Active Beauty
Domácí zavařeniny

Domácí zavařeniny

Zavařování je příjemně pomalý proces. Ovoce pobublává v hrnci a vůně se linou po celé kuchyni. Stačí občas promíchat. Myšlenky přitom mohou volně plynout. Jde vlastně o určitý způsob meditace, na jehož výsledku si však můžete skvěle pochutnat.

Višňový kompot

Weichselkompott

Na tři skleničky po 500 ml potřebujeme: 1 kg višní cca 150 g cukru

Příprava:

  • Višně omyjeme, vypeckujeme a navrstvíme do připravených skleniček asi 3 cm pod okraj.
  • Zasypeme 2 – 3 lžícemi cukru a zalijeme vodou tak, aby byly všechny plody ponořené, ale minimálně 2 cm od horního okraje zůstaly volné.
  • Skleničky dobře uzavřeme a povaříme v zavařovacím hrnci při 75 °C zhruba 30 minut nebo v troubě rozehřáté na 180 °C.

    Tip: Ovoce je dobré vypeckovat už při zavařování, protože ho pak lze jednoduše použít například do dortů nebo rolád.

    Aromatický meruňkový kompot

    Marillenröster

    Na dvě skleničky po 500 ml potřebujeme: 2 kg meruněk 1 citron 1 tyčinku skořice 2 hřebíčky dle chuti zázvor 100 ml vody 150 g cukru případně meruňkovici nebo rum

    Příprava:

  • Meruňky umyjeme, rozpůlíme a vypeckujte. Citron nakrájíme na plátky a smícháme s meruňkami, kořením a vodou. Celou směs za stálého míchání povaříme, dokud se meruňky trochu nescvrknou.
  • Poté přidáme cukr a vaříme, dokud se nerozpustí. Nakonec můžeme ochutit trochou pálenky nebo rumu.
  • Meruňkovou směsí naplníme skleničky a dobře uzavřeme. Vaříme v zavařovacím hrnci při 75 °C zhruba 20 minut, nebo pečeme v troubě při 180 °C.

    Tip: Pokud chcete meruňky snadno oloupat, ponořte je na chvíli do horké vody a poté prudce zchlaďte.

Kdoulové pyré

genuss-5-ab_2016-06

Na čtyři skleničky po 200 ml potřebujeme: 1 kg kdoulí 300 ml pomerančové nebo jablečné šťávy

Příprava:

  1. Kdoule dobře očistíme a nakrájíme na malé kousky. Ihned promícháme se šťávou, aby ovoce nezhnědlo, a přivedeme ho k varu. Necháme pod pokličkou podusit, dokud kdoule nezměknou. Občas můžeme směs promíchat a případně dolít tekutinu.
  2. Uvařené ovoce propasírujeme a ještě jednou přivedeme k varu, abychom poté mohli ještě horkou směs naplnit do skleniček. Ty na 5 minut postavíme víčkem dolů. Hotové pyré skladujeme v chladu a ve tmě.

Sladší varianta:

Pokud chceme z pyré udělat marmeládu, přidáme do něj 200 g cukru a želírovací přípravek dle návodu na obale. Přivedeme k varu a necháme 4 minuty probublat. Zkouška tuhnutí: 1 polévkovou lžíci ovocného směsi dáme na vychlazený talíř. Pokud se kopeček nerozteče a na povrchu se utvoří tenká blanka, je marmeláda hotová a horkou směs je možné nalít do sklenic.

Jablečné želé s rozmarýnem

Apfelgelee

Na 4 skleničky skleničky potřebujeme: 1 kg zelených jablek cca 500 ml vody šťávu ze 2 citronů ½ vanilkového lusku 2 snítky rozmarýnu 250 g cukru želírovací prostředek podle návodu na obalu (případně 300 g želírovacího cukru v poměru 3:1)

Příprava:

  • Jablka omyjeme, rozčtvrtíme a odstraníme jádřince. Vložíme do hrnce, zalijeme vodou, aby byla ponořená a podusíme doměkka asi 20 minut. Velké síto vyložíme plátýnkem (např. látkovou plenou) a jablka přes něj přecedíme. Necháme dobře překapat, nejlépe přes noc.
  • Poté případně ještě přes plátýnko trochu šťávy z jablek vymačkáme, ale jen jemně, aby želé nebylo kalné. Měli bychom tak získat cca 750 ml jablečné šťávy.
  • Citronovou šťávu, podélně rozřízlý vanilkový lusk a rozmarýn přidáme k jablečné šťávě. Smícháme s cukrem a želírovacím přípravkem a povaříme cca 4-5 minut. Vanilkový lusk a rozmarýn vyjmeme a ještě horké želé přelijeme do připravených skleniček. Dobře uzavřeme a skleničky postavíme asi na 5 minut dnem vzhůru. Skladujeme v chladu a temnu.
    Bylinkové variace: Kdo nemá rád rozmarýn, může ho nahradit mátou, šalvějí, tyminánem nebo bazalkou. Šalvěj a tymián je možné stejně jako rozmarýn povařit s jablky. Mátu a bazalku je lepší nadrobno nasekat a přidat k jablečné směsi až před plněním do sklenic. Chuť jablečného želé harmonicky doplní také skořice a zázvor.

Tip: Pokud použijete ještě nezralá jablka, získá želé příjemně nakyslou chuť.

Tipy & triky

Tipy na vydařené zavařování

Základní pravidlo: Skleničky by vždy měly být naplněny maximálně 2 cm od horního okraje, aby při vaření tekutina nepřetékala ven, což by mohlo snížit trvanlivost zavařeniny.Rote Marmelade, die in Gläser gefüllt wird

V zavařovacím hrnci: Skleničky dobře uzavřete a do hrnce postavte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Zalijte je vodou, ale maximálně do třech čtvrtin. Čas vaření se počítá až od chvíle, kdy v hrnci vznikne požadovaná teplota. Při zavařování vždy postupujte podle konkrétního receptu.

V troubě: Skleničky uzavřete a vložte do pekáče naplněného vodou do výšky 2– 3 cm. Skleničky by se opět neměly dotýkat. Pekáč poté vložte na spodní rošt do nepředehřáté trouby a zapněte ji. Zavařování začíná ve chvíli, kdy ve skleničkách začnou stoupat vzduchové bubliny. Poté troubu vypněte a nechte v ní skleničky stát po dobu 30 minut (při zavařování ovoce).

Pro obě varianty platí: Skleničky opatrně vyndejte a postavte na vlhkou utěrku nebo na dřevo. Poté skleničky zakryjte silným ručníkem, aby vychládaly pomalu. Nakonec už zbývá jen zavařeniny popsat a ideálně do jednoho roku spotřebovat.