zvýšit i jinou cestou. Například pomocí tepla, příjemné vůně, jemného osvětlení nebo masáže.

A zase ta masáž

V neposlední řadě bychom neměli zapomínat a podceňovat masáž. Při speciální meditační masáži totiž nejde pouze o tělesné blaho, ale také o to emoční. Pomocí správně cílených, pozorných doteků nám může masírující pomoci uvolnit pocity, které zůstaly uvězněné hluboko v nevědomí.

Zdá se vám to příliš obecné? Vysvětlíme vám to na příkladu. Představte si člověka, který si zakázal, ukazovat druhým lidem své emoce, například smutek. Tento pocit ale nezmizí. Zůstal pohřbený kdesi hluboko v jeho těle a negativně působí na svalstvo a fascie, ať už v podobě pnutí či křečí. Při cíleném masírování dojde k uvolnění tkáně a smutek může opět proudit a odejít z těla.

Pomocí speciální masáže mohou být napraveny i škody způsobené negativní zkušeností s nedostatkem ochrany, péče nebo soucitu. Při masírování totiž může dojít k přepsání určitých vzorců chování a myšlení, které si tělo vytvořilo a opět uložilo někam hluboko. Uvězněná energie tak začne opět proudit, růst a rozvíjet svůj potenciál.

Nahoru
OKDalší informace